Universal Torna, CNC torna-freze dönüşümü

Olmaz. Oldurursanız bana da gösterin öğrenmiş olurum..

Sent from my LG-K430 using KontrolKalemi Forumu mobile app

Aseyurt manual tornada diş çektin mi veya diş çekmeyi biliyormusun...???
Paylaştığın cnc için doğru olan dikkat edersen spindle ters. dönmüyo.. manuel tornada diş çekme için kullandığın vitesden cıkarmadan motoru geri döndürerek başa alabilirsiniz...ama cnc de ayna hep aynı yöne döner çünki bi şanzımanla ilerme hayve ayarı başlama yerini mekanik belirleyeme gerek yokturtur...

evt ben de onu diyorum.
eğer cnc ye çevirilecekse torna,
ayna motoru ile senkronize hareket etmeli eksen motoru ;)

cnc ye çevirmek basit
ama diş çekmiyorsa alet hiç bir anlamı yok yani...

bence ayna motoru ile eksenin hareket etmesi için olan vidalı mili ayırmayın. boşluk varsa somununda vardır. onu düzeltin

Yukarıda yazdığın manuel tornada vidalı mili ayırmayın dediğin için yazdım eğer sistemi manuele den cnc ye cevirecekseniz vidalı mili şanzımandan bağımsız olarak hareket edecek sekilde pozisyon motprlarına bağlamalısınız..eğer yok sanzımanı kullanıcam derseniz cnc gibi diş çekme imkanınız olmaz...

Cnc de diş çekmek için spindle arkasına bir adet sensor kullanılması gerekli bunun dışında birde diş çekme için az hesap yapmak gerekli... Gözle görülmeyen bi konuda spindle in çekilecek dişe uygun torkulu bir sekilde dönmesi..eğer gerekli tork yoksa elması veya kalemi kırmakta...

Yukarıda yazdığın manuel tornada vidalı mili ayırmayın dediğin için
eğer cnc ye çevirince diş çekemiyecekse makine ne anlamı var diyorum cnc ye çevirmenin. o yüzden ayırmayın dedim.

ayna motorunun dişilleri vitesi zımbırtısı vidalı mili ayırmadan da cnc ye çevirlir...

Tornaya ellememeye karar verdim dolayısıyla freze yapacağım. Elimde 1 adet 1.5kw panasonic servo, 1 adet 400 w çin malı, 2 adet 80w japon malı (redüktörle x veya y eksenine gücü yeter mi bilemiyorum) servo var. japon ve çinlerin dökümanı yok. bunların hangilerini çalıştırabildiğime baktıktan sonra sonra bir şase tasarımına geçeceğim. kaynak makinesi aldım. baştan profil içi epoksi granit veya çimento dökümlü bir freze tezgahı yapmayı planlıyorum. son dakika eksen hizalamalarını gözüm yemez ise sigmaya ile sadece aliminyum işleyecek bişeyler de yapabilirim. tezgah boyutu

döküm yapasam şu abiden feyz almayı düşünüyorum
http://www.cnczone.com/forums/vertical-mill-lathe-project-log/277804-cnc.html

aynı abinin epoksi dökümsüz tezgahı da bu
http://www.cnczone.com/forums/verti...t-log/272254-light-metal-milling-machine.html

yok sigma ile yapar sadece alüminyum işlerim dersem şu
http://www.cnczone.com/forums/vertical-mill-lathe-project-log/165701-cnc-tormach.html

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri