Triyak Kontrolü

64866

Üye
arkadaşlar triyagı dışardan 0-10v dc veya 4-20ma analog olarak kontrol etmekistiyorum nasıl bir devre lazım

bir dimer devresine uygun düzenleme yapıp 0-10 volt ile kontrol edebilirsin .

işte onu yapamıyorum devre şemasını sen yaparmısın

üstat inçeledim ama burda MOC3020M ve serisi de 2 nolu uc vedeyil kapısı var bu pic ile calışan bir devremi ingilizcem fazla yok şekil üzerinden yaptıgım yorumbu

Son düzenleme:
yarın bi elektronik malzeme satan biryere urayım malzemeleri bi bulalım her iki devreyide yapacam bakalım hangisi sonuç verecek ilginiz için teşekürler

pic ile triyak sürebilirsin. MOC serisi üzerinden. MOC a basit şekilde darbeler göndererek triyakı belli zaman dilimi için devreye sokacaksın. Böylece sistem dimmer mantığında çalışacak. Burda dikkat edilmesi gereken MOC serisinin Zero Cross özellikli olan cinsi seçilmeli. Ayrıca MOC lara dışarıda bir iki direnç takmak gerek. Datasheetine bakarak bulmalısın.

... MOC a basit şekilde darbeler göndererek triyakı belli zaman dilimi için devreye sokacaksın. Böylece sistem dimmer mantığında çalışacak. Burda dikkat edilmesi gereken MOC serisinin Zero Cross özellikli olan cinsi seçilmeli...

Bu kısım yanlış. Tam tersi olmalıdır, zero cross özelliği olmayan 3021 gibi bir optotriac ile yapılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri