UPS mi redresör+akü+inverter mi

paskomya

Profesyonel Üye
Değerli arkadaşlarım, bu aralar sağlık sorunu nedeniyle pek mantıklı düşünemiyorum. Eşim doğu da mecburi hizmet te, elektrik kesintisi sıkıntı, PC+modem+ yazıcı için iki yıl önce Bir UPS aldım. Yazıcı ya yetmiyor. Ama kesintide kaydet yapıp PC yi kapatıyor. Elektrik gelince yazıcıdan çıktı alıyor. Şimdi yine benden 1200 km uzaklıkta. Yeni yerine redresör, akü, inverter takmak aklıma geldi, 60-100 amper akü 1200 watt dbk inverter daha uzun süre idare eder mi? Biraz akıl verin bana

@paskomya, eşinize de size de Allah kolaylık versin, coğrafi ve iklimsel zor bir bölge.

Bence çok uzun süreli kesinti olmuyorsa yapacağınız masrafa değmeyebilir. Çünkü ne kadar bileşen o kadar arıza riski demek. Onun yerine ups'i büyütmek daha mantıklı. En ucuzu da mevcut ups'e aynı amperde paralel 1-2 akü daha ilave etmek. Çünkü ups zaten bahsettiğiniz bileşenleri içeriyor. İş yeri için kullanacaksa iyi bir jel akü ve akıllı inverter/invertör ikilisi yeterli olacaktır. Bir de aküyü hiç bir zaman 12Vx100Ah=1200Watt almayın! Uzun süre kullanmak isteniyorsa yüzde ellisini hesaba katın. Yani 100Ah aküyü 600Watt olarak alın. Akıllı invertörler aküden 220 Volt AC üretmekle kalmayıp aynı zamanda Şebeke olduğunda şebekeyi devreye alıp, bir yandan aküyü şarj edebiliyorlar. Akü ve uygun invertör toplamda 3-4 bin TL'ye temin edilebilir.

60 amper jel akü ortalama 450 tl

12 volt 10 amper şarj kötüsü 150 iyisi 300 civarı

elimde zaten 1200 watt DBK invertör var
yarım saat idare etsin yeter ne olur ne olmaz diye bu şartlarda en fazla 750 tl bir masraf demek, yeni ups daha pahalıya gelecek ve daha kısa süre dayanacak ve yazıcıdan çıktı alamayacak, ups ye akü takviyesi çok sağlıklı olmayacak diye düşünüyorum

@paskomya, dediğin gibi inverter de varsa daha hesaplıya geliyor. Toplam çekilecek güç de hesaplanıp süre konusu belirlenebilir.

toplam kullandığınız watt nedir acaba?
bilgisayar masa üstü mü yoksa laptop mu?
Aslında böyle sorulara da gerek yoktur.
Direk olarak tüketilen watt ı bilirsek eğer uygun bir çözüm buluruz.
elinizde 1200 watt inverter var mış.
geriye bir akü kalıyor.
100 amper bir akü alırsınız ve kullanırsınız.
yalnız inverter gücü yarıya geldiğinde büyük ihtimal keser
bilgisayar 400 watt kabul edersek eğer.
büyük ihtimalle yarım saate yakın bu sistem işinizi görür

masa üstü bilgisayar, ilk postta PC (genellemede kişisel masa üstü bilgisayar olarak geçer) yazmıştım zaten. şöyle böyle 300 watt psu vardır, bir monitör LCD o da 150 watt de, modem onu sayma ama yazıcı lazer kompakt onu bilmiyorum hadi olsun 750 watt(tahmin etmiyorum ama) 1200 watt invertör kurtarır hesabı yapıyorum 60 amper akü 20 dakika ayakta tutsun yeter, hesap yapamıyorum, sağlığım yerinde değil özür dilerim. kızıma bütün şifre ve bilgilerimi verdim, eğer tamamen bozulursam size haber verecek, restliyelim dediler ama bu saatten sonra beni format bile kurtaramaz

Çok geçmiş olsun.
12x60 amper akü = 720 watt eder.
bu tüketim akü tam dolu iken yapılan hesaptır.
bir saatte 720 watt tüketim demektir. tabi bu hesap akü sürekli 60 amperde kalacak şekilde hesaptır.
invertör aküde ki amper azalınca kendini kapatır.
yani elimizde kalan 360 watt var.
bu tüketimle en fazla tahmini olarak 10 dakika çalışır.
invertörde sorun olmaz ancak aküde sorun yaşarsınız diye tahmin ediyorum.

eğer yazıcıdan çıktı alrsa,almazsa stand by konumunda kalırsa yazıcı 30 dakika idare eder, bu da Ups den daha avantajlı. bu arada rşimşek kardeş, bazı hastalıklar öldürmez ama süründürür, rahatsızlıklarımda 2 tanesini ömür boyu çekeceğim, biri süründürüyor ikincisi ise şanslıysam beni öldürür,

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri