Tristör tetiklemesi

bende ac motor sürcem pwm tetiklemeli nasıl yapabilirirm

merhaba abi ben pwm ile ac motor sürmek istiyorum motor yaklaşık 100 watt civarında daha düşük motor olsada olur devre acill yardımcı olur musunuz

Sayın holigangfb;

"Reset" butonu tristör LDR ile tetiklenip de, çalıştıktan sonra basıldığında,tristörü söndürmek(kapatmak) amaçlıdır,benim gördüğüm kadarıyla.Bu devre "LDR ile aydınlık seviyesi ölçümü" yapan bir tristörlü devredir.Çalışması için önce yeterli seviyede ışığın LDR üzerine düşmesi,ışıkla direncinin azalması, 4.7 k.ohmla seri bağlı LDR'nin ve yine seri bağlı, ayarlı 10k'lık potansiyometrenin ayarlanan değeri üzerinden,BC 107'nin emitter-bas bağlantısının tetiklenmesi,emitter-kollektörün devresinin akımı geçirmesi,220 ohm,470 ohm ve 1 k.ohm'lık direnç üzerinden akan,bu emitter-kollektör akımı da,tristörün gate(Kapı) kısmından tristörü çalıştıran(Tetikleyen) akımın akmasına,tristörün çalışmasına neden olur.Ama bu çalışma belirli bir ışık seviyesinde olur.Hangi ölçülecek ışık seviyesinde LED yanıyorsa,bu değer ayarlı pot. ile sabit tutularak,bilinmeyen bir ışık şiddeti ölçümünde,bu ışık şiddetini saptayan bir komparatör(Ölçme-karşılaştırma) sistemi elde etmiş oluruz.

Tristör bacak bağlantıları doğru olarak yapılsa ve gerilim verilse bile çalışması yani LED'in yanabilmesi,bu ayarlanmış olan değerdeki ışık şiddetinin LDR'ye gelip, önce LDR, sonra transistör,daha sonra tristörü ve en sonunda 470 ohm'luk direnç üzerinden LED'i çalıştırmasına bağlıdır.Yetersiz bir ışıkta,tristör tetiklenip de LED yanmayacaktır.

Ekte bulunan pdf dökümanının, 6. sayfasında benzer bir "LDR ile aydınlık seviyesi ölçümü" devresi vardır.

Ekli dosyalar

• 523EO0416.pdf
    2.2 MB · Görüntüleme: 0