Trityum ile elektrik üretimi teorik

Elektronos

Üye
Katılım
9 Eki 2021
Mesajlar
21
Puanları
1
Trityum bilindiği üzere radyoaktif bir element hidrojenin bir izotopu olarak da biliniyor fosfor ile tepkimeye girerek düşük miktarlarda ışık ışınları saçıyor yarılanma ömrü 12 yıl bu denli bir ömrü olan izotop düşünüyorum da içerisindeki çözülme reaksiyonunu bir şekilde hızlandıracak kimyasal bir tepkime ile daha fazla ışık ışını yaymak mümkün mü tabi doğal olarak yarılanma süresi de azalacak ama bu kadar uzun bir ömrü olan radyoaktif elementin yaymış olduğu ışık ışınları artıcak bunları bir şekilde özel muhafaza bir fotodiyot kap yardımı ile uzun ömürlü nispeten verimli bir pil yapmak mümkün mü tartışalım ?
 
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

Bunalmis

Katılımcı Üye
Katılım
4 Şub 2007
Mesajlar
293
Puanları
56
Radyoaktif yayilimdan fosfor sayesinde gorunur isik elde edebilirsiniz fakat radyoaktif parcaciklar yariiletkeni bozar.
 

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
1 Eyl 2011
Mesajlar
5,890
Puanları
3,256
Konum
BURSA
Merhaba. Uzay radyasyonu, dünya yörüngesine oturtulan uydulardaki elektronik cihazları, radyasyona karşı (uzaydaki kozmik ışınlar, yüksek enerjili radyoaktif parçacıklar, alfa, beta, gamma ışınları, vb.) gereken koruyucu tedbirler alınmadığında (dış yüzeyinin yansıtıcı (reflektör görevli) alüminyum folyolarla, vb. özel kalkanlarla kaplanabilmesi gibi) iç yarıiletkenlerini kolayca bozabiliyor. Bu nedenle belirttiğiniz tip bir pili yapmak zor (imkansız) olur. Ancak radyoaktif bozunmada bunun ışınından, zararlı parçacıklarından değil sadece ısısından faydalanılarak elektrik gerilimi üreten uzun ömürlü termopiller şeklinde pil çeşitleri bulunuyor, Bilim ve Teknik Dergisi'nden bildiğim kadarıyla. Bu tip pillerin üzerinde radyoaktif bir elementle çalıştığını göstermek için de bir radyasyon işareti (simgesi de) bulunuyor, örneğin. Kolay gelsin.
 
Son düzenleme:

kesmez

Profesyonel Üye
Katılım
14 Ara 2006
Mesajlar
4,617
Puanları
1,306
Konum
ankara
 
  • Beğen
Tepkiler: HTS

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
118,553
Mesajlar
834,653
Kullanıcılar
430,632
Son üye
primeelektronik

Yeni konular

Üst