Arkadaşlar merhaba,

UPS şirketlerinde çalışan elektrik veya elektronik mühendisi meslektaşımız var mı? Bir-iki yıllık deneyimi olan, güç elektroniği, inverter ve kontrolü konularını az çok bilen biriyim. Yani işe adapte olmam çok kısa sürer. Anladığım kadarıyla güç elektroniği alanında Türkiye'de sadece UPS alanı gelişmiş, irili ufaklı bir sürü şirket var özellikle İstanbul ve civarında. İnform, enel, Esis v.b şirketleri biliyorum.

UPS alanında çalışma koşulları, maaşlar nasıl? Mesleki tatmin, mesleki gelişim, işte yükselme, iş bulmada kolaylık ve kendi şirketini kurma gibi konular için uygun bir alan mı UPS sektörü?

Sizin bu kapsamda çalıştığınız, beğendiğiniz, önerdiğiniz şirketler varsa paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Yabancı firmalardan Riello,Masterguard,Eaton,APC Schneider.
Türk firmalardan Tescom,Makelsan-büyük fabrikalari mevcut,Artronic çok büyük olmasada kaliteli işler yapmakta en son Huawei ile de ortaklık yaptılar, sanıyorum Tunçmatik'de Çinden ürün getiriyor.

Arkadaşlar,

UPS sektöründe çalışan yok mu? Enel veya Inform gibi. Mühendisler için çalışma şartları, maaşlar, kurumsallık gibi konularda bilgi verebilir mi?

Yabancı ups firmalarında çalışmanız size her konuda avantaj sağlayacaktır.
Yurt dışı eğitimlerine de katılacağınızdan yabancı dilinizde gelişecektir.
Yabancı ups firmalarının hizmet verdiği firmalar ile yerli ups firmalarının hizmet verdiği firmalarda ayrışmaktadır.
Yerli firmalar patron firması olduğundan Kurumsallaşma tam olarak oturmamıştır.

abi o iş yapılacak iş değil türk firmalarında olacak iş hiç değil bana kalırsa sen motor sürücüleri konusunda yoğunlaş. türkiyede upci dediğin adam kart değiştiren adamdır . falankart bozuk filna kart bozuk igbt bozuk bunları bilmek için mühendis olmana gerek yok zaten . hamallık işi . bu nedenlede öyle anam anam parea alan yok .. argede olursan belki ama argede yok işin enteresanı. :)
bana kalırsa invertör veya cnc tezgah işi sana daha iyi ufuklar açar. yoksa ups firmasında en fazla satışçı olursun başkada bişi olmazsın ..
kolay gelsin

Ups ciler sadece kart değiştirmiyorlar.
Önemli ve kritik yükleri beslediklerinden yük tarafında sorun olsa bizim ups imiz var neden böyle oldu diye ups ciyi çağırırlar.Enerji analizörünü bağlayıp kayıt alırsınız sorunun yüktenmi cihazdanmı kaynaklandığını tesbit etmek için iyi bir elektrik bilgisine ve endüstriyel güç elektroniği bilgisine sahip olmanız gerekmektedir.
Redresörün invertörün DC DC konvertörün mantığını bilmeniz gerekmektedir.
Güç dönüştürme sistemleri yenilenebilir enerji kaynaklarının artması ile dahada önem kazanmaktadır.

ah bu bizim patronlar.... yaşlanıp elini ayağını çekseler piyasadan bu memleket yürür....

Arkadaşlar merhaba,

UPS şirketlerinde çalışan elektrik veya elektronik mühendisi meslektaşımız var mı? Bir-iki yıllık deneyimi olan, güç elektroniği, inverter ve kontrolü konularını az çok bilen biriyim. Yani işe adapte olmam çok kısa sürer. Anladığım kadarıyla güç elektroniği alanında Türkiye'de sadece UPS alanı gelişmiş, irili ufaklı bir sürü şirket var özellikle İstanbul ve civarında. İnform, enel, Esis v.b şirketleri biliyorum.

UPS alanında çalışma koşulları, maaşlar nasıl? Mesleki tatmin, mesleki gelişim, işte yükselme, iş bulmada kolaylık ve kendi şirketini kurma gibi konular için uygun bir alan mı UPS sektörü?

Sizin bu kapsamda çalıştığınız, beğendiğiniz, önerdiğiniz şirketler varsa paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkürler.

Yerli firmalarda maaşlar ortalama diğer firmalarla aynıdır heralde. Yeni mezun arkadaşlar 2000 TL civarında başlıyorlar genelde. Çalışma koşulları standart, çok iş az sosyal olanak. Mesleki tatmin pek olmaz kendi işin dışında birçok işle uğraşmak zorunda kalırsın bir süre sonra boğucu olmaya başlar. Arge kısmında değilsen monotonlaşır. İş bulmak farklı UPS firmasına geçmek kolay değildir çünkü sayılı firma var bu işi yapan. İşte yükselmekte maksimum kendi bölümüne müdür olursun, çok uzun vadede daha yüksek yerlere yükselebilirsin. Kendi işini yapan onlarca ufak firma olduğundan kendi işini yapmaya karar vermeden önce sağlam bağlantılar kurmalısın. Yaklaşık 5 yıldır UPS işindeyim, eğer yabancı firmada çalışmayacaksan emerson, eaton gibi hiç bulaşma derim. Zira ben sektör değiştirmeyi ciddi ciddi düşünmeye başladım.

Yerli firmalarda maaşlar ortalama diğer firmalarla aynıdır heralde. Yeni mezun arkadaşlar 2000 TL civarında başlıyorlar genelde. Çalışma koşulları standart, çok iş az sosyal olanak. Mesleki tatmin pek olmaz kendi işin dışında birçok işle uğraşmak zorunda kalırsın bir süre sonra boğucu olmaya başlar. Arge kısmında değilsen monotonlaşır. İş bulmak farklı UPS firmasına geçmek kolay değildir çünkü sayılı firma var bu işi yapan. İşte yükselmekte maksimum kendi bölümüne müdür olursun, çok uzun vadede daha yüksek yerlere yükselebilirsin. Kendi işini yapan onlarca ufak firma olduğundan kendi işini yapmaya karar vermeden önce sağlam bağlantılar kurmalısın. Yaklaşık 5 yıldır UPS işindeyim, eğer yabancı firmada çalışmayacaksan emerson, eaton gibi hiç bulaşma derim. Zira ben sektör değiştirmeyi ciddi ciddi düşünmeye başladım.

Merhaba bazı soruarım var.

1- Peki Ar-Ge kısmında çalışma nasıldır? Yeni mezun değil de en iyi okullardan birinden mezun + 2-3 yıl deneyim + yüksek lisans var, güç elektroniği kontrolü, donanım tasarımı konularında bir yıl içinde uzman seviyesine ulaşacağımı düşünüyorum.

2- Bu sektörün Ar-Ge kısmında mühendis sirkülasyonu (işe giren çıkan) çok oluyor mu?

3- Maaş, haftalık çalışma saati konusu nasıl? Öyle 5-10 kişinin çalıştığı bir yer (TRde çok var bunlardan UPS alanında) değil de, Inform, Enel veya Makelsan gibi daha büyük yerler.

4- Mesela şimdi başlasam ne kadar maaşla başlarım? Maaş ve mevki artışları nasıl olur? Mesela ortalama şu kadar sene sonra şu seviyede olur falan.

5- Bir de bu Ar-Ge kısmında sürekli yeni ürün geliştirme mi oluyor? Yoksa ürün iyileştirme mi? Genelde işte mesleki gelişimi sağlayacak bir ortam ve projeler var mı? Mesela ekip içi teknik bilgi beceri paylaşımı ve mentörlük gibi üstünün seni yetiştimesi falan.

Teşekkürler

Son düzenleme:
Merhaba
Ben 9 yıldır UPS seltöründeyim. Emerson da çalışıyorum. Bu iş ayrıcalıktır. Yukarıdaki görüşlere katılmıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,129
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri