Uçuş Alanı Prosedürü

slymn58

Üye
Merhaba Arkadaşlar

Son günlerde hexacopter, quadcopter gibi hobi amaçlı hava araçları artmakta.
Arada sırada kafama takılıyordu.
Geçenlerde boş alanda hexacopter uçuran birisini gördüm. Hemen 100m ilerisinde askeri alan var.
Bunun için prosedür yasa nedir. Ben askeriyenin üstünden geçirebilir miyim veya geçirsem radar gibi bir önlem var mı?
Neticede görüntü alabilirsin veya başka şeyler.
Aynı şekilde denizaltı araçları içinde geçeri, bunlar kontrol ediliyor mu acaba?

İyi Günler

Yanlış biliyor olabilirim ama hobi olarak uçak, helikopter uçuran maketçiler için bir sertifika ya da belge olabilir. Aynen telsiz frekansları gibi hava kullanımı da belli şekilde izne tabi olması gerekiyor.

Mahalle arasında küçük boyda hexacopter filan uçurursanız arayan soran olmaz ama askeri bölgenin dibinde veya bahsettiğiniz gibi tepesinde uçurursanız başınız çok ağrıyabilir. Siz siz olun askeri bölgelerden ve polis karakollarından uzakta uçurun.

Herhalde yanlış anlaşıldım. Ben uçurmuyorum, varsayımda bulundum.
Böyle bir durumda ne olurunu sorrmak istedim.

Kolay Gelsin

:)) uçaksavar ateşinede hazırlıklı olun bence bır zamanlar FM radyo vericisi yaptım Eskişehir hava ikmal ussunede yakında değil ama kuş uçuşu 5-6 km mahallede yayın mükemmel:) bır ara baktım bir minibüs uzerınde çanak anten donuyor çanak antende benım jeton duştu mahalleyue gırmışler benım yayının yerını tespıt etmeye çalışıyorlar hemen kapattım radyo vericisinide imha ettım başimi derde sokacaktı benım yaptığım meret filtre filan yok allah ne verdıyse nereye ulaşabılıyorsa o frakansa kadar dağılıyormuş yıllar sonra işin farkına vardık tabii o zamanlar acemı çaylaktık radyo verıcısı yaptım :) buyuk iş marıfet sayıyorum o zaman:)

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri