Tunçmatik güç kaynağı

Çıkış voltajı 277 volt aküden beslerken yardımcı olabilecek var mı sorun neyde olabilir

Ekli dosyalar

• IMG_20220514_005936.jpg
    IMG_20220514_005936.jpg
    330.3 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG_20220514_005941.jpg
    IMG_20220514_005941.jpg
    303.4 KB · Görüntüleme: 23
  • IMG_20220514_005949.jpg
    IMG_20220514_005949.jpg
    276 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_20220514_005958.jpg
    IMG_20220514_005958.jpg
    340.3 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG_20220514_010121.jpg
    IMG_20220514_010121.jpg
    187.7 KB · Görüntüleme: 21
Çıkış voltajı 277 volt aküden beslerken yardımcı olabilecek var mı sorun neyde olabilir
Kart elektroniği konusunda kendimi yeni yetiştiriyorum. Size şundan yapar tak diye oraya bak diyemem. Ama inverter katinizda arıza olduğu belli. İlk önce mosfetleri daha sonra bağlı olduğu bütün elemanları ölçerek kontrol edin . Üretici sevgi dolu bir şirketmis ki entegre isimleri kabak gibi okunuyor. Ne dersin @serkan_48. Sen bilirsin bu işleri?

Son düzenleme:
Şu bölgede bir karartı var. Koklayamiyorum malesef tabiki. @paskomya üstadım sana yanık kokusu geliyor mu?
20220514_221134.jpg

hayır değil, en az 3 kere inceledim, gözüme çarpan parça olmadı çıkışın yüksek olması neden düşünüyorum bulamıyorum genelde düşük olur. orada direnç yeri boş ve o siyah boya.
Arka tarafta mı bir aksiyon oldu da ön taraf yandı acaba diyorum zaten baba. Önde birsey yok zaten belli.

Şu bölgede bir karartı var. Koklayamiyorum malesef tabiki. @paskomya üstadım sana yanık kokusu geliyor mu? Ekli dosyayı görüntüle 87573

Tespit çok yerinde. R9B direnci bir şekilde hasarlanmış. Deliklerde direncin bacakları görünüyor. Tabi pcb ye ilgili direnç lehim yüzeyinden takılıp lehimlenmediyse.

@babayorgun01 cihazı açtığınızda içinde yanık parça düştü mü yada yeniden bakarmısınız şasenin içinde sağda solda kopmuş fırlamış parça var mı?

ikinci konu bu çıkış voltajı aku ile çalışırken mi yüksek yoksa Şebeke konumunda mı?

Bu cihazların bazı versiyonları şebekede çalışırken kısmen voltaj regülasyonu yapar. Bu regülasyon röle ile oluyor. 3 kademeli trafo gibi düşünün 190 volt 220 volt ve 240 volt gibi gelen şebeke gerilimini bi tık kademe ile ayarlıyor.

Öncelikle şu yanık dirence odaklanalım. Elimde benzer kartlar var ama depoda. Uygun zamanda bakıp benzer mi direnç varmı bakarız. Kartta direncin olduğu yerin daha yakın net resmi ve alttan aynı yeri resimleyebilir miyiz? Altta direnç bacakları duruyorsa üstte kopan parça olduğu netleşir.

Cihazın kutusunun içini iyice araştırın. Daha önce başıma geldi parça fırlayıp bir köşeye takılı kalıyor. İyice araştırın.

@serkan_48 , dikkatin için teşekkür ederim. ben artık şişe dibi gözlüklerle iyi göremiyorum. gerçekten ben onu siyah boya zannettim.

Tespit çok yerinde. R9B direnci bir şekilde hasarlanmış. Deliklerde direncin bacakları görünüyor. Tabi pcb ye ilgili direnç lehim yüzeyinden takılıp lehimlenmediyse.

@babayorgun01 cihazı açtığınızda içinde yanık parça düştü mü yada yeniden bakarmısınız şasenin içinde sağda solda kopmuş fırlamış parça var mı?

ikinci konu bu çıkış voltajı aku ile çalışırken mi yüksek yoksa şebeke konumunda mı?

Bu cihazların bazı versiyonları şebekede çalışırken kısmen voltaj regülasyonu yapar. Bu regülasyon röle ile oluyor. 3 kademeli trafo gibi düşünün 190 volt 220 volt ve 240 volt gibi gelen şebeke gerilimini bi tık kademe ile ayarlıyor.

Öncelikle şu yanık dirence odaklanalım. Elimde benzer kartlar var ama depoda. Uygun zamanda bakıp benzer mi direnç varmı bakarız. Kartta direncin olduğu yerin daha yakın net resmi ve alttan aynı yeri resimleyebilir miyiz? Altta direnç bacakları duruyorsa üstte kopan parça olduğu netleşir.

Cihazın kutusunun içini iyice araştırın. Daha önce başıma geldi parça fırlayıp bir köşeye takılı kalıyor. İyice araştırın.
Dediğin gibi Serkan direnç kömür olup düşecek kadar ısınmışsa o bölgedeki yollarda nasibini almamıştır inşallah. Zaten her an kopmaya meyiili oluyorlar. Geçen gün diş fırçasıyla temizlerken yol kopardım. İşsiz başıma iş bulup kablo ile köprü attım. Tunçmatik markası biraz sıkıntılı. Yetkili servisine ups gönderdim. Aylarca tamir edemediler. Büyük ihtimal parça temin sıkıntısı yaşadılar.

Pcb üzerinde R9B ile ilgili bir ok işareti var. Bu ok ucunda 110 volt ve 220 volt ile ilgili bir küçük kare olduğunu görüyorum. Ama resim net olmadığı için anlayamadım.

110 voltta direnc olmayacak ama 220 volt için direnc kullanılacak mi diyor ben öyle anladım.

Bu bilgi de ne diyor onuda merak ettim.

Screenshot_20220514-233553_Chrome.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye
E.E.M.

Yeni konular

Geri