UPS almayı düşünüyorum, tavsiyeye ihtiyacım var.

morishidol

Üye
Selam,
bir deniz akvaryumum var ve sıcağı tolere edemezler. Soğutuc bir fan sistemi kullanıyorum, adaptörü 12v lik bir adaptör ile çalışan, 4 tane 60mm bilgisayar fanını döndüren bir malzeme.. birde 5w kadar küçük bir dönüş pompası var.
Yazın birkaç saat elektrik kesintisi olması canlılar için felaket demek. Bende soğutucu ve dönüş pompasını UPS e bağlamak istiyorum. İnternette ilanları kurcalıyorum, misal;
1200v 750w diye satılan cihazlar var. bu şumu demek oluyor;
benim soğutucu fan 12w + 5 w = saatte 17 w elektrik harcıyor.
750 / 17 = 44
yani 44 saat çalışır. hesabı böylemi yapmalıyım. Oluyor ise bana 24 saat bile yeter aslında. öyle uzun elektrik kesintileri pek olmuyor.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Fanlar ve "dönüş pompası" dediğin şey 12 Volt dc yani doğru akımla çalışıyorsa doğrudan bir akü ile besleyebilirsin ve aküyüde ufak bir şarj adaptörü ile şarj edersin.
Fakat yazdıklarından anladığım kadarı ile bu işler senin işlerin değil ve canlı ile uğraşıyorsun.
Bu sebeple en doğrusu 600W gibi bir kesintisiz güç kaynağı al.
Pc satan yerlerde ve ya internette bulunabiliyor.
80-100 TL gibi ...

Mesela :

BROSS 650 VA UPS GÜÇ KAYNAĞI 1 PC 15 DAKİKA GittiGidiyor'da 82675194

Vakit ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederim. Cihazlar spesfikasyonları bunlar;
Fan;

• Adapter 12 V provided
Power: 5.7 Watts,
Pompa;
7 watt

bu ikisini 3-5 saat çalıştırırmı o güç kaynağı? 12 saat çalıştıranı lazım desem daha yüksek "VA" damı almalıyım.

Linkdeki sadece örnek , internette dolu .
Yukarıda yaptığın hesap doğru.
Zamanla akü tırtlarsa +ısı kayıpları filan yarıya düşmüş olsa bile işini göreceğini kendin yazdın ...

çok teşekkür ederim. burayı daha sık ziyaret etmeliyim :]

Selam,
bir deniz akvaryumum var ve sıcağı tolere edemezler. Soğutuc bir fan sistemi kullanıyorum, adaptörü 12v lik bir adaptör ile çalışan, 4 tane 60mm bilgisayar fanını döndüren bir malzeme.. birde 5w kadar küçük bir dönüş pompası var.
Yazın birkaç saat elektrik kesintisi olması canlılar için felaket demek. Bende soğutucu ve dönüş pompasını UPS e bağlamak istiyorum. İnternette ilanları kurcalıyorum, misal;
1200v 750w diye satılan cihazlar var. bu şumu demek oluyor;
benim soğutucu fan 12w + 5 w = saatte 17 w elektrik harcıyor.
750 / 17 = 44
yani 44 saat çalışır. hesabı böylemi yapmalıyım. Oluyor ise bana 24 saat bile yeter aslında. öyle uzun elektrik kesintileri pek olmuyor.

Öncellikle sunu belirtmek isterim. Ups gücü ile ups yedekleme süresi tam olarak bağlantılı değildir. UPS gücü cikisina verebileceği(cikisina bağlanabilecek) max. gücü belirtir.Sizin gücünüz düşük oldugundan en küçük UPS bile sizin için fazla fazla yetecektir. Yedekleme(dayanma) süresi ise içinde kullanılan akü ile bağlantılıdır. Standart olarak piyasada satılan 650VA,750VA küçük UPS'lerde 12V - 7Ah bakımsız tip(kuru) akü kullanılmaktadır. Şimdi gelelim hesaba.
UPS aküden çalışırken (Şebeke olmadığında) sizin saatte 17w enerjiye ihtiyacınız var. Fakat UPS içersindeki inverter kısmının verimininden ötürü (verim ortalama %80 olsa) 17/0.8 = 21.25w aküden enerji çekilecektir.
Akü içerisinde 6 hücre olduğundan 21.25w/6 = 3.54w hücre gücüne ihtiyac duyar.
Ayrıca UPS'lerde derin deşarj olmasını önlemek için akü gerilimin max 10.2V volta inmesine izin verilir. 6 hücre olduğundan 10.2/6 = 1.7V 'a denk gelir.

Orta halli bir akünün watt/cell (hücre'ye düşen güc) tablosuna bakıldığında;
Örneğin; http://www.leoch.com/pdf/reserve-power/agm-vrla/lp-general/LP12-7.0.pdf
1.7V ve 3.54w tablo üzerinde karşılaştırıldığında;
Tablodan bakarken en yakın kesişen yere bakılır. Yani 1.7V satırı 3h sütünu en yakın değeri vermektedir. Bu su anlama gelir eğer 3.42w güç çekseydi 3 saat dayanırdı akü. ama 3.54w çekiyor o zaman 3saate yakın dayanır(oran orantı gibi)

Özetle piyasadan alacağın ufak bir UPS(650VA/750VA) senin sistemini yaklaşık olarak 3saat besler.

Eğer süre az gelir ise Perpa'dan 12V-7Ah akü alıp UPS'teki aküye paralel olarak bağlayabilirsin. Bu durumda süreyi 6-7 saate çıkarabilirsin(7 saat yazdım cünkü paralel akü sayısı ile yedekleme süresi arasında doğru orantı yok. aküden ne kadar az güc çekersen dayanma süresi daha fazla artıyor. tablodan da görülebilir).

Umarım bu bilgiler faydalı olur.

Vakit ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederim. Cihazlar spesfikasyonları bunlar;
Fan;

• Adapter 12 V provided
Power: 5.7 Watts,
Pompa;
7 watt

bu ikisini 3-5 saat çalıştırırmı o güç kaynağı? 12 saat çalıştıranı lazım desem daha yüksek "VA" damı almalıyım.

12 saat lazım dersen 3 adet 7Ah akü yada 2 adet 9Ah akü yada 1 adet 18Ah aküye ihtiyacınız olur.

12*7=84
84*0.7 = 58
58/13=4.5

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri