Tunçmatik güç kaynağı

Pcb üzerinde R9B ile ilgili bir ok işareti var. Bu ok ucunda 110 volt ve 220 volt ile ilgili bir küçük kare olduğunu görüyorum. Ama resim net olmadığı için anlayamadım.

110 voltta direnc olmayacak ama 220 volt için direnc kullanılacak mi diyor ben öyle anladım.

Bu bilgi de ne diyor onuda merak ettim.

Ekli dosyayı görüntüle 87574
Valla onu bende anlamadım. Sana soracaktım. Unutmuşum. Sen yazınca aklıma geldi. Bir de altta tablo var ( Acayip alakasız yerde ) 220 volt için R9B NC yazıyor. No connect herhalde
Screenshot_20220515-001529_Gallery.jpg

Son düzenleme:
Şu bölgede bir karartı var. Koklayamiyorum malesef tabiki. @paskomya üstadım sana yanık kokusu geliyor mu? Ekli dosyayı görüntüle 87573
Fabrikasyon olarak orası iptal edilmiş elimde sağlam olan aynı cihazda mevcut ondada iptal edilmiş orası maşallah gözlerinize
Arka tarafta mı bir aksiyon oldu da ön taraf yandı acaba diyorum zaten baba. Önde birsey yok zaten belli.
Arka taraftada herhangi bir karardı yada ısınan parça yok
bazen üreticiler öyle siyah nokta koyuyorlar ama bu güne kadar ne işe yarıyor öğrenemedim. yerli yabancı farketmiyor
Fabrikasyon olarak orda direnç kesilmiş ve siyah nokta konulmuş
Tespit çok yerinde. R9B direnci bir şekilde hasarlanmış. Deliklerde direncin bacakları görünüyor. Tabi pcb ye ilgili direnç lehim yüzeyinden takılıp lehimlenmediyse.

@babayorgun01 cihazı açtığınızda içinde yanık parça düştü mü yada yeniden bakarmısınız şasenin içinde sağda solda kopmuş fırlamış parça var mı?

ikinci konu bu çıkış voltajı aku ile çalışırken mi yüksek yoksa Şebeke konumunda mı?

Bu cihazların bazı versiyonları şebekede çalışırken kısmen voltaj regülasyonu yapar. Bu regülasyon röle ile oluyor. 3 kademeli trafo gibi düşünün 190 volt 220 volt ve 240 volt gibi gelen şebeke gerilimini bi tık kademe ile ayarlıyor.

Öncelikle şu yanık dirence odaklanalım. Elimde benzer kartlar var ama depoda. Uygun zamanda bakıp benzer mi direnç varmı bakarız. Kartta direncin olduğu yerin daha yakın net resmi ve alttan aynı yeri resimleyebilir miyiz? Altta direnç bacakları duruyorsa üstte kopan parça olduğu netleşir.

Cihazın kutusunun içini iyice araştırın. Daha önce başıma geldi parça fırlayıp bir köşeye takılı kalıyor. İyice araştırın.
Bilinçli olarak kesilmiş elimde başka sağlam olan aynı model var ondada kesik siyah boya ile işaretli orasıda yanık gibi çıkmış fotoda
Tespit çok yerinde. R9B direnci bir şekilde hasarlanmış. Deliklerde direncin bacakları görünüyor. Tabi pcb ye ilgili direnç lehim yüzeyinden takılıp lehimlenmediyse.

@babayorgun01 cihazı açtığınızda içinde yanık parça düştü mü yada yeniden bakarmısınız şasenin içinde sağda solda kopmuş fırlamış parça var mı?

ikinci konu bu çıkış voltajı aku ile çalışırken mi yüksek yoksa şebeke konumunda mı?

Bu cihazların bazı versiyonları şebekede çalışırken kısmen voltaj regülasyonu yapar. Bu regülasyon röle ile oluyor. 3 kademeli trafo gibi düşünün 190 volt 220 volt ve 240 volt gibi gelen şebeke gerilimini bi tık kademe ile ayarlıyor.

Öncelikle şu yanık dirence odaklanalım. Elimde benzer kartlar var ama depoda. Uygun zamanda bakıp benzer mi direnç varmı bakarız. Kartta direncin olduğu yerin daha yakın net resmi ve alttan aynı yeri resimleyebilir miyiz? Altta direnç bacakları duruyorsa üstte kopan parça olduğu netleşir.

Cihazın kutusunun içini iyice araştırın. Daha önce başıma geldi parça fırlayıp bir köşeye takılı kalıyor. İyice araştırın.
Şebede çalışır iken normal 230 volt civarı girişi kesince akü den beslemede 270 volt civarı çıkış veriyor
@serkan_48 , dikkatin için teşekkür ederim. ben artık şişe dibi gözlüklerle iyi göremiyorum. gerçekten ben onu siyah boya zannettim.
Sizin görüşünüz doğru tebrik ederim
Pcb üzerinde R9B ile ilgili bir ok işareti var. Bu ok ucunda 110 volt ve 220 volt ile ilgili bir küçük kare olduğunu görüyorum. Ama resim net olmadığı için anlayamadım.

110 voltta direnc olmayacak ama 220 volt için direnc kullanılacak mi diyor ben öyle anladım.

Bu bilgi de ne diyor onuda merak ettim.

Ekli dosyayı görüntüle 87574
R9B direnç olma durumunda 110 volta düşürme için direnç olmalıymış
R9C 220 v için

Son düzenleme:
Fabrikasyon olarak orda direnç kesilmiş ve siyah nokta konulmuş
teşekkür ederim güzel insan, ben tamirciyim, elektronik bilgim sınırlı, @serkan_48 ve @Under Ground ustalarımız mühendistirler. onların savları karşısında bana laf söylemek düşmez. çünkü onlar devreleri okuyabilirler ama ben okuyamam. ben el yordamı ve tecrübe ile tamir yaparım. bak yaparım diyorum, bilirim demiyorum. onların bilgisi karşısında benim konuşmam doğru olmaz. onlara saygım sonsuz okumuşlar ve mesleklerinin hakkını veriyorlar. ben alaylı bazen doğruyu bile bilemiyorum. onlara soruyorum.

boşta yüksek olabilir yükte kaç?

Yüktede fazla aynı cihazdan başka bir tane daha var onda Yüktede boştada stabil 230 civarı

2 akü var seri bağlı 27 volt civarı karta girişi var
Karta ait bütün elemanları hiçbirini atlamadan ölçü aleti ile kontrol etmek gibi bir denemeniz oldu mu? Bizim bundan başka yardımımiz olması mümkün değil.

Karta ait bütün elemanları hiçbirini atlamadan ölçü aleti ile kontrol etmek gibi bir denemeniz oldu mu? Bizim bundan başka yardımımiz olması mümkün değil.
Çoğu parçaları ölçtüm bir sorun göremedim bunda feedback olayı yok galiba bu trafoyu kontrol eden elaman hangisi acaba çıkış var mı yok mu diye bilgi sağlayan

Çoğu parçaları ölçtüm bir sorun göremedim bunda feedback olayı yok galiba bu trafoyu kontrol eden elaman hangisi acaba çıkış var mı yok mu diye bilgi sağlayan
Hepsini kontrol etmeli entegre dokümanlarını da bulup bacaklarını tek tek ölçmelisin.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri