Triplex Bir Villa İçin Kaçak Akım

cemabay

Üye
Merhaba

Yaptırdığımız 3 katlı triplex bir villada proje değeri olarak 15000 w değer konulmuş fakat proje dışına biraz çıkılmış. Örneğin 2 adet 7000 w anı su ısıtıcılı şohben var.

Binanın sayaç 3 fazlı sayaç. Fakat katlarda sanıyorum her bir faz ayrı ayrı dağıtılmış. Kısaca katlara 3 faz aynı anda çıkmıyor...

Kaçak akım olarak sadece ana panayo 3 fazlı 63 ma bir kaçak akım konulmuş, bu değer de olması doğrumudur? Kaçak akım ayrıca her kata konulması gerekir mi? Gerekirse diğer katlara tek fazlı konulabilir mi?

Yangın için kaç ma lık bir kaçak akım konulması gerekir. Ana panoya 3 fazlı 300 ma olsa bütün bina için yeterlimidir. Yoksa diğer katlarada ayrı ayrı konulması gerekir mi?

Teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
her kata ayrı ayrı konulması cok ıyı olur sıstemde kacak oldugu zaman hangı katta arıza oldugu anında cozulur

ana panoya 300mA koy katlarda 30 mA yeterlıdır

beni kaçak akım korumadan çok tesisat düşündürüyor kaçak akım rolesinin hangi kata kaç ma konulacağı kolay sonradan halledebilirsiniz aslolan tesisata %90 kısmına asma tavan yaptırıyormusunuz şofbenlere 6 lık nya klimalara 4 lük nya veya asma tavan konulabiliyosa nym kablo çekiliyomu tv fırın b.dolabı fritöz ve daha bir çok cihaza ayrı ayrı 4 lük 6 lık nya çekip ayrı ayrı sigorta konuyomu her katta 24 lü sigorta panosu varmı yoksa fiyat kırmak müşteriye tatlı görünmek için 6 lı yada 12 li sigorta kutusu ile geçiştirilen mahalle elektrikcisi yada kıçına pense koyan tesisatcı işimi.öyleya ben böyle tesisata 10 bin tl fiyat veriyom diğeri bende çalıştırırım bu cihazları diyerek 6 yada 8 sigortayla 3 bin tl ile işi bitiren adam daha kolay kazanıyo çalışıyomu çalışıyo bitti.

beni kaçak akım korumadan çok tesisat düşündürüyor kaçak akım rolesinin hangi kata kaç ma konulacağı kolay sonradan halledebilirsiniz aslolan tesisata %90 kısmına asma tavan yaptırıyormusunuz şofbenlere 6 lık nya klimalara 4 lük nya veya asma tavan konulabiliyosa nym kablo çekiliyomu tv fırın b.dolabı fritöz ve daha bir çok cihaza ayrı ayrı 4 lük 6 lık nya çekip ayrı ayrı sigorta konuyomu her katta 24 lü sigorta panosu varmı yoksa fiyat kırmak müşteriye tatlı görünmek için 6 lı yada 12 li sigorta kutusu ile geçiştirilen mahalle elektrikcisi yada kıçına pense koyan tesisatcı işimi.öyleya ben böyle tesisata 10 bin tl fiyat veriyom diğeri bende çalıştırırım bu cihazları diyerek 6 yada 8 sigortayla 3 bin tl ile işi bitiren adam daha kolay kazanıyo çalışıyomu çalışıyo bitti.

Hatay'da fiyatlar iyiymiş usta... :) Bak yarın bir sürü yeni elektrikçi gelir oraya görürsün... :) Fazla reklam yapma. ;)

Şakası bir yana, size tamamen katılıyorum...
Elektrik komplike bir iştir...
Borulaman, kablolaman on numara iyiymiş, ama montajda dandik sigorta, dandik priz kullanırsan randıman olmaz... Kablolama dandikse, KAR ve sigortanın kralını taksan randıman olmaz...

Cevabınız ve uyarınız için teşekkürler. Dediklerinizin %70 i tesisata uygulanmış. Asma tavanımız yok. Dediğiniz gibi. Biz tesisat konusunda zor olanı geçip çok kolay olan kaçak akım kısmına geldik. Farklı uygulamalar yapıldığını bildiğimden kaçak akım konusunda farklı görüşleri ve işin doğrusunu öğrenmek istedim.

Zira bana göre kaçak akım, ve yangın koruma kaçak akım, tesisat çok çok iyide olsa, bazı durumlarda olacak/olabilecek olan olumsuzlukları bir nebze olsun engelleyecek bir sistem gibi geliyor. Bilmem yanlışmı düşünüyorum.

tesisatta ben 25 yaşındayken çok mükkemel olarak baktığım bazı iş ve sistemin 34 yaşına geldiğimde bi çoğunun eksik ve düşük olduğunu sezdim hayatta bi çok şey deneyden bilimsel formülden çok tecrübe ile sabittir %70 dediğiniz tesisatın yaşınız itibari ile %25 nide ben siliyorum :) kalır geriye %50 olmadı ustam %50 si uygun olan tesisatta yıpranma payıda eklerseniz tesisat kısmen hatta belkide genel olarak dandik diye biliriz kaldıki 2 şofben 2 klima varsa ki var gerisini siz düşünün bana kalırsa 10 tane siemens kaçak akım rolesi taksanda çalışmaz.ahşap bir dairede 10 lamba 4 priz 1 kilima var siz bu tesisata kaçlık kablo çekersiniz normali 2x4 bilemedin 2x6 ama ben 3x35+16 lık çekerim genel anlamda biz bunu heryerde uygularsak ozaman roleniz çalışır ama dediğim sistemi biz ırakta amerikan askeri koğuşuna yapıyorduk neden diye sorduğumuzda 125 yıl sonra iranıda aldığımızda bu tesisat ayağımıza bağ engel olmasın diye cevaplıyolardı bu sadece bir örnek.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri