Universal motorlar hakkında merak ettiğim bir konu.

milyarder

Üye
Arkadaşlar merhaba, merak ettiğim bir konuyu sormak istiyorum..

Bir universal motora, AC gerilim altında verdiği gücü, DC gerili kullanrak alabilmek için, 220 AC veriyorsak, 220 DC mi vermeliyiz?

Örneklersek,
Elimde bir adet 220AC 700Watt lık matkap motoru var.. bu demektirki bu motor 3-4 Amper akım çekiyor.. Peki Bu motordan DC gerilimle (aküyle) 700 watt elde edebilmek için 220 DC mi vermek gerekiyor? yoksa Dc olunca iş değişiyormu? :) ( W = I * V ) mantığıyla aynı degerdeki DC vermek gerekiyor..

Ya da soruyu şöylede sorabilirim AC gerilimle çalışırken çektiği Amper değeri, DC gerilimle çalışırken çektiği Amper değeriyle aynı mıdır?

Teşekkürler..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
yani??

peki ayni motordan 700 watt güç alabilmem için kullanmam gereken DC gerilim ve akım değeri nedir acaba?

Arkadaşlar merhaba, merak ettiğim bir konuyu sormak istiyorum..

Bir universal motora, AC gerilim altında verdiği gücü, DC gerili kullanrak alabilmek için, 220 AC veriyorsak, 220 DC mi vermeliyiz?

Örneklersek,
Elimde bir adet 220AC 700Watt lık matkap motoru var.. bu demektirki bu motor 3-4 Amper akım çekiyor.. Peki Bu motordan DC gerilimle (aküyle) 700 watt elde edebilmek için 220 DC mi vermek gerekiyor? yoksa Dc olunca iş değişiyormu? :) ( W = I * V ) mantığıyla aynı degerdeki DC vermek gerekiyor..

Ya da soruyu şöylede sorabilirim AC gerilimle çalışırken çektiği Amper değeri, DC gerilimle çalışırken çektiği Amper değeriyle aynı mıdır?

Teşekkürler..

Arkadaşım okul yıllarından aklımda kalan bilgilere göre üniversal motor ile dc seri motor çalışma mantığı itibari ile aynı olmasına rağmen aynı verimde çalıştıramazsın çünkü motor üzerinde kullanılan demir ve gövde üzerinde farklılıklar var buda demir kayıbı ve bakır kaybını etkikiyor yani her iki gerilimde aynı gücü alamazsın motor çok vazla ısınır.

universal motorların DC gerilim altında ,AC gerilimdekinden daha az verimle çaliştigini biliyorum. Motorun yapısından kaynaklanan bir guc kaybı olacagi muhakkak, ama benim sormak istedigim o degil.. onu ihmal ettigimizi düşünürsek, 220 AC ile çalışacak şekilde tasarlanmiş 700 watt lik bir motordan , aşşagi yukari yine 700Watt guc alabilmek için DC gerilimin de 220 mi olmasi gerekiyor?

Birde merak ettigim baska bir konu, bu tip aletlerde niçin universal motor kullanilir? yani 220 AC giriş kablosu ile dizayn edilmiş bir matkapta, DC gerilim le de çalişabilen bir motor kullanma mantigi nedir? gerektiginde dc gerilim le de çalişsin diye degildir heralde.. Çünkü kullanicilarin cogu bilmez bile o matkabin dc ile çalişabildigini, kaldiki bilse bile kim o matkaba DC gerilim uygulayrak çaliştirmak ister ki?

Ben de tam tersi, DC gerilimde daha verimli calisir diye biliyorum. 220V AC universal motoru DC de daha dusuk gerilimle calistirmak gerekir.

Universal motorun kullanilmasinin birinci sebebi yuksek devir sayisi ihtiyacindandir.

Diger sebeb ise universal motorlar seri motorlardir. Yuklendikce tork uretimi de artar. Dolayisi ile matkap gibi uygulamalarda avantajli olurlar.

50Hz de sincap kafesli motorlarla cikabilecegin devir sayisi 3000 rpm ile sinirlidir. Halbuki universal motorla 30 bin devir ve ustu mumkundur.

arkadaşlar universal motorlar yapısı gereği hem ac gerilim altında hemde dc gerilim altında çalışabilirler... ac 220V ta çalışabilen bir universal motoru DC 220 V ile beslersen daha fazla verim alırsın... Çünkü AC gerilim altında motordaki sargı endüktansı çekilen akım miktarının artmasına sebep olur. 220V AC ile beslediğinde 700 W lık güç alabiliyorsan, DC gerilim altında biraz daha az verebilirsin. Ama unutmaki bu tür motorlarda kayıp fazladır. Dolayısıyla verimleride oldukça düşüktür... Hem AC ile hem DC ile çalışabilmesi bu motorlar için bir avantaj olup tercih sebebidir...

Forum istatistikleri

Konular
127,962
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri