TV besleme kart soketindeki BL ve DİM ucu

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Ustalarım merhabalar. TV besleme soketinden led drivere giden ( hatta anakartta giden sokette de var) BL ( back light sanırım) ve Dim( dimmer) ne işe yarıyor? Burada sistem devredeyken okumamız gereken voltaj nedir amaç nedir bilen varsa yardımcı olursa sevinirim?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    12.7 KB · Görüntüleme: 66
  • Ekran Alıntısı2.PNG
    Ekran Alıntısı2.PNG
    6.3 KB · Görüntüleme: 50
Ustalarım merhabalar. TV besleme soketinden led drivere giden ( hatta anakartta giden sokette de var) BL ( back light sanırım) ve Dim( dimmer) ne işe yarıyor? Burada sistem devredeyken okumamız gereken voltaj nedir amaç nedir bilen varsa yardımcı olursa sevinirim?

LCD-LED TV ANAKART VE BESLEME BORDLARI ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
belki işinize yarar . arşivinize ek .
https://docplayer.biz.tr/19142530-Lcd-led-tv-anakart-ve-besleme-bordlari-cozum-onerileri.html

https://www.youtube.com/user/shopjimmy/videos

Son düzenleme:
Bl back light dediginiz gibi. Arka isigi acip kapatmaya yarar

Dimm ise srka isigin isik akisini arttirip azaltmaya yarayan uctur. Burada 0 -10 volt yada pwm sinyali olabilir. Olcup bakmak lazim.

Merhaba biraz gec dondum kusura bakmayin. BL ucu led driverde karsiligi on off pini ve bu ucu takip ettigimde entegrenin stand bye ucuna geliyor. Bu entegre anakart tarafindan 3.3v BL ucu ile kontrol ediliyor. Burada problem yok.
Dim ucu ise 3.3v ve takip ettigimde led driverde 3 adet bos direnclere geliyor. Buralarda direncler olsaydi tcona ince flex kabloyla gidecekti. Foto ekliyorum. Bosa dustugu icin anlami ne anlamadim

Ekli dosyalar

• Screenshot_20190913-150219.png
    Screenshot_20190913-150219.png
    856.4 KB · Görüntüleme: 67
Hocam ,

İkinci resimdeki soketten bahsediyorsan ,

O uçlar boş değil. Ordaki pcb hole den alt kata gidiyor. Ordan devreyi takip etmelisin hocam.

Hocam ,

İkinci resimdeki soketten bahsediyorsan ,

O uçlar boş değil. Ordaki pcb hole den alt kata gidiyor. Ordan devreyi takip etmelisin hocam.
Abi dim ucu sagdan sola geliyor. Bahsettigim direncler son nokta. Direncler bos oldugu icin bie yere gitmiyor. Delikler direnclere denk gwlmiyor

Merhaba biraz gec dondum kusura bakmayin. BL ucu led driverde karsiligi on off pini ve bu ucu takip ettigimde entegrenin stand bye ucuna geliyor. Bu entegre anakart tarafindan 3.3v BL ucu ile kontrol ediliyor. Burada problem yok.
Dim ucu ise 3.3v ve takip ettigimde led driverde 3 adet bos direnclere geliyor. Buralarda direncler olsaydi tcona ince flex kabloyla gidecekti. Foto ekliyorum. Bosa dustugu icin anlami ne anlamadim
1. resim açmıyor hocam.

İlave: Anlaşılan konuyu erken açtım işim çıktı, dönünce okudum ve konuyu düzenlemişsiniz bu sebeple açmıyor.

Abi dim ucu sagdan sola geliyor. Bahsettigim direncler son nokta. Direncler bos oldugu icin bie yere gitmiyor. Delikler direnclere denk gwlmiyor

Hocam kartin alt ve ust resmini yan yana eklermisin o soketin oldugu yeri.

Hatlar gorunur olsun takip etmeye calisacagim.

Buyur abi.
20190913_203900.jpgIMG-20190913-WA0038.jpgIMG-20190913-WA0036.jpeg
S610 konektörünün 6 nolu bacağında panel lamba parlaklıklarını belirleyen voltaj seviyesi 3 volt üzerine olmalıdır.( Dim voltajı) Parlaklık kontrolü panele göre değişebilmekle beraber çoğunlukla 0 volt seviyelerinde kısık, 3.3 volt seviyelerinde de tamamen açık şeklinde çalışmaktadır. Parlaklık kontrolü işlemciden gelen “BRI_ADJ” sinyali ile kontrol edilmektedir. Kullanıcı menüsünde “ekran ışığı” başlığı kısıldığında konnektörün 6. pinindeki voltaj yavaş yavaş düşer .
Bu başka bir tv ile ilgili bilgi. Bizim TV de menuden ekran parlaklıgını düşürdüğümüzde değişiklik olmuyor. Bu da led driverde bu kısmın boş olup çalışmadıgının göstergesidir.
Şunu da ekleyeyim Bu da dimle alakalı.
3. sinyal “BRI_ADJ” sinyalidir. Kullanıcı menüsünden ayarlanan değere göre arka ışık ledlerinin parlaklık seviyesini belirler. Konnektörün 13 nolu bacağından besleme kartına gönderilir. Bu sinyal PWM dimming ve DC dimming kullanan panellere göre kare dalga ya da bir DC değer olabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri