Triyakların birbirini etkilemesi

Herkese iyi günler,

Şuanda bir devre tasarımı yapıyorum. Devrede AC anahtarlama için iki adet BTA41-600B triyak kullanmam gerekiyor. Birisi 2000W gücündeki rezistansı, diğeri ise gaz açıp kapatmak için bir gaz valfini kontrol edecek. Her iki yük de endüktif. Bu yüzden snubber filtresi koyup triyakları korumak istedim.

Daha önce iki triyak uçlarına da snubber filtresi eklemiştim. Fakat her iki triyak da optokuplör ile aktif edildikten sonra DC ile sürmüşüm gibi sürekli iletimde kaldı. Ardından aşağıdaki resimdeki gibi ELECTRIC HEATER yani rezistansı kontrol eden triyak için snubber filtresi ekledim ve GAS VALVE yani gaz valfini kontrol eden triyak için ise snubber filtresini kaldırdım. Gerekli klemens bağlantılarını yaptım ve bu şekilde sistem doğru çalıştı.

Fakat bir sorun ile karşılaştım. Bir süre sonra rezistansın bağlı olduğu klemens yandı. Klemensin datasheeti üzerinde 2500 W kaldırabileceği yazıyor. Ben de fabrika çıkışında sorun olabilceğini düşündüm ve 4-5 farklı devre bastırıp hepsinde denedim. Yaklaşık 1 hafta sonra her devrenin rezistansa bağladığım klemensi yandı.

Bu sorunu araştırırken şöyle bir durum ile karşılaştım. Rezistansa bağladığım triyak yani snubber filtresi olan triyak, rezistans bağlı değilken süreki iletimde kalıyor. Kapalı olması gerektiği halde bile klemens uçlarından 220 VAC okuyorum. Fakat rezistansa yani endüktif yüke bağladığımda normal çalışıyor. Aynı şekilde gaz valfine bağlı olan triyak ise sürekli kesimde gözüküyor. Gaz için bağladığım klemensten sürekli 30-40 VAC arası bir değer okuyorum. Fakat her nasıldır ki gaz valfine taktığım zaman o da düzgün çalışıyor. Ben bu işin içinden çıkamadım. İki triyak sevdamdan sanırım vazgeçeceğim fakat 3-4 aydır bu sorun ile uğraşıyorum ve araştırmadığım yer kalmadı. Bilen birisi veya daha önce tecrübe etmiş birisi var mı?

Ekli dosyalar

• Triyak.PNG
    Triyak.PNG
    36 KB · Görüntüleme: 45
yük endüktif ise moc3041 veya moc3043 kullanın. bunlar zero cross ateşlemelidir. snubber devresi yerine 250vac varistör daha uygun olur.

Rezistans endüktif yük değildir.
Rezistans endüktif yük olmadığı için snubber filtresinden dolayı yanma olmuş olabilir mi? Snubber filtresini komple kaldırdım. Şuan denemedeyim. 1 gündür çalışıyor cihazlar ve sorun henüz olmadı.
yük endüktif ise moc3041 veya moc3043 kullanın. bunlar zero cross ateşlemelidir. snubber devresi yerine 250vac varistör daha uygun olur.

Optokuplörleri değiştirip tekrar deneme yaparım. Varistörü ani voltaj değişimi için takmam gerekiyor sanırım. Bu şekilde yanmanın önüne geçebilir miyim?

Son düzenleme:
Optokuplörleri değiştirip tekrar deneme yaparım. Varistörü ani voltaj değişimi için takmam gerekiyor sanırım. Bu şekilde yanmanın önüne geçebilir miyim?
varistör voltaj yükselmesini engellemek için kullanılır. yanma voltaj yükselmesindense engellemesi gerekir.
R18 ve R19 u 220 ohm yap.

varistör voltaj yükselmesini engellemek için kullanılır. yanma voltaj yükselmesindense engellemesi gerekir.
R18 ve R19 u 220 ohm yap.
Bunu da deneme yaparım. Triyaklar yüke bağlı iken ve bağlı değil iken farklı davranması neden kaynaklanıyor olabilir?
https://www.direnc.net/250vac-390vdc-14mm-varistor-tvr14391 Bu linkteki varistör uygun mudur? Bağlatısını da direkt triyakta A1 ve A2 uçları arasına yapmam gerekiyor değil mi?

Son düzenleme:
RC snubber devresini triacin A1 A2 uclarina bagladiginizdan eminmisiniz?

Evet yanlis bacaklara bagladiginizi dusundum. Snubber'in bahsettiginiz turde soruna neden olmasina anlam veremedim.

Bunu da deneme yaparım. Triyaklar yüke bağlı iken ve bağlı değil iken farklı davranması neden kaynaklanıyor olabilir?

https://www.direnc.net/250vac-390vdc-14mm-varistor-tvr14391 Bu linkteki varistör uygun mudur? Bağlatısını da direkt triyakta A1 ve A2 uçları arasına yapmam gerekiyor değil mi?
yüke bağlı değilken sızıntı akımından dolayı yükuçlarında gerilim olması normaldir.
linkteki varistör uygun fakat yük rezistif ise gerek yok.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri