tweeter icin kondansator

yolgezer74

Katılımcı Üye
selam arkadaslar.

ORl7A4.jpg

GvJ2aN.jpg

benim su sekil bir cift hoparlorum var.

pRD9Gm.jpg

bu ufakliklar da tweeterlari.
bu ufakliklar bozuktu. ben tamir ettim. duzelttim, simdi duzgun ses alabiliyorum.
yalniz sorun, tweeterlarin oldugu fotodaki elektrolikit kondansator.
50 volt 2.7 uf kutupsuz.
bir suru tweeter kondansatorum var. ama hicbirinde bu deger yoktu. ben de ankarada sordum orda da yok.
simdi ben napiyim? tweeterlarin yenisini aliyim dedim, aldigim anca fiyati idi:)
anlayacaginiz buna bir cift sifir tweeter alacagima bir kasa kondansator alirim. simdi ben buna uygun kondansatoru nerden bulurum? ya da bir cift su yuvarlak sari renkli tweeter kondansatoru koysam da olur mu?
ya da orjinal degere sahibini nerden bulurum?
ayrica bu hoparlore uygun hangi amfi olur?
tda serisi yapmayi pek dusunmuyorum hali hazirda 7377 var ama bilemiyorum dsha iyisi olur belki.
bilemiyorum satsam mi diyorum, bende 5 watt hoparlor bile fazla. isteyene birakabilirim. ama cidden guzel hoparlor.

Tamircilere bi sorsan belki ellerindeki hurda cihazlardan çıkma bulursun para bile istemez adamlar

tamirciler hurda hoparlore sifir fiyati cekiyor:) ama zaten verseler bir 10 kagit bayilirim. tweeterlar in zaten aynisi yok, sinevox bitmis, ayni kalitede olanina 55 lira dediler o da bana:)

En alttaki resimdeki sağdaki twetter hop.nün karton konisi yırtık ve oldukça da hasarlı görünüyor.Bu yüzden de sn.Kazım Uğur Hoca'mın şakayla karışık daha evvelden önerdiği çok popüler gözlüklerle bakmağa da pek gerek yoktur.(Şaka şaka :) ) Bu nedenle uygun kutupsuz kondansatör de bulsanız ses verimi pek alamazsınız,öncelikle bunu belirteyim.Üstteki twetter'in konisi (Esnek lastik contaları sıkışmış olmasına karşın) biraz daha sağlam görünüyor.

Kutupsuz kond.'ün çıkışta seri bağlantısı basit bir hoparlör kombinezonudur,bas hoparlör de direk veya uygun Henry değerli bobinle bu amfi çıkışına bağlanarak 2 kanallı (Normal frekanslı ve ince ses frekanslı ayırmalı) kolon sistemi sıklıkla ve basitçe uygulanan (Alçak geçiren ve yüksek geçiren şeklinde) bir hop. sistemidir.

Kutupsuz kond. mF değeri 3.3 ile 4.7 mf değerlerinde,voltaj da 63 volt ve üzeri olursa daha iyi olur.1 mf kond. değeri daha alt sınırdaki tiz sesleri,3.3 veya 4.7 mF lık olanı ise daha yüksek perdedeki tiz sesleri filtre ederek (Diğer frekansları bloke edip) twetter'e verecektir.

Bir de hop.'lerin RMS (True=gerçek) değeri ve müzik gücü değeri (Sanal değeri) vardır.Hop. gücü örneğin 80 watt RMS olanını siz 20 -30 watt.lık (Tda 7377 çıkışı gibi) amfi ile kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur.Yeter ki amfi çıkış watt gücü tam olarak bu toplam hop. gücüne tam eşit veya çok daha az değerlisi de olmasın.Yoksa hop.konileri yırtılıp patlayabilir,en alttaki eskiyerek veya darbe ile yırtılan konide olduğu gibi.Güç konusunda dikkat edeceğiniz basit ve asıl önemli olan kriter sadece budur.Umarım bu konuda biraz yardımcı olabilmişimdir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
En alttaki resimdeki sağdaki twetter hop.nün karton konisi yırtık ve oldukça da hasarlı görünüyor.Bu yüzden de sn.Kazım Uğur Hoca'mın şakayla karışık daha evvelden önerdiği çok popüler gözlüklerle bakmağa da pek gerek yoktur.(Şaka şaka :) ) Bu nedenle uygun kutupsuz kondansatör de bulsanız ses verimi pek alamazsınız,öncelikle bunu belirteyim.Üstteki twetter'in konisi (Esnek lastik contaları sıkışmış olmasına karşın) biraz daha sağlam görünüyor.

Kutupsuz kond.'ün çıkışta seri bağlantısı basit bir hoparlör kombinezonudur,bas hoparlör de direk veya uygun Henry değerli bobinle bu amfi çıkışına bağlanarak 2 kanallı (Normal frekanslı ve ince ses frekanslı ayırmalı) kolon sistemi sıklıkla ve basitçe uygulanan (Alçak geçiren ve yüksek geçiren şeklinde) bir hop. sistemidir.

Kutupsuz kond. mF değeri 3.3 ile 4.7 mf değerlerinde,voltaj da 63 volt ve üzeri olursa daha iyi olur.1 mf kond. değeri daha alt sınırdaki tiz sesleri,3.3 veya 4.7 mF lık olanı ise daha yüksek perdedeki tiz sesleri filtre ederek (Diğer frekansları bloke edip) twetter'e verecektir.

Bir de hop.'lerin RMS (True=gerçek) değeri ve müzik gücü değeri (Sanal değeri) vardır.Hop. gücü örneğin 80 watt RMS olanını siz 20 -30 watt.lık (Tda 7377 çıkışı gibi) amfi ile kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur.Yeter ki amfi çıkış watt gücü tam olarak bu toplam hop. gücüne tam eşit veya çok daha az değerlisi de olmasın.Yoksa hop.konileri yırtılıp patlayabilir,en alttaki eskiyerek veya darbe ile yırtılan konide olduğu gibi.Güç konusunda dikkat edeceğiniz basit ve asıl önemli olan kriter sadece budur.Umarım bu konuda biraz yardımcı olabilmişimdir.Kolay gelsin.
ustat oncelikle tesekkurler. bahsettiginiz arkadasla bir surtusme oldu evet. ama bahsettigi linkte bahsettigi fiyatlar yoktu. benim tarayici mi gostermedi bilemem:)
ne ise ben satarim derken tweeter i saymadim zaten. onu da gonderirim ama hani ne diyim onu fiyata koymam. ha bu demek degil ki tweeter bozuk?
ben denedim. ikisinde de sikinti yok., calisiyor, iki saat ugrastim, aslinda daha da guzellestirirdim de ugrasamadim bura cok soguk havya calismadi. aslinda bir ara fotograflarla hoparlor tamiri konusu acmayi dusunuyorum, bu tarz eski makinelerde ufak tamiratlarla gene verim almak mumkun.
neyse konuyu dagitmayalim.
diger konuya gelirsek, abi, tda 7377 evet yirtmaz, zorlamaz, ama tam verim alamiyorum, tda7263m daha guclu olsa da o da cok farketmez.
ayrica da o tweter saglam olani, asil oburunu gorme:) ama merak etme. ikisi de canavar gibi. zaten bu kadar ugrasmamin nedeni woofer ile tam senkronize olmasi, ses isi ile ugrasanlar bilir, her tweeter her hoparlore takilmaz. piezonun takilacagi yer var dom tweeter in takilacagi yer var, boyle zarlisinin yeri var, bu nalet hoparlore baska hicbir tweeter boyle uyum saglamiyor.

bir dakka sen yoksa en ustteki fotodakini tweeter mi sandin.o_O
ustat, o hoparlor yaw. ufak gibi durduguna bakma. ustune oturunca mabad icine giriyor resmen oyle genis agzi var,:rolleyes:
daha oturup ona kolon kesecegim, yalitacagim.

Ben 4,7mF kutupsuz olarak çok gördüm :) başkalarını değil neyse kond konusuna bakarsan 2 elektrolit kond seri bağlayarak eşdeğer kutupsuz yapabilirsin bulamazsan veya aramak istemezsen son çare bu hatırlatayım dedim ;)

Ben 4,7mF kutupsuz olarak çok gördüm :) başkalarını değil neyse kond konusuna bakarsan 2 elektrolit kond seri bağlayarak eşdeğer kutupsuz yapabilirsin bulamazsan veya aramak istemezsen son çare bu hatırlatayım dedim ;)
abi, ona bakarsan elimde benim de 10 tane 4.7, 10 tane 2.2 var. sirf bozuk tweeterlardan cikma. 6 tane de 3.3 askeri tip polyeter var hic acilmamis:)
ama iste duzen tutmuyor. 2.2 cok dusuruyor, 3.3 de bass veriyor.
ama artik 2.2 ye 470 nf ve 33 nf paralel baglayip gidecegim, tek cikar yol bu sanirim,
peki su hoparlor saticilarindaki sari renkli yuvarlak kondansatorlere ne dersin?
ton tutturamama derdi var abi. nalet hoparloru oyle bir ayarlamislar ki.

Para vermeye gerek yok elimde var dedin aynı kutupları birbirine bakarak seri bağla kutupsuz mF kond hazır. Sarıdan kastın nedir değeri nedir bilmem ben sadece unutmuş olabileceğin pratik bilgiyi hatırlatam dedim.

Capacitor-250V-4-7uF-Tweeter-Capacitor.jpg_250x250.jpg
ustat bahsettigim arkadas bu
tweeter kondansatoru diye geciyor. 1 uf den 15 uf ye kadar cikiyor sanirim.
da iste 2.7 uf bunda da yok:)
ayrica serri baglarsam deger dusmuyor mu yaw:) paralel olmaz mi.
ha eger kutuplulari kastediyorsan zaten bunlar da tweeter kondansatoru kutupsuz:)

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,857
Son üye
Bluent

Yeni konular

Geri