twincat 3 hakkında

rotsis

Üye
iyi günler,
1)tc3'de proje oluşturduk. projeyi yüklediğimiz klasörde iki farklı uzantılı dosya dikkatimizi çekti:
a)*. Sln
b)*.tsproj

bu iki uzantı arasında herhangi bir fark var mı?

2.beckhoff resmi sitesinden modbus ile alakalı dosyalar indirip beckhoff içine gömdük.
Ancak programda login olurken şöyle bir mesaj geliyor: "modbus server"(10500): no license found.

yardım ederseniz çok sevinirim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
beckhoff cx1020 plc^ye yazdığm program normalde çalışıyor fakat plc nin enerjini kestiğimde siliniyor neden konu hakkında yardımcı olurmusunuz

beckhoff cx1020 plc^ye yazdığm program normalde çalışıyor fakat plc nin enerjini kestiğimde siliniyor neden konu hakkında yardımcı olurmusunuz

Programın kalıcı olması için " Create Bootproject" yapmak gerekiyor.

kontrolKalemi.png

twincat 2 ile programlanmış cx8... serisi plc var.
ben plc.ye TC2 ile haberleşyorum ama TC3 ile haberleşemiyorum.
reading/writting don't permitted hatası geliyor.

twincat 2 ile programlanmış cx8... serisi plc var.
ben plc.ye TC2 ile haberleşyorum ama TC3 ile haberleşemiyorum.
reading/writting don't permitted hatası geliyor.

Çok normal. TC2 ile uyumlu programlanan bir cihaz TC3 ile programlanamaz. TC3 ile bağlanmanıza izin vermez. En azından cihazda firmware upgrade yapmanız gerekecektir. Ancak bunun için de lisans bedeli ödemeniz gerekir. İyisi mi TC3 ile uyumlu bir cihaz satın alın derim. Eğtim amaçlı kullanmak niyetinde iseniz dizüstü bilgisayarınızın 7 günlük TC3 lisanslarını açın. Dizüstü bilgisayarınız 7 gün süre ile CPU görevi görecektir.

iyi günler,
1)tc3'de proje oluşturduk. projeyi yüklediğimiz klasörde iki farklı uzantılı dosya dikkatimizi çekti:
a)*. Sln
b)*.tsproj

bu iki uzantı arasında herhangi bir fark var mı?

2.beckhoff resmi sitesinden modbus ile alakalı dosyalar indirip beckhoff içine gömdük.
Ancak programda login olurken şöyle bir mesaj geliyor: "modbus server"(10500): no license found.

yardım ederseniz çok sevinirim.

1. TC3 Microsoft Visual Studio ile entegre halde çalışıyor. sln uzantılı dosyalar Visual Studio' ya ait Solution kısaltmasından oluşturulmuş dosyalar. sln uzantılı dosya C#, C++, VB.Net veya .Net ile uyumlu kod dosyalarının bağlantılarını tutan bir dosya uzantısıdır denilebilir sanırım.
.tsproj ise Beckhoff ile ilgili verilerin bağlantılarını tutan dosya uzantsı denilebilir. Bu uzantı ile ilgili yazılım altyapısını Beckhoff hazırlamıştır yani.

2.Yine çok normal bir uyarı alıyorsunuz. Modbus, Beckhoff' ta Supplement olarak isimlendirilen ve ücretli olarak sağlanan bir özellik. Modbus' ı sisteminize Demo olarak kurup projenizi geliştirebilirsiniz. Ancak projede kullanmak için lisans satın almanız gerekir. Bunun için Beckhoff Türkiye ile irtibata geçebilirsiniz.

1. TC3 Microsoft Visual Studio ile entegre halde çalışıyor. sln uzantılı dosyalar Visual Studio' ya ait Solution kısaltmasından oluşturulmuş dosyalar. sln uzantılı dosya C#, C++, VB.Net veya .Net ile uyumlu kod dosyalarının bağlantılarını tutan bir dosya uzantısıdır denilebilir sanırım.
.tsproj ise Beckhoff ile ilgili verilerin bağlantılarını tutan dosya uzantsı denilebilir. Bu uzantı ile ilgili yazılım altyapısını Beckhoff hazırlamıştır yani.

2.Yine çok normal bir uyarı alıyorsunuz. Modbus, Beckhoff' ta Supplement olarak isimlendirilen ve ücretli olarak sağlanan bir özellik. Modbus' ı sisteminize Demo olarak kurup projenizi geliştirebilirsiniz. Ancak projede kullanmak için lisans satın almanız gerekir. Bunun için Beckhoff Türkiye ile irtibata geçebilirsiniz.

teşekkürler. beckhoff net sitesinden modul yüklmeleri yaptıktan sonra licence manager kısmında hangi modul yüklüyse onları de çentiklemek gerekiyor. bu şekilde sorunum çözüldü.
yalnız bir sıkıntı var:
cx80.. serilerin içinde CE windows gömülü ve hiç bir şekilde TC3 ile bağlantı gerçekleşmiyor.illa TC2 ile programalanabiliyormuş. cx90.. serileri TC3 ile programalanabiliyormuş....
siz windows 8.1 de plc bağlantısı yaptınız mı daha önce???

yaklaşık 30 adet cx80... serisi plc var mecbure TC2 kullanıcaz desenize

teşekkürler. beckhoff net sitesinden modul yüklmeleri yaptıktan sonra licence manager kısmında hangi modul yüklüyse onları de çentiklemek gerekiyor. bu şekilde sorunum çözüldü.
yalnız bir sıkıntı var:
cx80.. serilerin içinde CE windows gömülü ve hiç bir şekilde TC3 ile bağlantı gerçekleşmiyor.illa TC2 ile programalanabiliyormuş. cx90.. serileri TC3 ile programalanabiliyormuş....
siz windows 8.1 de plc bağlantısı yaptınız mı daha önce???

CX90xx serisi kontrolör TC3 runtime da içerebilir, TC2 runtime da içerebilir. Bu satınalma aşamasında belirtmeniz gereken bir durum. CPU yu hangi runtime ile satın alırsanır bu runtime ile uyumlu editör kullanmanız gerekir. TC3 editörü geriye yönelik uyumluluk göstermez. Yani TC3 editörü ile TC2 runtime' a sahip bir CPU programlayamazsınız. Ancak ve ancak TC2 ile oluşturulmuş bir projeyi TC3 editörü ile import edip, sorun yok ise import ettiğiniz projeyi TC3 runtime' a sahip bir sistem üzerine yükleyip çalıştırabilirsiniz. TC3 editörü ile oluşturulmuş bir proje ise TC2 ye dönüşmez.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri