Tuşların yanlış algılaması

Daha önce şöyle bir konu açmıştım.
https://www.kontrolkalemi.com/forum...parça-tespiti-tuşları-yanlış-algılama.130337/

Forumdan arkadaşlarımızın yardımı ile sorunu çözdük allah razı olsun makineyi sorunsuz kullanıyorduk birkaç aydır. Tuşları yanlış algılama problemi de ortadan kalkmıştı.

Şimdi kendi kendine tuşları yanlış algılama tekrar başladı. Çalışmasında bir sorun yok.
Kartı açtım baktım görünürde bir problem yok. Tamir ettiğim yerleri ölçtüm onlarda da sorun yok.

Tuşların yanlış çalışması tuş takımından mı kaynaklıdır?

Tuş takımını söktüm fotoğrafını çektim.

Ekli dosyalar

• IMG_20200714_192501.jpg
    IMG_20200714_192501.jpg
    324.6 KB · Görüntüleme: 20
  • IMG_20200714_192524.jpg
    IMG_20200714_192524.jpg
    444 KB · Görüntüleme: 20
Bu devrenin çalışma mekanizması nedir? Bilen var mı? Ben tuşların ve ışıkların neye göre çalıştığını anlayamadım.

Butonları değiştirdiniz mi, nasıl tamir ettiniz önceki sefer?

Merhaba. Bu tuşların yanlış çalışması, üzerine basıldığı tuşların fonksiyonunu monitörde çıkaramamasıyla ilgiliyse, monitöre basılan tuşun, basılan tuş olarak karşılığının hiç çıkmamasıyla ilgiliyse doğrudan donanım sıkıntısıdır. Başka bir tuş sıkıntısı şeklinde, bu tuşların, basılan bir tuşun asıl karşılığını yanlış olarak gösterebilmesi sıkıntısında, işletim sisteminizdeki sistem dosyalarında yer alan dosyalardan, sadece bu tuş takımından sorumlu dosyadaki sıkıntıyla (yazılımla) direk ilgilidir, donanımla (hardware) ile ilgili değildir. Zaten bozuk donanım kısmını kendi çabanızla tamir ederek, klavye donanımı açısından sıkıntısız duruma getirmişsiniz. Sistem dosyalarından klavye tuş takımından sorumlu sistem dosyası, bu sistemde bulunup değiştirilir veya takası (sistem geri yüklemeyle) sağlanabilirse, tuş takımlarının sıkıntısız monitör ekranından doğru görülmesi yine sağlanabilir. Kolay gelsin.

Butonları değiştirdiniz mi, nasıl tamir ettiniz önceki sefer?
Daha önceki sefer arıza bu değildi. Boşaltım pompasının triyakı patlamıştı. Yeni triyak ve direnç lehimlemiştim. Tuşların yanlış basma sorunu lehim yaptıktan sonra düzelmişti.
Merhaba. Bu tuşların yanlış çalışması, üzerine basıldığı tuşların fonksiyonunu monitörde çıkaramamasıyla ilgiliyse, monitöre basılan tuşun, basılan tuş olarak karşılığının hiç çıkmamasıyla ilgiliyse doğrudan donanım sıkıntısıdır. Başka bir tuş sıkıntısı şeklinde, bu tuşların, basılan bir tuşun asıl karşılığını yanlış olarak gösterebilmesi sıkıntısında, işletim sisteminizdeki sistem dosyalarında yer alan dosyalardan, sadece bu tuş takımından sorumlu dosyadaki sıkıntıyla (yazılımla) direk ilgilidir, donanımla (hardware) ile ilgili değildir. Zaten bozuk donanım kısmını kendi çabanızla tamir ederek, klavye donanımı açısından sıkıntısız duruma getirmişsiniz. Sistem dosyalarından klavye tuş takımından sorumlu sistem dosyası, bu sistemde bulunup değiştirilir veya takası (sistem geri yüklemeyle) sağlanabilirse, tuş takımlarının sıkıntısız monitör ekranından doğru görülmesi yine sağlanabilir. Kolay gelsin.
A tuşuna basınca C tuşuna basıyor. C tuşuna basında D tuşuna basıyor. Basılan tuşlar monitörde çıkıyor.
Start tuşuna basınca pamuklu program tuşuna basıyor mesela. İstediğim programa bir şekilde alabilsem bile start tuşu pamukluya aldığı için sadece pamukluda yıkayabiliyorum. Bazen şansa istediğim programda çalıştığı da oluyor. Tuş takımı ekrana bağlı, ekranın kenarlarında da tuşlar var, çok elemanlı devre kartı var ekranın. Ekran da anakarta bağlı. Anakart atmega işlemci kullanıyor. Yazılımını okumam mümkün mü bilmiyorum.

Son düzenleme:
Buton değiştirip deneyin (tekrar).

Buton değiştirip deneyin (tekrar).
Devredeki butonları söküp yeni buton mu takayım? Butonları ölçtüm hepsi doğru çalışıyordu.

12 buton 15 led ve 12 kablo var. Kablolara farklı kombinasyonlarda + ve - verdiğimde farklı ledler yanıyor. Bir Bir butona bastığımda 12 kablodan 2 tanesini birbirine bağlıyor, her buton için farklı kablolar seçiyor. Devrede ne olduğunu bilmediğim 3 ayaklı smd eleman var. Sadece 2 ayağı devreye bağlı şekildeler.

Ayrıntılı listeyi de çıkardım her kabloyu tek tek deneyerek. 1. kablodan 7. kabloya kadar -, 8. kablodan 12. kabloya kadar + veriliyor.

Örneğin pamuklu program tuşu 4. kablo - 11. kablo + olarak anahtarlama yapıyor.
Başlat tuşu 4. kablo - 12. kablo + olarak anahtarlama yapıyor.
Ancak başlat tuşuna basınca 4'le 12'yi anahtarını kapattığı halde, 4. kablo ile 11. kablo arasında 3V verdiğimde 1mA akım geçiyor. Makine bunu algılıyor olabilir mi? 1mA çok küçük değil mi?

Arkadaşım doğru seçenek dışında ne varsa yapmışsın, illa ölçeceksen omaj ölç. Anahtar buton nedir ne kadar volt akım omaj vermeli? Başka diyeceğim yoktur inanırsın inanmazsın sana kalmış.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri