UPS altına toprak koyma

Merhaba, bulunduğum bölgede elektrik sıkıntıları var. Günde en az iki üç kez elektrik kesiliyor. Bir de üst seviye bir bilgisayar lazım olunca bu bilgisayarı da korumak için UPS aldık. Şimdi siz UPS almama neden böyle karşı çıktınız onu anlamadım. Evde en fazla üç ay daha kiracıyım. Bu arada özür dilerim herkes doğuştan elektrik mühendisi olarak doğmuyor.

o kadar önemlisi ise
Evde en fazla üç ay daha kiracıyım.
üst seviye bir bilgisayar

işin ve bilğisayarın daha kıymetli ise hemen taşınmam daha mantıklı !!! BENCE .

DİĞER : Karar sizin .
Kiracı olmak bahane değil .

yeni kiralayacağınız yer için önce elektrik kesinti durumu , binanın topraklaması ve ölçümünü , kaçak akım rölelerinin olduğunu . atma durumunun var mı ? araştırılması .
internet durumu ?
su , doğalgaz ( ısınma ) vs gibi diğer araştırmalar . her türlü güvenlik ? vs gibi

ÖNCE KOMŞULUK DURUMU !!!

Unuttuğum durumlar varsa düşünmeniz diğer arkadaşların yorumları .

kolay gelsin sağlıcakla kalın .

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
1-sorunu sorarken ilk başta elektrik kesintisinden bahsetmedin. üst seviye alt seviye farketmez bilgisayar toprak hattı olmadan sürekli hata verir
2- senin oturduğun kiraladığın ev senin tercihin
3- hiç kimse doğuştan bir şeylerin mühendisi değildir ve ben elektrik mühendisi değilim
4-sanırım doğru ve açıklayıcı şekilde soru sormayı öğrendiğimizde, doğru ve açıklayıcı bilgiyi alabiliriz
Sorduğum soru son derece basittir. Bilirsen cevap verirsin bilmezsen vermezsin. Ve yine bilmeden ithamda bulunuyorsun şimdi siz benim oturduğum yerde ev arasanız ne satılık ne de kiralık bir evi bir ayda bulamazsınız.
o kadar önemlisi ise
Evde en fazla üç ay daha kiracıyım.
üst seviye bir bilgisayar

işin ve bilğisayarın daha kıymetli ise hemen taşınmam daha mantıklı !!! BENCE .

DİĞER : Karar sizin .
Kiracı olmak bahane değil .

yeni kiralayacağınız yer için önce elektrik kesinti durumu , binanın topraklaması ve ölçümünü , kaçak akım rölelerinin olduğunu . atma durumunun var mı ? araştırılması .
internet durumu ?
su , doğalgaz ( ısınma ) vs gibi diğer araştırmalar . her türlü güvenlik ? vs gibi

ÖNCE KOMŞULUK DURUMU !!!

Unuttuğum durumlar varsa düşünmeniz diğer arkadaşların yorumları .

kolay gelsin sağlıcakla kalın .
Doğu Anadolu da bir ilde ikamet ediyorum. Kira için ev ne yazık ki yok. Zaten binalar çok eski.

Sanırım kolay anlaşılması için detay vermeden yazdınız ama ben merak ettim:

Dünyanın potansiyeli sıfır mı!
Bu kesit alanı ifadesini ilk defa duyuyorum,
nedir, topraklama ile ilişkisi ne?

Şebekeye bağlı elektrikli cihazların çalışması için faz nötr yeterli,
güvenliği için topraklama var.
Aslında gereklide zorunluda.
Merhaba;
İlk cümlede söylediğiniz gibi anlaşılması kolay olması açısından detay vermedim,
Evet dünyanın potansiyeli sıfırdır. Kesit alanı ifadesini yanlış kullanmışım, Dünyanın çapından bahsetmek istemiştim. Topraklama dediğimizde sadece aklımıza koruma topraklaması geldiğinden dolayı yanlış anladınız sanırım genel anlamda Topraklamadan bahsetmiştim ben, nihayetinde NÖTR iletkeni de topraklanmış bir iletkendir ve olmadığı taktirde elektrikli sistemler ve cihazlar çalışamazlar.
Formül : V=kq/r formulünde dünyanın çapı çok büyük ve q yani yük ise çok düşük olduğundan dolayı dünyanın potansiyeli sıfır kabul edilir.
Topraklama olmadan sistemlerin çalışmama sebebi ise potansiyelin tek başına bir şey ifade etmemesinden kaynaklı, asıl iş yapan potansiyel farktır, bu nedenle potansiyeli her zaman sıfır olan dünyaya sistemler bağlanır ki potansiyel fark oluşsun ve elektriksel yükler bir noktadan diğerine hareket ederek iş yapsınlar.

Merhaba arkadaşlar, dört gündür konu ile ilgili araştırma yapıp işin içinden çıkamadım. Kiracıyım, bina çok eski ve toprak hattı yok. Bunun için UPS aldım ama baktım ki metal gövdesinde akım var. Sıfırlama da çok tehlikeli şimdi aklıma UPS nin altına bahçeden toprak alıp koymak geldi sizce bir faydası olur mu önerileriniz nelerdir?

Sıfırlama yapip kullan. Olayı büyütecek bir durum yok bence. Çözüm yoksa en akıllıca yöntem seçilir.

Topraklama olduğunu sandığınız binaların çoğunda da görmediğiniz biryerde sıfırlama yapılmıştır.

Merhaba;
İlk cümlede söylediğiniz gibi anlaşılması kolay olması açısından detay vermedim,
Evet dünyanın potansiyeli sıfırdır. Kesit alanı ifadesini yanlış kullanmışım, Dünyanın çapından bahsetmek istemiştim. Topraklama dediğimizde sadece aklımıza koruma topraklaması geldiğinden dolayı yanlış anladınız sanırım genel anlamda Topraklamadan bahsetmiştim ben, nihayetinde NÖTR iletkeni de topraklanmış bir iletkendir ve olmadığı taktirde elektrikli sistemler ve cihazlar çalışamazlar.
Formül : V=kq/r formulünde dünyanın çapı çok büyük ve q yani yük ise çok düşük olduğundan dolayı dünyanın potansiyeli sıfır kabul edilir.
Topraklama olmadan sistemlerin çalışmama sebebi ise potansiyelin tek başına bir şey ifade etmemesinden kaynaklı, asıl iş yapan potansiyel farktır, bu nedenle potansiyeli her zaman sıfır olan dünyaya sistemler bağlanır ki potansiyel fark oluşsun ve elektriksel yükler bir noktadan diğerine hareket ederek iş yapsınlar.

Çok güzel özetlemişsin, ben elektrik kısmını pek bilmem ama
yazdıklarında yanlış aradım bulamadım :)
zannediyorum bu sistemleri fiilen yapan ve bilen birisisin,
yazdıklarına itiraz edeceğim birkaç nokta vardı ama
düşününce evet tamda yazdığın gibi oluyor neticede dedim kendi kendime.

Beğendiğim ve takip ettiğim bir kanalın videosunu paylaşayım:

Son düzenleme:
Sıfırlama yapip kullan. Olayı büyütecek bir durum yok bence. Çözüm yoksa en akıllıca yöntem seçilir.

Topraklama olduğunu sandığınız binaların çoğunda da görmediğiniz biryerde sıfırlama yapılmıştır.
Sıfırlama pek tavsiye edilmiyor ama başka çaremiz de yok gibi. Peki bu sıfırlamanın zararlarından nasıl korunabiliriz?

220v röle al. Bobine direkt 220yi bağla. Ayrıca fazı da röle kontağından geçirerek UPS i taktiğin 3lu prizi gir. Böylece nötr koparsa faz kesilir

Bugün mutfaktaki prizlerde toprak hattı olduğunu farkettim. Hemen elektrikçi dükkanlarına gittim ama hiçbirinde multimetre yoktu. Ben de multimetre siparişi verdim. Topraklama değerlerini ölçme için.

Bu arada mutfakta toprak hattı olup da kaçak akım rölesi olmaması normal bir durum mu?

Ben 20 metre uzatma prizi alıp bu prizi mutfaktaki topraklı prize bağlasam, UPS'i de bu uzatma kablosundaki prize taksam sağlıklı bir işlem yapmış olur muyum?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri