Triyakların birbirini etkilemesi

Evet yanlis bacaklara bagladiginizi dusundum. Snubber'in bahsettiginiz turde soruna neden olmasina anlam veremedim.
Ben de sorunun temelini bulamadım açıkçası. Şansımı deniyorum neden böyle olabileceğine dair. Aklıma ilk snubber filtresi geldi ve acaba olabilir mi diyerek devreden çıkarıp denemek istedim. Şuan devreler snubber filtresi olmdan 1 gündür çalışıyor ve henüz yanma olmadı. Fakat önceki denemelerimde de 1 hafta sonra falan yanmıştı. Beklemedeyim artık. Fakat dediğiniz gibi snubber filtresi böyle bir sorun yaratmıyorsa farklı bir sorun var demektir. Fakat snubber filtresini doğru bağladım. A1 ucuna direncin bir ucunu bağlayıp direncin diğer ucunu kapasitöre bağladım. Kapasitörün diğer ucunu da A2'ye bağladım.
yüke bağlı değilken sızıntı akımından dolayı yükuçlarında gerilim olması normaldir.
linkteki triyak uygun fakat yük rezistif ise gerek yok.
Varistörü yalnızca endüktif yüklerde mi kullanmalıyım? Rezistans için gerekli değil o zaman. Fakat gaz valfi için gerekli olur mu? Valf bobin ile çekiliyor. Ama benim rezistans uçlarını bağladığım klemens yanıyor hep yani eriyor açıkçası.

varistör sadece endüktif yüklerde fayda sağlar. diğer yüklerde fayda zararı yok.

Rezistans endüktif yük olmadığı için snubber filtresinden dolayı yanma olmuş olabilir mi? Snubber filtresini komple kaldırdım. Şuan denemedeyim. 1 gündür çalışıyor cihazlar ve sorun henüz olmadı.
Sanmıyorum. Rezistans yaklaşık 9A akım çeker. Klemenste gevşeklik olmadığından emin misiniz? Fotoğraf paylaşabilir misiniz?

Sanmıyorum. Rezistans yaklaşık 9A akım çeker. Klemenste gevşeklik olmadığından emin misiniz? Fotoğraf paylaşabilir misiniz?
Aşağıda örnek olması açısından klemens deliklerinin gözüktüğü bir resim koydum. Çok yakın olduğundan ark yapabileceğini düşündüm. Sizin fikriniz nedir bu konuda? İkinci resimde yanan klemenslerden bir resim ve lehim tarafından bir resim ekledim. Lehim bile eriyip tekrar donmuş. Normal çalışırken bir anda rezistans suyu ısıtmayı kesti fakat ısıtması gerekiyordu yani triyak iletimdeydi. 70 dereceye kadar düştü su sıcaklığı. Ardından tekrar çalışmaya başladı. Ben eriyip donup tekrar çalıştığını düşündüm. Bu resimde 220VAC girişi de yanmış fakat diğer devrelerde yalnızca elektrik yazan klemens yanmıştı.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-10-12 at 20.50.53 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-12 at 20.50.53 (2).jpeg
    162.5 KB · Görüntüleme: 21
  • WhatsApp Image 2021-10-12 at 20.50.53 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-12 at 20.50.53 (1).jpeg
    227.3 KB · Görüntüleme: 20
  • WhatsApp Image 2021-10-12 at 20.50.53.jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-12 at 20.50.53.jpeg
    104.3 KB · Görüntüleme: 20
Aşağıda örnek olması açısından klemens deliklerinin gözüktüğü bir resim koydum. Çok yakın olduğundan ark yapabileceğini düşündüm. Sizin fikriniz nedir bu konuda? İkinci resimde yanan klemenslerden bir resim ve lehim tarafından bir resim ekledim. Lehim bile eriyip tekrar donmuş. Normal çalışırken bir anda rezistans suyu ısıtmayı kesti fakat ısıtması gerekiyordu yani triyak iletimdeydi. 70 dereceye kadar düştü su sıcaklığı. Ardından tekrar çalışmaya başladı. Ben eriyip donup tekrar çalıştığını düşündüm. Bu resimde 220VAC girişi de yanmış fakat diğer devrelerde yalnızca elektrik yazan klemens yanmıştı.
Ben klemenslerden kaynaklandığını düşünüyorum. Muhtemelen klemenslerin birbirlerine geçtiği noktalarda temazsızlık gibi bir durum oluşuyor zamanla ısınarak yanıyor. Bana göre karttaki lehimin erimesinin başka bir izahı yok.Başka bir karta geçme klemens yerine vidalı tip klemens takıp denemenizi öneririm.

Ben klemenslerden kaynaklandığını düşünüyorum. Muhtemelen klemenslerin birbirlerine geçtiği noktalarda temazsızlık gibi bir durum oluşuyor zamanla ısınarak yanıyor. Bana göre karttaki lehimin erimesinin başka bir izahı yok.Başka bir karta geçme klemens yerine vidalı tip klemens takıp denemenizi öneririm.
Tamamdır. O şekilde deneyeyim bir de. Teşekkür ederim cevabınız için.

Kartta maskeleme olduğu için yollar gözükmüyor rezistas klemensine giden yollarıda olabildiğince kalın yapın.
T110 kullandım rezistans için. Sizce daha da kalınlaştırmalı mıyım? Aşağıya resim ekledim.

Ekli dosyalar

• T110.PNG
    T110.PNG
    41.6 KB · Görüntüleme: 10
yüksek akımlarda geçmeli, erkek dişili klemens kullanmayın.. direk pcb ye lehimli klemense vidalayın.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri