Uçan Testere Uygulamasında Boy Ölçüm

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Başlığa yeni mesaj gelince bildirim düşmüş şaşırdım bu kadar zaman sonra başlığın canlanmasına... Hasılı, başlığı açalı seneler geçti arada bir çok uçan testere ve benzer mantıkla çalışan uygulamalar yaptım.

Bu kadar tecrübeden sonra, özetle, uçan testere, makas vb. uygulamalar için elektronik kam hareketi nasıl yapılır bunu öğrenmek gerekiyor diyebilirim. hazır paketler hareket kontrolünün temellerini bilmeyen otomasyon yazılımcıları için hareket kontrolünü kolaylaştırıyor. Ancak hazır paketler genelde kısıtlı çeşitlerde uygulamalar için geliştirildiği için müşterilerden farklı talepler geldiğinde hazır paketlerle karşılamak genellikle mümkün olmuyor. (örnek:
1:12-1:20 arası)

Aşağıdaki videodan, Yaskawa'nın uçan makas için ürettiği hazır paketini ve uçan makas uygulamasının mantığını öğrenebilirsiniz.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar,
Delta sa2 plc ve a2 servo ile yapılmış uçan testere işi var, yarım kalmış.
ilgilenen genel bilgiler için mesajla bana ulaşşın.

uçan makasta; senkron hız bölgesinde kam kullanarak makasta sürtünme yapmasını istiyorum. ama belli bir fonksiyona göre. bu mümkün mü.
makas tekrar hızlı dönüp gelecek ve sadece senkron bölgede sürtünme yapacak. boy oynaması başlangıçta ve sonunda yapacak ve toplam boy aynı kalacak.
yapılabilir mi?
teşekkürler.

Yine de codesys barındırıyor teşekkür ederim. Ama bu konuda daha detaylı yardımcı olabilecek birisi çıksaydı keşke. Nidec'in ürünü olan Mci210 ile kendi Machine Control Studio programlarında codesys tabanlı uçar testere çalışması içerisindeyim ve kimse yardım edemiyor kafayı yemek üzereyim. İstediğim sadece 2 sürücüye ayrı ayrı bağlı olan 2 motorda, uçar testerede bulunan araba motoru ile dalma motoru arasındaki ilişkiyi kurabilmek, kuramıyorum heves kaçıyor toplamak için çabalıyorum tekrar tekrar, durumum while(true){calisAmaYapama();}. Tartışacak biri olsa bile yeter valla isteyen varsa cevap versin beraber çalışırız uzaktan siz de öğrenmiş olursunuz, beraber başarmış oluruz.

Ben geleneksel yöntemler çözdüm hep bugüne kadar ama motion kartlarını benimde öğrenmem gerekiyor. Mci120 eski ud51 kartı gibi uygulama kartı sanırım. Beraber tartışabiliriz. Nidec in kendiside belki yardımcı olabilir. Bazen eski ürünler için ben arıyorum

Ben geleneksel yöntemler çözdüm hep bugüne kadar ama motion kartlarını benimde öğrenmem gerekiyor. Mci120 eski ud51 kartı gibi uygulama kartı sanırım. Beraber tartışabiliriz. Nidec in kendiside belki yardımcı olabilir. Bazen eski ürünler için ben arıyorum.
Ben saat 17 den sonra musait oluyorum. İstersen yarın veya yarından sonra, cevap vermene göre, bir bağlantı gerçekleştirebiliriz. Nidec in kendisinde bir paket program yok hoş olmasına da gerek yok program bilgime güveniyorum. Bana sadece bir mci210 ile hmi ve 2 sürücünün sağlıklı bir şekilde iletişim kurabilmesi lazım. Yani mci210 modül 2. sürücünün slotunda da olsa ben 1. sürücünün parametreleriyle oynayabilmeliyim ve hmi'a örneğin bir string değişken gönderebilmeliyim bu konu hakkında giriş yapabiliriz istersen. İkimiz de öğrenmiş oluruz.

Ben saat 17 den sonra musait oluyorum. İstersen yarın veya yarından sonra, cevap vermene göre, bir bağlantı gerçekleştirebiliriz. Nidec in kendisinde bir paket program yok hoş olmasına da gerek yok program bilgime güveniyorum. Bana sadece bir mci210 ile hmi ve 2 sürücünün sağlıklı bir şekilde iletişim kurabilmesi lazım. Yani mci210 modül 2. sürücünün slotunda da olsa ben 1. sürücünün parametreleriyle oynayabilmeliyim ve hmi'a örneğin bir string değişken gönderebilmeliyim bu konu hakkında giriş yapabiliriz istersen. İkimiz de öğrenmiş oluruz.
Kusura bakmayın geçen hafta şehir dışı çok vardı o yüzden zaman ayıramadım. Hmi tarafı, kolay kartın kendi word registerları var. Genelde o adresleri okuma yazma yapıyorsunuz. Nidec kısmındaki, programlamayı halledebildiniz mi

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri