UPS altına toprak koyma

Merhaba arkadaşlar, dört gündür konu ile ilgili araştırma yapıp işin içinden çıkamadım. Kiracıyım, bina çok eski ve toprak hattı yok. Bunun için UPS aldım ama baktım ki metal gövdesinde akım var. Sıfırlama da çok tehlikeli şimdi aklıma UPS nin altına bahçeden toprak alıp koymak geldi sizce bir faydası olur mu önerileriniz nelerdir?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Toprak hattinin dünya zemini ile iyi bir bağlantısı olması lazim. Aksi halde iş görmez

Türkçemizin azizliğinden kaynaklı bir soru, topraklamanın bildiğiniz toprak materyali ile alakası yoktur aslında, ingilizcede earthing veya grounding kelimeleri Türkçemize topraklama olarak geçtiğinden kaynaklı kafa karışıklığı yaratmaktadır. İngilizcesinden de anlaşılacağı üzere topraklama aslında "dünyalama" demektir. Yani dünyanın potansiyeli her zaman sıfır olduğundan dolayı (dünyanın kesit alanından kaynaklı) elektriksel cihazların ve sistemlerin çalışması için gerekli bir bağlantıdır. Kısaca Dünya ile teması olmayan toprakla topraklama yapılamaz.

Eğer su tesisatı metal borulu ise UPS gövdesinden su borularına yapacağınız bir irtibat işinizi görecektir. Yok su tesisatı metal borulu değilse UPS gövdesinden bir kablo ile toprak zemine ulaşıp uygun bir malzeme ile topraklama yapmalısınız.( uygun malzeme; Bakır çubuk, bakır geçme çubuk, sıcak galvanizli köşebent, boru, sıcak galvanizli şerit, bakır sini eşya vs.) küçük bir parça bile işinizi görür.

Merhaba arkadaşlar, dört gündür konu ile ilgili araştırma yapıp işin içinden çıkamadım. Kiracıyım, bina çok eski ve toprak hattı yok. Bunun için UPS aldım ama baktım ki metal gövdesinde akım var. Sıfırlama da çok tehlikeli şimdi aklıma UPS nin altına bahçeden toprak alıp koymak geldi sizce bir faydası olur mu önerileriniz nelerdir?
şimdi güzel insan, yazmayayım yorum yapmayayım diyorum olmuyor; sesli düşüneyim en iyisi:
tamam kiracısın evde de topraklama yok, ne diye hangi amaçla UPS alırsın eve (hani açıklarsan memnun oluruz) UPSin gövdesinde elektrik göstermesi çok normal, dış metal kasaya topraklama bağlıdır(standart). hani o video sitelerinde saksıya dikilen- çakılan topraklama var ya sen onu unut, o videolara değil, bana bile inanma. topraklama nedir diye bir araştır(ki yukarıda çok iyi anlatmışlar bundan sonra bana b*k yemek düşer) sen UPSin altına toprak at hatta ara sıra sula ki ot bitsin. görüş öneri diyorsan evine sağlam bir elektrikçi çağır sağlam bir toprak hattı çeksin sen de kurtul biz de kurtulalım. hani bu konu ile senin cehaletinle epey bir ta*ak geçerdim ama, bilmemek değil öğrenmemek ayıp. malum zor günler geçiriyoruz, herkes kesesine bakıyor haklısın, ama evimizi gaz lambasıyla aydınlatmıyoruz artık ve elektrik hayatımızın bir parçası. ayarlarını iyi yapmak lazım. sağlıcakla kal.( bu arada ben gaz lambasında derste çalıştım)

Önce ups almadan sorununuzu buraya yazmış olsaydınız.
Aküyü alayım sonra araba alırım gibi .

Toprak altına değil , üstüne toprak olmuş

Zararın neresinden dönersen kârdır
Mağdem bu işe kalkışmışsınız topraklama yaptırıp kaçak akım koruma röleside taktırın tam olsun.

Kolay gelsin sağlıcakla kalın.

...Yani dünyanın potansiyeli her zaman sıfır olduğundan dolayı (dünyanın kesit alanından kaynaklı) elektriksel cihazların ve sistemlerin çalışması için gerekli bir bağlantıdır. ...

Sanırım kolay anlaşılması için detay vermeden yazdınız ama ben merak ettim:

Dünyanın potansiyeli sıfır mı!
Bu kesit alanı ifadesini ilk defa duyuyorum,
nedir, topraklama ile ilişkisi ne?

Şebekeye bağlı elektrikli cihazların çalışması için faz nötr yeterli,
güvenliği için topraklama var.
Aslında gereklide zorunluda.

şimdi güzel insan, yazmayayım yorum yapmayayım diyorum olmuyor; sesli düşüneyim en iyisi:
tamam kiracısın evde de topraklama yok, ne diye hangi amaçla UPS alırsın eve (hani açıklarsan memnun oluruz) UPSin gövdesinde elektrik göstermesi çok normal, dış metal kasaya topraklama bağlıdır(standart). hani o video sitelerinde saksıya dikilen- çakılan topraklama var ya sen onu unut, o videolara değil, bana bile inanma. topraklama nedir diye bir araştır(ki yukarıda çok iyi anlatmışlar bundan sonra bana b*k yemek düşer) sen UPSin altına toprak at hatta ara sıra sula ki ot bitsin. görüş öneri diyorsan evine sağlam bir elektrikçi çağır sağlam bir toprak hattı çeksin sen de kurtul biz de kurtulalım. hani bu konu ile senin cehaletinle epey bir ta*ak geçerdim ama, bilmemek değil öğrenmemek ayıp. malum zor günler geçiriyoruz, herkes kesesine bakıyor haklısın, ama evimizi gaz lambasıyla aydınlatmıyoruz artık ve elektrik hayatımızın bir parçası. ayarlarını iyi yapmak lazım. sağlıcakla kal.( bu arada ben gaz lambasında derste çalıştım)
Merhaba, bulunduğum bölgede elektrik sıkıntıları var. Günde en az iki üç kez elektrik kesiliyor. Bir de üst seviye bir bilgisayar lazım olunca bu bilgisayarı da korumak için UPS aldık. Şimdi siz UPS almama neden böyle karşı çıktınız onu anlamadım. Evde en fazla üç ay daha kiracıyım. Bu arada özür dilerim herkes doğuştan elektrik mühendisi olarak doğmuyor.

Merhaba, bulunduğum bölgede elektrik sıkıntıları var. Günde en az iki üç kez elektrik kesiliyor. Bir de üst seviye bir bilgisayar lazım olunca bu bilgisayarı da korumak için UPS aldık. Şimdi siz UPS almama neden böyle karşı çıktınız onu anlamadım. Evde en fazla üç ay daha kiracıyım. Bu arada özür dilerim herkes doğuştan elektrik mühendisi olarak doğmuyor.
1-sorunu sorarken ilk başta elektrik kesintisinden bahsetmedin. üst seviye alt seviye farketmez bilgisayar toprak hattı olmadan sürekli hata verir
2- senin oturduğun kiraladığın ev senin tercihin
3- hiç kimse doğuştan bir şeylerin mühendisi değildir ve ben elektrik mühendisi değilim
4-sanırım doğru ve açıklayıcı şekilde soru sormayı öğrendiğimizde, doğru ve açıklayıcı bilgiyi alabiliriz

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri