Untiy-Pro ile Zaman Rölesi Oluşturma

servetd

Profesyonel Üye
:confused: arakadaşlar ufak tefek plc ile uğraşmaya başladım acaba unty proda zaman rölesi nasıl yapılıyor ..
leader diagramda zaman rölesi uygulamasını bir beceremedim şimdiden teşekkürler .

çok zormu soru sordum yav :)?

Moderatör tarafında düzenlendi:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
STX====
İlk olarak değişkenlerde fbd'de timer tanımla; Örneğin Dolum_timer ve TON olsun
Dolum_timer(IN=1,PV=t#4s);
IN' e 1 dediğinde start alır, 4 saniye sonra çıkış verir. IN'e istenirse bit değişkenide atanabilir.
Dolum_timer(IN=0); dediğinde timer resetlenir.
PV= T#4s set değeridir. Buraya TIME değişkenide konabilir. TIME variable olarak çalıştırılır. Eğer INT değişken kullanıyorsan bunu INT_TO_TIME değişkeni ile TIME değişkenine çevirmen gerekecektir.
Timerlar milisaniye bazında çalışır. INT değişkeni ile kullanacakasan bunu unutma. Örneğin 40 saniyelik bir timer yapacaksan işl önce INT_TO_DINT ile INT değerini double INT çevir. Sonra bunu 1000 ile çarp. DINT_TO_TIME ile TIME değişkenine çevir ve set olarak tımera ata.

merhaba schneider unity pro xl zaman rölesinin anlık değerini nasıl kullanabilirim?

Örneğin TON_7 diye bir timer olsun.
Bunun anlık değeri TON_7.ET adresinde görünür.
%MW0=:TON_7.ET;
yazdığında bu değeri %MW7 değişkenine atamış olursun.
Bu değişkenide istediğin gibi kullanırsın.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,888
Son üye
kalemx

Yeni konular

Geri