UPS ile Elektrik Tasarrufu

Sayın üyeler,
10 KVA 'lik bir UPS 'i bir evin kurulu gücünü 10 KVA farzederek evin kofra bağlantısına bağlayalım.Evin elektriği UPS üzerinden geçerek verilsin.
UPS'in Vu-Metreli şarj göstergesi ile Akü gerilimi %15 'e düşene değin UPS'in elektrik bağlantısını (şarj gerilimini keselim.
Böylelikle yaklaşık 90 Dakika evi akü ile beslemiş oluyoruz.
Şarj akımı %15 'e düştüğünde UPS aküleri şarj olmak üzere şebekeyi alıyor.
Diğer 90 Dakikada aküler şarj oluyor ve şarj Vu-metresi %100 'ü gösterdiğinde tekrar Şarj fazını keserek evi UPS'in akülerinden 90 Dakika kadar besliyor.
Böylece elektrikte %50 tasarruf etmiş oluyoruz.
Bunu 1 KVA'lık bir UPS ve 100 Watt'lık bir alıcı ile deneyeceğim.
Şarj anındaki faz akımlarını ölçerek,yaklaşık 1 saat içerisinde 100 Watt'lık bir alıcının önce şebekeden kaç KVA. çekeceğini ,daha sonra ise vu-metreli UPS düzeneği ile ne kadar tasarruf edileceğini ölçeceğim.:cool:
Saygılarımla.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
elektrik ten % 50 tasaruf ederken kurcağın ups nin de maliyetini ekonomik ömrünü göz önüne almaın tavsiye ederim bunların da bir maliyeti var biliyorsun ...

Test sonuçlarınızı merakla bekliyorum...

Bu testle istediğiniz sonucu alamayacağınızı düşünüyorum. Ama böylesi testler, umudunuzu kırmak yerine, size zevk verirse, farklı alanlarda çok başarılı şeyler yapmanızın yolunu açacaktır...
Bu bağlamda deneyinizin sonuçlarını öğrenmek istiyorum.
"Oldu" veya "olmadı" değil, size öğrettiği tüm sonuçları bekliyorum...

Elbetteki bunu düşündüm.Bu yüzden ilk olarak 1 KVA'lik bir UPS ile ölçümlerimi yapacağım.
10 KVA 'lik bir UPS fiyatı 2500- 3000 TL arasında değişiyor.
Ancak fikrimin sonuçlarını küçük UPS ile deneyerek olumlu sonuç alırsam UPS'in kendini amorti edeceğini düşünüyorum.
Bir de akü maliyeti olacak tabi.Yaklaşık bir-iki senede bir kez akü değişimi gerekekecek.bu da 1000 TL civarında.
Bilemiyorum.Dediğim gibi denemeden ,ölçümlerini almadan kesin birşey söyleyemiyorum.
Saygılar.

akülerden çektiğiniz gücü tekrar şarj etmek için kullanmak zorundasınız. şarj ederken aynı anda evdede güç harcanağından böyle bi tasarruf olamayacağını düşünüyorum.

Burak bey sizi üzmek istemem fakat İMKANSIZ. UPS iç kayıplarından dolayı zarar edeceğinizi garanti ederim.

Merhaba,

Açıkçası bu düşüncenin gerçekleşmesi teknik olarak mümkün değil. Aküden beslenirirken kullandığınız enerji 1 birim ise. Akü şarjda ve konut beslenirken çekeceğiniz enerji 2 birim olacaktır. Buna ilaveten diğer arkadaşların belirttiği kayıpları eklerseniz, verim %100'den düşük olacaktır.

Zaten %100 verimli hiçbir sistem yoktur, belki de insanlığın var olmasında beri, tüm çalışmalar bunu gerçekleştirmek için yapılıyor.

Saygılar...

Sayın üyeler,
Şarj akımı düşündüğünüz kadar yüksek olmuyor.1 KVA 'lik bir UPS 'in iyice bitmiş olan aküsünün şarj akımı 1,5 -2 Amper kadar çekiyor.Şarj süresi uzun tutulabilir.Yazımın başında yazdığım %15'i bekletmeyiz mesela şarj olması için %35-40 civarlarında tekrar Şebeke kullanmaya başlayabilir.
Görüşleriniz benim için önemli.Şu anda atölyemdeyim.
Tek fazlı bir sayacım ,bir UPS'im var.Şarj akımını hesapladım.
Sonucu paylaşacağım.
Saygılarımla.

İşin detaylarında boğulmak yerine bir ups in toplam verimine göz atmak bu tezin doğru olup olmayacağını göz önüne koyar en iyi ups %100 verimli olmadığına göre diğer akü ups ve vs maliyetlerini saymıyorum.Bu düzenekle zarar ediceğiniz açıktır Saygılarımla

10 KVA bir UPS %90 seviyeye ulaşmak için 2 Amper 7-8 Saat şarj oluyor.
Bu da 2 KVA harcayarak 10 KVA 'lik bir UPS 'i kullanıma hazır hale getirebiliriz demek oluyor.

UPS hazır hale geldikten sonra ,UPS'in şebeke beslemesini kesip ,tasarruf ettiğimiz enerjiyi harcayalım.

Tam yükte yani 10 KVA güçte bu UPS bize 90 ila 163 Dakika arasında enerji veriyor.
Tam yükte değilde %50 'sini kullanırsak süre yaklaşık iki katına(180-300 dakika) çıkacaktır.
Tabi bunu şebekesiz düşünün,yani tasarruf ettiğiniz UPS 'teki enerjiyi harcayacağız.
Ne zamana değin,akü şarj gerilimi tekrar %20-%25 (yada akü gerilimini minimum kaça set edersek)'lere düşene değin.
Bence bundan birşey çıkacaktır.
UPS üreticileri şu bahsettiğim konuyu ele alsalar,tüm UPS'ler şarjından tasarruf ettiğini harcasa müthiş bir kar edilebilir gibi geliyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri