UPS içindeki akülerin sayısını azaltıp aynı verimi alma

Arkadaşlar elektrik işinden hiç anlamayan biri olarak açtım bu konuyu. Yardımlarınızı bekliyorum. Bir okulda kullanılmakta olan ups in içerisindeki aküler şişmiş ve yenilenmesi gerekiyor. Okuldan aldığım bilgi doğrultusunda yazıyorum bunu. Cihaz 45 kv lik ups. Ups yi 84x3 12v 9amp kuru akü olan battery pack destekliyormuş. Ups de bulunun 252 akü yerine daha az sayıda daha güçlü akü bağlanabilir mi?Jel akü kullanmak mantıklı mı? En az kaç tane kullanılabilir. Acil önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
252 adet akü 84'lü üç grup halindeyse 3x12V=36Volt olmalı diye düşünüyorum. Yani 84'er akü paralel şekilde birbirine bağlı. Sonra da bu üç grup birbirine seri halde bağlı. Bu durumda 36 volt olarak yapacağınız herhangi bir birleşim işinizi görür. Doğrusu yerine tam oturması için aynı akülerden almak gerekir fakat aynı amper gücü jel ya da farklı uyumlu akülerle de aynı sistem voltajını sağlayarak yenilemeniz mümkün olabilir. Fakat şarj modülünün uyumlu olup olmadığı araştırılmalıdır!

252 adet akü 84'lü üç grup halindeyse 3x12V=36Volt olmalı diye düşünüyorum. Yani 84'er akü paralel şekilde birbirine bağlı. Sonra da bu üç grup birbirine seri halde bağlı. Bu durumda 36 volt olarak yapacağınız herhangi bir birleşim işinizi görür. Doğrusu yerine tam oturması için aynı akülerden almak gerekir fakat aynı amper gücü jel ya da farklı uyumlu akülerle de aynı sistem voltajını sağlayarak yenilemeniz mümkün olabilir. Fakat şarj modülünün uyumlu olup olmadığı araştırılmalıdır!
Hocam teşekkür ederim cevabın için. Ben de aynı fikirdeydim 36V konusunda ama hepsinin seri bağlantı olduğunu söylediler. Amaçları şişmiş olan 252 tane aküyü değiştirmek yerine daha az sayıda daha büyük akü kullanıp maliyeti düşürmek. Bunu hedefliyorlar daha büyük daha güzlü akülerle aynı sistemi kurarsak bütçeyi zorlamayız diye planlıyorlar. Mümkün müdür sizce?

Seri bağlı akülerin toplam dc voltajını ölçtünüzmü. 28 tane akü seri bağlı olması lazım. sizin ups de anladığım kadar yani 336 volt dc.
Eğer öyleyse 3 paralel 9 amper akü yerine 27 amper aküler kullanarak aynı voltajı elde edebilirsiniz. akü sayısı 3 te bire düşer.
jel aküler anlık yüksek akımlara uygun değil diye biliyorum. şarz voltajına karşı da hassastır. yüksek şarjda bozulabilir. akü şarz devresinin jel akülere uygun olması gerekir.

Seri bağlı akülerin toplam dc voltajını ölçtünüzmü. 28 tane akü seri bağlı olması lazım. sizin ups de anladığım kadar yani 336 volt dc.
Eğer öyleyse 3 paralel 9 amper akü yerine 27 amper aküler kullanarak aynı voltajı elde edebilirsiniz. akü sayısı 3 te bire düşer.
jel aküler anlık yüksek akımlara uygun değil diye biliyorum. şarz voltajına karşı da hassastır. yüksek şarjda bozulabilir. akü şarz devresinin jel akülere uygun olması gerekir.
Ups ve akülerin bağlantı fotoğraflarını istedim yarın gönderecekler hocam. Yarın burada sizlerle paylaşsam belki daha net bilgi verebilirsiniz diye düşünüyorum

UPS 3 fazlı ise hiçbir akü tasarrufu yapılamaz.
3 grup akü her bir faz için gereklidir.

Hocam teşekkür ederim cevabın için. Ben de aynı fikirdeydim 36V konusunda ama hepsinin seri bağlantı olduğunu söylediler. Amaçları şişmiş olan 252 tane aküyü değiştirmek yerine daha az sayıda daha büyük akü kullanıp maliyeti düşürmek. Bunu hedefliyorlar daha büyük daha güzlü akülerle aynı sistemi kurarsak bütçeyi zorlamayız diye planlıyorlar. Mümkün müdür sizce?
Toplam voltajın ve bağlantı şeklinin tespiti önemli. Bir kaç ay önce kendi ups'im için sıradan 12V 7A aküye 70 TL. verdim. yani sizin sistem bu tür akülerle 15 bin TL. ye geliyor. UPS işi yapanlardan yardım almanız daha isabetli olacaktır. Jel akülerin 12V 100Ah olanı 1000 TL civarı.

ups nin değerlerini bilmeden ne tartışsak boş şu anda.
Arkadaş bir şu ups nin bilgilerini versin. hesaplaması kolay olur bence :)

İyi aküler uygun sıcaklık şartlarında 5 yıla yakın ömrü vardır. Akü grubunu azaltırsanız upsiniz sadece görüntü olarak elinizde kalır. " Falanca cihazlar upsden besleniyor." dersiniz ama size süre olarak bir şey kazandırmaz.

DC bara voltajına bir bakın genelde +400 _ 400 arası 800 DC yada sadece 400 DC olmalı. DC bara voltajını değeri ile aynı voltajda daha yüksek akımlı aküleri bağlayabilir siniz. Önemli olan DC bara voltajidir. Aku Akıminin yüksek olması ise yükü daha fazla süre beslenmenizi sağlar. UPS marka ve modelini verirseniz daha fazla yardımcı olmaya çalışırım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri