Triyak Diyak ve Pic ile lamba karartma devresi

gogoce

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Aşağıda resmini verdiğim devrede gerilim ayarı yapamadım . Bir hata mı var acaba

yarcımcı olursanız sevinirim.

Not: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için konu çöpe taşınmıştır.

Sıfır geçişleri picle algılatırsanız daha doğru ayar yaparsınız.

Ayrıca bu bağlantıda yükte sürekli faz bulunuyor, yükü triyakla nötr arasına bağlamak daha doğru olur.
Datasheetteki devreyi deneyin: https://i.kontrolkalemi.com/0/MOC3021.pdf

yükte faz veya nötr olması problem değil sadece kısa süreli olarak devre çalışıp devreden çıkacak sürekli enerji altında kalmayacak

diyakın beslemesinde bir hata olabilirmi acaba ayar yapamadım

bağişlayın ama burada diyak yokmu yaşlılıktanmı gozlerım gormuyor:)

Hocam , insan kocayınca , hayattaki bir çok şeyin gereksiz olduğunu anlıyor , üzme kendini değmez...

:)evet doğrusu kımse duymasın bende koymuyorum

bağişlayın ama burada diyak yokmu yaşlılıktanmı gozlerım gormuyor:)

diyak, optotriyak kılıfında mevcut:

diyak-optotriyak.jpg

ben bu devreyı seri imalat yaptığım cihazlarda röle yerıne kullanıyorum çokta kararlı çalışıyor çok az voltaj duşumu olsada göze gelecek kadar değıl opto triyak softstar röle mantığı:) yıllar önce almanyadan universıteye cihazlar gelıyordu adamlar bu devreyı sisteme koyup dunyanın parasını alıyorlardı

ben bu devreyı seri imalat yaptığım cihazlarda röle yerıne kullanıyorum çokta kararlı çalışıyor çok az voltaj duşumu olsada göze gelecek kadar değıl opto triyak softstar röle mantığı:) yıllar önce almanyadan universıteye cihazlar gelıyordu adamlar bu devreyı sisteme koyup dunyanın parasını alıyorlardı

basit bir program yardımında bulunabilirmisiniz voltaj ayarı yapamadım da :(

basit bir program yardımında bulunabilirmisiniz voltaj ayarı yapamadım da :(

Program bir yana, ilk mesajınızdaki devre ile sadece aç-kapa yaptırabilirsiniz.Yukarıda da bahsettiğim gibi, sıfır geçişleri algılamadan sinüs istenen değeri yakalayacak şekilde kıyılamaz, ancak tesadüfi değerler sözkonusu olur.

Diyelim ki rms değerini %50 azaltmak istiyorsunuz:

*Mcu önce sıfır geçişi algılayacak
*Yarım period süresince bekleyecek. Yani 50 hz için yarım period 10 ms dersek, bunu yarısı 5 ms
*5 ms dolduğunda triyağı iletime geçirecek
*5 ms dolduğunda triyak kendiliğinden kesime gidecek
*Bu arada işlemci yeni sıfır geçiş algılamış olduğundan, yine 5 ms beklemeye başlayacak
*Aynı anahtarlama alternansın diğer yönünde tekrarlanacak.

Bunu sürekli yapınca da çıkışta rms %50'ye inecek

Farklı yüzdeler için de işlemcinin sıfır geçiş algıladıktan sonraki bekleme sürelerini ayarlayacaksınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri