Tse 622

elek

Profesyonel Üye
Arkadaşlar,bu standart ın metni elinde olan varmı?
Varsa paylaşabilirmisiniz?Yıldırım ve topraklama ile ilgili.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sevgili elek kardesim,
Bence 50 YTL+KDV ye kiyip kendi paranla almis olursan cok anlamli bir is yapmis olursun...Bedel odenerek,ugras verilerek elde edilmis bir dokuman hem daha iyi saklanir,hem de daha iyi okunup ozumsenir kanaatindeyim:))
Bilgenin birinin ''acinmadan verilen hediyeye hediye denilmez'' seklindeki lafini hatirliyorum boyle durumlarda:)
Mesela ben dogum gunleri vs sebebi ile hediye alacagim zaman gidiyorum orjinal bir DVD veya orjinal bir MP3 aliyorum.Bu beni hem ne alayim diye cok dusunmekten kurtariyor hem de emege saygi gosterdigim icin birazcik vicdanimi rahatlatiyor:)
Bu arada bu standart,60 m yukseklige kadar olan hizmet binalarinin yildirimdan korunmasi ile ilgili...Ama gecerliligi TSE tarafindan iptal edilmis durumda.Daha da garibi iptal edilmesine ragmen bakanlikca halen yururlukte.
http://www.tse.org.tr/turkish/abone/StandardDetay.asp?STDNO=7299

saygilar

Herhangi bir uygulama veya ticari bir amaç için aramıyorum.
Bu standartdaki topraklama formüllerini merak etmiştim sadece, eğer içeriğinde varsa.

Paylaşım için sağol.Topraklama Yönetmeliğinde formüller ve yaklaşık formüller var.
Bu programıda daha önce gördüm.Çokgen dediği sanırım ring topraklama ama emin değilim.
(Binanın çevresine ,toprağın içine yapılan dengeleme toprağı)
İncelediğim projelerde temel topraklama için gözlü topraklama formülü kullanılmış.
EMO katoloğu başka bir formül vermiş,EMO eğitim notları başka bir şey demiş.
Belki hepsi aynı kapıya çıkıyor.Veya kısaltmalardan kaynaklanan gösterim farklılıkları var.
Bütün bunlardan sonra acaba TSE ne yazmış diye düşündüm.Onun için TSE nin bu metnini
aramıştım.Bu aralar boşum,karıştırıyorum sağı solu :)

Yılkoder,Amper,Radsan tarafından hazırlanmış hesap programlarında,sonuç olarak farklılıklar olabiliyor
( özellikle çubuk hesabında ).Bana göre,Radsan'ın programı daha doğru.Sizin de tahkik etmenizde yarar
var.

Cevaplar için sağolun arkadaşlar.Radsan ın hesabına bakacağım.
Yukarıda verdiğim formüller EMO nun sitesinden alınmadır.Emo ajandasında da aynısı vardır.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri