Tuz Maden Tünelinde Aydınlatma Seviyesi Kaç Olmalıdır ?

tugcecalik

Üye
Tuz Maden Tünelinde Aydınlatma Seviyesi Kaç Olmalıdır ? Çok acil arkadaşlar

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Ampul üretici firmaların sitelerini ziyaret ediniz. ( Ancak spekülasyona uygun bir konu verdikleri değerler birbirini tutmuyor.) Deneyerek bulmak en pratik durumdur. Sınav sorusu ise bu durum daha başka.

Ampul üretici firmaların sitelerini ziyaret ediniz. ( Ancak spekülasyona uygun bir konu verdikleri değerler birbirini tutmuyor.) Deneyerek bulmak en pratik durumdur. Sınav sorusu ise bu durum daha başka.
İnternette baya arama yaptım lakin dediğiniz gibi kesin bilgi yok. Yönetmelikleri inceledim ama onlarda da seviye hakkında bilgi yok. Sınav sorusu değil bana gelen tuz madeni projesi, dialuxte aydınlatma çalışması yapmam gerekiyor

Aydınlatma seviyesi inan spesifik halde sürüyor.Atiyorum WC lavabo için A firması 1000 lux/lümen belirlemiş, ayni mekan için B firması 2000 lux/lümen demiş.
Maden , yeraltı atölyesi gibi yerleri referans alabilir misin ? Tercih size kalmış.

Anladım çok teşekkür ederim. TS 2248 Yeraltı maden işletmelerinin genel aydınlatma kuralları diye bir standart var şuan onu arayıp incelemeye çalışıyorum. İlginiz için tekrar teşekkürler

Bu spesifik konular maden işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğinde geçmez. Oradan atıfla is ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği ile makina emniyet yönetmeliğine bu mevzular yönlendirilir. Orada da bir ölçü olacağını sanmıyorum.Standartlari da bedavaya okuyamazsınız.

Evet okuyamadım. Fakat Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dergisi, 32(2), ss. 77-83, Haziran 2017 Yeraltı Maden Ocaklarında Aydınlatma Koşullarının Belirlenmesi isimli makalenin 3.sayfasında yer alan Çizelge-2 'de olan verilere dayanarak tasarımı yaptım.

Evet okuyamadım. Fakat Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dergisi, 32(2), ss. 77-83, Haziran 2017 Yeraltı Maden Ocaklarında Aydınlatma Koşullarının Belirlenmesi isimli makalenin 3.sayfasında yer alan Çizelge-2 'de olan verilere dayanarak tasarımı yaptım.
Okunabilen standartlar genelde tarihi geçmiş olanlardır. Bende taşkömürü madeninde elektrik mühendisi olarak çalışıyorum. O yüzden konunuz ilgimi çekti.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri