Tristör Transistör Gibi Davranıyor

Arkadaşlar Merhaba,
Elimdeki 2 çeşit tristörü (BT152-600R ve CS19-08) , aşağıdaki gibi devre kurarak 24VDC ve DC motor ile test ettim. Tristörler Transistör gibi davranıyor. Gate'e bağlı butona basınca motor dönüyor, çekince motor duruyor.
(ekte datasheet'leri mevcut)

Fakat elimde başka 2 çeşit tristörü (TIC126D ve MCRL106-08) ise test ettim. Normal çalışıyor.

upload_2018-7-31_20-24-45.png

(Proteus'ta Simulasyon yapamadım. Çünkü bahsi geçen tristörler yoktu)

Ekli dosyalar

• Tristör_BT152-600R.pdf
    105 KB · Görüntüleme: 6
  • Tristör_CS 19-08H01.pdf
    74.3 KB · Görüntüleme: 1
neden butonu çekince tristör iletimi keser? Anot Katot arası Akım mı çok düşük kalıyor ?

Tristör gate ile eksi arasına en az 100nf kondansatör bağlayın.
Sonucu da yazın lütfen.

Tristörlerde latch ve hold akımı olayı var. Tristör iletime geçmesi için gate inden ateşleme akımı geçirilmelidir. Bu durumda tristörden Anottan katota tristör akımı akar. Ancak bu tristör akımı latch akımından daha düşük olursa , gate akımı kesildiğinde tristör akımıda duracaktır.
Demekki senin yükün latch akımından daha düşük bir akımda çalışıyor.
Latch ve hold akımı düşük tristör seçebilirsin. mesela bt168

Kesmez hocam dediklerinizi inceleyeceğim. Tristör ün datasheetini anlamakta zorluk çekiyorum

Diyorum ki 1.mesajındaki ekteki datasheet üzerinden minimum gereken akım voltajı bana öğretebilir misiniz?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bt152 için 25 ma tipik değeri. Ancak her şartta çalışsın istiyorsan yük akımı 80 ma den az olmamalı. Tistör akımı.

25mA olan datasheetteki latch akımı ise max. 80mA Verisinin belirtilmesinr neden ihtiyaç duymuşlar? Yük akımı max 200A değil mi. Bt152 için

Tristör ateşlendiğinde , anot katot akımı latch akımına ulaşmadan ateşleme kesilirse tristör tekrar kesime gider. Yani tristörün çalışabilmesi için anot katot arasından mutlaka belli bir miktar akım geçmesi gerekir.
Tristörün iletime geçmesini sağlayan minimum akım latch akımıdır. Tristör iletime geçtikten sonra tristör akımının giderek azaldığını düşünelim . Tristör akımı sıfır ma olmadan tristör kesime gidecektir. Bu değer yaklaşı 15 - 60 ma dir. Bu akımada hold akımı denir.
Opera Anlık Görüntü_2018-08-01_174010_www.st.com.png

Reimde sol tarafta erken kesilen atelşeme akımı , sağ tarafta doğru zamanda kesilen ateşleme akımı görülmektedir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,893
Son üye
bozwolf

Yeni konular

Geri