Turn off devresi yardım.

Arkadaşlar merhaba;
Bir konu hakkında tecrübelerinize ihtiyacım var. Banyoda ışığa bağlı bir havalandırma fanı var. Işığı açınca devreye giriyor kapatında kapanıyor. Benim şöyle birşey yapmam gerek. Işığı söndürdüğümde 1-10 dakika arası ayarlayabileceğim şekilde fanın çalışmaya devam etmesini istiyorum. bununla ilgili hazır devreler varmıdır satın alabileceğim. Aslında devreyi buldum ancak sanırım 220v beslemenin süürekli devrede olması gerekiyor buda mevcut tesisatta mümkün değil. Çözüm önerilerinizi beklerim arkadaşlar.

Hazır zaman röleleri var. Bunlardan herhangi biri ile de yapabilirsiniz. Mesela Entes MCB 7 gibi bir zaman rölesi koyarak rahatlıkla çalışmayı gerçekleştirebilirsiniz. Kolay gelsin.

Hocam teşekkürler. Sorumdaki bir yeri tekrar soracağım. Bu röleyi fanın önüne bağladıktan sonra anahtar ile ışığı kapatacağım ve devreye giden 220 yi kesmiş olacağım. bu durumda röle sıfırlanmayacakmı? Yani ayarladığım süredeki gücü nereden alacak?

teşekkürler. Dökümandan çök bilgi alamadım. firma dan bilgi aldım.6-12 sn olarak ürünleri varmış. voltaj kesildiğinde beslemeye devam ediyormuş. Bakalım satın aldığımda umarım işimi görür.

Hocam teşekkürler. Sorumdaki bir yeri tekrar soracağım. Bu röleyi fanın önüne bağladıktan sonra anahtar ile ışığı kapatacağım ve devreye giden 220 yi kesmiş olacağım. bu durumda röle sıfırlanmayacakmı? Yani ayarladığım süredeki gücü nereden alacak?

Banyoda ışığa bağlı bir havalandırma fanı var. Işığı açınca devreye giriyor kapatında kapanıyor. Benim şöyle birşey yapmam gerek. Işığı söndürdüğümde 1-10 dakika arası ayarlayabileceğim şekilde fanın çalışmaya devam etmesini istiyorum.

Sadece zaman rölesi kullanarak bu çalışmayı gerçekleştiremezsiniz.
Aşağıda ki çizim de gösterildiği gibi, 1 adet mcb 7 zaman rölesi + 2 adet röle kullanmalısınız.

11.jpg

teşekkürler. Dökümandan çök bilgi alamadım. firma dan bilgi aldım.6-12 sn olarak ürünleri varmış. voltaj kesildiğinde beslemeye devam ediyormuş. Bakalım satın aldığımda umarım işimi görür.
Söz konusu ürüne sürekli bir enerji uygulamadıkça işinizi görmez.

Enerji olmadan isinizi goremezsiniz. Oyle basitce bir urun yok. Istediginiz basit ama surekli enerji gerekli...

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri