Ultrasonic seviye ölcer..?

thecatch

Üye
Arkadaşlar çalıştığım atıksu arıtma tesisinde bulunan Endress+Hauser Prosonic M FMU 40 seviye ölcer cihazlar,atıksu tesisine göre yanlış şeçilmişler,kullanıldıkları bölgede(havuzlarda ve havuz dolum depolarında) buhar,nem,kirlilikten v.s doğru ölçüm yapamıyorlar.Bu cihazlardan nasıl daha verim alabilriz,bu cihazların böyle ortamlarda çalışmaları için ek aparat parça v.s takılabilir parçlar varmı veyahut daha başka neler yapabiliriz?Bu ortamlardan korunması için daha sağlıklı ölçüm yapabilmesi için?.. yardımlarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum,tüm meslektaşlarıma sevgiler saygılar diler herkese Allah c.c kolaylık versin.

bahsettiğin sensör ttipi nem kırllılık yada buhardan etkılenmez bu tıp sensörler bu şartlara dayanıklı yapılmışlardır.garip ölçüm yapmasına gelince benim bilidiğim bu tıp sensörler ses dalgası yayarak ölçüm yapıyorlar.eğerki sensörün bulunduğu yerde sürekli bir akışkan su var ise net ölçüm yapamayabilir.imkanın varsa sensörü su dalgalanamsının en az olduğu yere monte et bide böle dene.bide manuelınden ayaralarını doğru bir şekilde girmelisin

yankesk arkadaşım yardımın için tşkler,ayarlar doğru şekilde yapıldı,bulunduğu ortam daki suda pek fazla dalgalanma yok sadece depodaki suyun doğru bir şekilde artıp veya azaldığını görmek istiyoruz.ben ortamdan şüpelendim atıksu olduğu için buhar ve yoğunlaşma çok fazla oluyor

ben o dediğin sensör tipini daha önce kullanmıştım(atıksu arıtma tesisinde).çokda kalıtelıdır bize hiçbir problem çıkarmammıştı.ama dediğim gibi bu tip sensörler bütün kirli ortam şartlarına çok dayanıklı yapılıyor.üretici firma ile temasa gec diyeceğim ama onlarda senın benim bilidğimden fazlasını bilidklerini zannetmıyorum.

sağolsın arkadaşım yardımların için bakalım artık biçare bulmaya çalışacağız inşaallah

bahsetmiş olduğun sensör nem ve buhardan dolayı ölçümü çok fazla etkilemez. Fakat sensör ölçümü ses dalgalarıyla yaptığı için kirlilikten etkilenir. sensörün ölçümünü takip etmelisin ölçüm sapıttığında sensörü kontrol edip kirli olup olmadığından emin olmalısın. Sensör üzerindeki kir de nem ve buhar vasıtasıyla yapışır sensöre. Bu yüzden eğer uygunsa tanklara havalandırma kapağı açılmalıdır. Birde cihazın paremetrelerindeki damping zamanını kontrol edebilirsin.1saniye olsa iyi olur. Cihazın yanlış seçilmiş olduğunu pek sanmıyorum. bu yüzden herşeyi gözden geçirmek gerek. Filtre bile koyman gerekebilir.

sağolsın sayın çakır arkadaşım,benim için şuan önemli olan terfi depo havuzları,onlarında hava alması için üzeri yeterli birşekilde açık,bende tesiste yeniyim, ama işte tesisi ilk kurarlarken başta ultrasonic cihazlarla seviye kontrolü yapıp gelen suyu ona göre terfi pompalarıyla aktarılıyormuş,sonradan cihazlar verim vermemeye başlayınca hemen önüne şamandralı sistem kurmuşlar tahminim onlarda etkiliyor ölçmesi,gelen atık su olduğu için yaklaşık suyun sıcaklığı 37-40 derece arası ve deponun bulunduğu yerin üstünde odalar var buhardan ve nemden suda pis olduğu için cihazın sensörünün olduğu yer pislenmeye,etkilenmeye acık,herhalde cihazı şimdi şamandraların olduğu yerden söküp daha daha kenar bir yere monte etmem lazım ki etiklenmesin ayretten,çakır arkadaşım filtre koyman gerek demişsin nasıl bir filtre bahsedermisin ?

merhaba arkadaşlar: bu gibi pis ortamlarda krom bir boru içindeki kontakları ikaz eden halkalı şamandra daha başarılı oluyor artık yerli üretimi bile var ve siparişe göre istenen boy istenen sayıda ve yerde özel kontaklı olarak izmirde üretiliyor. ben jeneratör radyatör suyunun seviye kontrolünde kullandım. işe yaradı.istereniz 5 mt boy ve 6 kontak
2 şamandıra şeklinde sipariş verebilirsiniz vey nasıl ihtiyaç duyacaksanız...

arkadaşlar bendeki ultrasonic cihazın Endress+Hauser Prosonic M FMU 40 modelinin max.level 5 mt diyor katalokta ben bu cihazı 10mt 'lik mesafeli biryerde kullanamazmıyım acaba ?

kardeş maksimum 5 metre yazan ultrasonik sensörü 5 metreden fazla yüksek yerde kullanamazsın. eğer kullanırsan dalga zaman aşımından dolayı ya yanlış ölçüm yaparsın yada hiç ölçüm yapmazsın hata uyarısı alırsın

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri