TV Trafosu Sürerken Yanan Mosfet Sorunu

elimde mosfet olmadığı için deneme fırsatım olmadı ancak bu devreye birtakım eklemeler şart. giriş empedansını artırmak için besleme ile primer arasına şok bobini gerekli bir de iki mosfetin drain uçlarına mkp tip kapasitör koymak lazım. şu haldeyken primer sargı doyuma gidene kadar mosfetler patlıyor. zaten bu eklemeleri yapınca devre birebir zvs devresi oluyor o yüzden tl494le uğraşmak yerine tetikleme için de hızlı diyot kullanarak sorun çözülebilir. kısacası tv trafosu sürecekseniz en güzel yol zvs devresi kullanmak :)

ir2101 yanlış seçim. Burada high Side mosfet yok iki mosfet de low side. ir4427 kullanılabilir.

haklısınız mosfetlerin ikisi de low side ancak aynı devreye flyback trafo yerine 12-220v 50va saclı trafo bağlayıp frekansı 50 hz yaptığımda çıkıştan 220v 50hz alternatif gerilim alıyorum. ayrıca çıkışa 30w'lık lamba bağlayıp uzun süre çalıştırdığım olmuştur mosfetlerin bozulmasını geçtim ısınma bile olmuyor. internette tl494 ile yapılan inverterlerde iki mosfet de low side olarak sürülüyor bir zararı varmıdır bilmiyorum. gel gelelim ferrit nüveli tv trafosu bağlayıp frekansı 38-40 KHz seviyelerine çıkarınca mosfetler 20 saniyede bozuluyor. irfp260 mosfet siparişim gelince ir4427 ile birtakım eklemeler yapıp deneyeceğim teşekkürler.

Mosfet drain source arasına mosfet voltajindan düşük zener takin. Mosfet biraz yüksek voltajlı olsun. irfb4227 denenebilir.

İki mosfet Low Side sürülür ama ir2101 high Side Low Side için üretilmiş . Seçim yanlış.

Son düzenleme:
entegrenin vboot ucunu vcc ye direk bağlayıp deneyebilirsiniz.
gete dirençlerini de 10 ohm yapın.

Mosfet drain source arasına mosfet voltajindan düşük zener takin. Mosfet biraz yüksek voltajlı olsun. irfb4227 denenebilir.

İki mosfet Low Side sürülür ama ir2101 high Side Low Side için üretilmiş . Seçim yanlış.

aslında elimde 3 tane irfz44 kaldı ama onları da patlatacam diye korkuyorum. ben şimdi irfz44'leri ir4427 ile sürsem ve irfz44'ün drain source voltajı 60 volt olduğu için yaklaşık 55 voltluk bir zener mi kullanmam lazım. bir de bu zenerin görevi ne olacak primerdeki ters akımları mı sönümleyecek? bu arada irfb4227'ün tanesi 20 tl imiş irfp260 siparişim gelince onu kullansam sıkıntı olmaz sanırım birbirine yakın mosfetler. ayrıca drain source arasına seri direnç kapasitör ikilisinden snubber bağlasam işe yarar mı?

Primerde de yüksek voltaj oluştuğu için yüksek voltajlı mosfet kullanmak lazım. irfz44 yetersiz. irf640-irf740 filan dene. Hem ucuzdur. Mosfet sürücü şart değil. tl494 mosfetleri sürebilir.

Snubber faydalı olur. 4.7nf 10 ohm deneyebilirsin. Gerçek değeri bulmak için osiloskop gerekir. Tl494 duty cycle da ayarlı yapılabilir.

primer sargıyı full h bridge devresi ile sürmeye karar verdim. tv trafosunu hassas frekans ayarıyla sürmek isteyen arkadaşlara yardımcı olması açısından devreyi paylaşıyorum. primer sargıyı 2 mm çapında izole bakır telden 16 tur sardım eğer varsa litz teli kullanabilirsiniz. frekans 40 KHz. çıkışta yaklaşık 2-2,5 cm kıvılcım oluşuyor bu da yaklaşık 18-20 bin volt civarı bir gerilime eşdeğer. mosfetlerim öncesinde kısa sürede ısınıp yanıyordu şu an yaklaşık 5 dakikadır çalışıyor mosfetler buz gibi odayı bir ozon kokusu kapladı :)

Ekli dosyalar

• flyback transformer driver.jpg
    flyback transformer driver.jpg
    179.3 KB · Görüntüleme: 20
primer sargıyı full h bridge devresi ile sürmeye karar verdim. tv trafosunu hassas frekans ayarıyla sürmek isteyen arkadaşlara yardımcı olması açısından devreyi paylaşıyorum. primer sargıyı 2 mm çapında izole bakır telden 16 tur sardım eğer varsa litz teli kullanabilirsiniz. frekans 40 KHz. çıkışta yaklaşık 2-2,5 cm kıvılcım oluşuyor bu da yaklaşık 18-20 bin volt civarı bir gerilime eşdeğer. mosfetlerim öncesinde kısa sürede ısınıp yanıyordu şu an yaklaşık 5 dakikadır çalışıyor mosfetler buz gibi odayı bir ozon kokusu kapladı :)

Trafonun sekonder sekonder sargısında ısınma varmı bu esnada?

Ozonun profesyonellerce kullanıldığında güvenli olduğu biliniyor. Ancak unutmamak gerekiyor ki ozon gazının tehlikeli etkileri var ve amatör kullanımlar çok ciddi sonuçlara neden olabilir. Direkt olarak ozon gazına maruz kalarak solumak akciğerler üzerinde toksik etkiye neden olur ve solunum yolu hastalıklarından ölüm riskini arttırır. Az miktarda solunması bile ciğerleri ve boğazı tahriş ederek öksürüğe, nefes darlığına ve akciğer dokusuna zarar verebilir.

Alıntı.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri