Ukrayna işgalinin gerçek sebebi.

kesmez

Profesyonel Üye
Dünya tahıl üretiminin yaklaşık 4 te biri bu 2 ülke topraklarında üretiliyor. savaş sebebiyle üretim düşecek , işgalci rusya tahıl ihracatını sınırlayacak veya durduracak. kısacası 2023 yılında dünyayı açlık bekliyor olabilir. Türkiye buğdayın önemli kısmını rusyadan ithal ediyor. şimdiden tahıl fiyatları arttı. kasa bomboş.
Rusyanın dünyaynın tepkisine ve yaptırımlara rağmen ukraynayı işgalinin ardında yatan sebebin tahıl krizi çıkarmak olduğunu düşünüyorum.
Dikkat ederseniz batılı ülkeler ve nato adeta rusyaya yeşil ışık yaktı. Tepkiler lafla sınırlı kaldı. olan ukraynaya oldu.
Gerçekte batılı yönetimler tahıl krizi için rusyayı taşeron olarak kullanıyor.

Bu söyleme karşın, Ukrayna ve Rusya'dan ithal ettiğimiz buğdayın işlenerek yurt dışına ihraç edildiği karşılığı cevabı verilmişti?

Bu söyleme karşın, Ukrayna ve Rusya'dan ithal ettiğimiz buğdayın işlenerek yurt dışına ihraç edildiği karşılığı cevabı verilmişti?
şimdi arkadaşın yazdığınla senin yazdığın arasında bir bağlantı kuramadım seninki biraz politik cevaba kaçmış türkiyenin dünyanın 1 numaralı un ihracatcısı olduğu zaten bilinen bir gercek üretim açığı bugdayı ithal edip işleyip yurt dışına satıyoruz buğday alamassak neyi satacağız haliyle fiyatlar yükselecek arkadaş bu konuya değinmiş zannerdersem..1 yıl ekim olmasın fiyatlar rahat 2 katına çıkar

Meselenin bir buğday olmadığı açık. Mikrop projenin iskeletini teşkil ediyor. Ucuz diye zamanında, dışarıdan aldıklarımızı pahalı da olsa kendimiz üretseydik kendimize yetme konusunda daha çok adım atmış olurduk.
Fiyatların nereye varacağını oyunu kuranlar ve uygulayanlar daha iyi bilir.

Bence oyunun arkasında güç kaybeden batının Çin ile yakınlaşarak güç kazanan Rusyayı tırtıklatarak denge sağlamaya çalışıyor. Bu arada batı bariz bir şekilde piyon olarak Ukraynayı kullandı.

şuan ukraynnanın işi yunanın bize kafa tutması gibi birşey piyon niyetine bunları kullandılar verdiler gazı adamlara iş ciddiye gelince sattılar...rusya ağır bassa 1 günde altını üstüne getirir amrerika gazı veriyor rusya o kadar zayıfsa aralarında mesafe yok saldırsaya rusyaya o zaman...

şuan ukraynnanın işi yunanın bize kafa tutması gibi birşey piyon niyetine bunları kullandılar verdiler gazı adamlara iş ciddiye gelince sattılar...rusya ağır bassa 1 günde altını üstüne getirir amrerika gazı veriyor rusya o kadar zayıfsa aralarında mesafe yok saldırsaya rusyaya o zaman...

Ayu yimeğe garar vermişse gaza gelmis ya da gaza gelmemis guzu ayirimi yapmaz.

Tahıl falan ellebetteki küçük etkenlerden birisidir ancak bence asıl sebep çok daha farklı bir neden.

Şahsi fikrim Ukrayna, coğrafi olarak Rusya için çok büyük önem taşıyan bir nokta. Yani hem kendi güvenliği için ve hemde ileriye dönük kendi planları için önemli.

Ukrayna avrupaya açılan dev bir kapı. Ayrıca oldukça büyük bir deniz sınırı var. Bunlar hem ticari, hemde askeri anlamda paha biçilemez şeyler.

Bir diğer küçük etkende Çin'in Polonya ve Çek Cumhuriyeti'ni avrupaya ticari bir üs olarak kullanması olabilir.

Bir çok avrupa ülkesi avrupa dışı ülkelerden gelen ürünlere gümrük vergileri getirdiler(zaten vardı ancak pratikte hiç uygulanmıyordu) bu durumda çin'i ticari olarak etkilemeye başladı. Şuanda çin özellikle polanyayı üs olarak kullanıyor bu sayede avrupaya gönderilen ürünler yine bir avrupa ülkesi olan polonyadan geçtiği için vergiden muaf tutuluyor.

Ukraynanın rus güçleri eline geçmesi demek olası bir anlaşmayla rusyanın, çinden avrupaya güzel bir köprü kurması demek.

Tabi tüm bunlar nacizede sıradan bir vatandaş olarak fikirlerim.

Ben resmen ABD tarafından Putin gaza getirilmiş, kendi zayıflamasına karşı bir politika olarak bu savaşa itildi diye düşünüyorum. Putin aynı zamanda Çinle ittifak halinden rahat davranıyor. Diğer yandan da Çin Tayvan için müdahale tatbikatında. Rusya Sovyetler gibi federasyonların da ayrılmasıyla ikinci bir küçülmeye gidebilir!?

Ben resmen ABD tarafından Putin gaza getirilmiş, kendi zayıflamasına karşı bir politika olarak bu savaşa itildi diye düşünüyorum. Putin aynı zamanda Çinle ittifak halinden rahat davranıyor. Diğer yandan da Çin Tayvan için müdahale tatbikatında. Rusya Sovyetler gibi federasyonların da ayrılmasıyla ikinci bir küçülmeye gidebilir!?

bence putin dagılan tesbihi yeniden dizmeye çalışıyor.

bence putin dagılan tesbihi yeniden dizmeye çalışıyor.
Şahsi fikrim Ukrayna, coğrafi olarak Rusya için çok büyük önem taşıyan bir nokta. Yani hem kendi güvenliği için ve hemde ileriye dönük kendi planları için önemli.

Ukrayna avrupaya açılan dev bir kapı. Ayrıca oldukça büyük bir deniz sınırı var. Bunlar hem ticari, hemde askeri anlamda paha biçilemez şeyler.

Bir diğer küçük etkende Çin'in Polonya ve Çek Cumhuriyeti'ni avrupaya ticari bir üs olarak kullanması olabilir.
eğer böyle olsaydı ukraynayı natoya alırlar rusyanın veya çinin önü kesilirdi.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri