Ultrasonik kaynak makinası hakkında bilgi

ubahcivan

Üye
Ultrasonik kaynak makinaları nasıl çalışıyor bilgisi olan varsa bu konuda yardım bekliyorum. Elektrik ve elektronik örnek bir devre varsa arkadaşlarda paylaşmasını istiyorum.

teşşekkür ederim en kısa zamanda inceleceğim

Merhaba,
Ultrasonik kaynak devreleri nasıl çalışır? Forumda denk geldim ve merak ettim. 20kHz ile 40kHz oldukları yazılmış bir yerde. Daha yüksek mertebede neler olur? Bu yöntem kullanılarak metal kaynatılabilir mi? Endüstride kullanımı nedir? 1mm metal kaynatmak için örnek bir devre şeması verebilir misiniz?

Metalde gerek yok ki, anahtar kelime yine sürtünme;). Paketim yetmiyor video ekleyemiyorum, friction welding diye yazıp izleyin.

Merhaba,
Ultrasonik kaynak devreleri nasıl çalışır? Forumda denk geldim ve merak ettim. 20kHz ile 40kHz oldukları yazılmış bir yerde. Daha yüksek mertebede neler olur? Bu yöntem kullanılarak metal kaynatılabilir mi? Endüstride kullanımı nedir? 1mm metal kaynatmak için örnek bir devre şeması verebilir misiniz?
Bizde kabloyu ekliyor ultrasonik ler.cok sağlam birleşim oluyor.

Mesela bir lehim yapmaktan daha mı sağlıklı oluyor sonuç, daha mı sağlam oluyor?

Merhaba,
Prensip olarak yüksek frekanslarda(dediginiz gibi 20-40khz) iki malzemenin birbirine sürtünmesinden olusan ısı ile birbirine kaynatılmasıdır.Bunu saglamak için piezzo transducerler var.Genellikle yuvarlak içi delikli capı 1tl den biraz büyük 4-5mm kalınlıgındadır bunlar.seri olarak birbirine sıkıca baglanarak titresim miktarının artırılması saglanır.onemli olan mesele bu parcanın urettigi titresimin sizin kaynatmak istediginiz parcaya iletilmesinde.eger dogru formda yapılmazsa kendiside ısınacagından,urettigi enerji işlenecek parcaya iyi sekilde iletilmemis olur.hangi frekansın kullanılacagı,transducer ve iletim parcasının birbirine montajlı halinde rezonanssa geldigi frekansdır.(rezonansda en buyuk enerjiyi elde etmiş olursun)kucuk frekans degisiklikleri(işlenecek parcaya fazla basıtırmak vs) rezonans frekansını bozacagından,otomatik rezenansa gelen analog devreler kullanılır(oldum olası şu analogu sevmedim sevemedim,beni cok fazla ugrastırmıstı)
Benim tavsiyem eger ultasonic ile birseyler yapmak istiyorsanız modülleri hazır alarak alın kullanın derim.Türkçesi cok gıcık bir iş.RLC (direnc,bobin,kondansator)devresinde malzemeler cok kritik.evlerde kullanılan soguk buhar üreticileride(atomizer) yine bu ultrasonik ile yapılıyor.Bobinleri kendiniz sarmanız gerekiyor.hazır bobin vs alıp devreyi kurup calıştırayım diyebileceginiz bir makina degil.iyice arastırmadan dalmayın derim.Kolay gelsin.

Cevabınız için teşekkür ederim. Örneğin bir soğuk buhar üreticinin içindeki transducer ve devre ye ek olarak araştırmalarımdan öğrendiğim horn adlı parçayı düzgünce birleştirir ve örneğin ABS filamentten alınmış ince bir baskıyı düzeltmede kullanabilir miyim? (Amacım bu değil, işi öğrenmek. Şu anda baskıyı düzeltmede çok uğraşıyorum.) Horn, özel bir alaşımdan mı yapılıyor? Youtube de takip ettiğim GreatScott adlı bir kanal var. O da piezo diskleri kullanarak buhar üretici yapmaya çalışmış ve ilkinde piezo diskin işini yapması için gereken yüksek frekanstan dolayı yapamamış. Sonrasında bir videoda daha düşük frekansta çalışan bir piezo bularak yapmıştı sanırım. O videoyu izleyerek bir şeyler yapabilirim. Ayrıca bu projeyi hazır değil de kendim yapmak istiyorum.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri