TRIMBOX ve GNDSeries TEK YETKİLİ BAYİLİK VERİYOR

Benim de merak ettiğim bir konu var...

Trimbox tanıtım videolarında "nötr kopması" olayı öne çıkarılıyor; cihazın çalışıp çalışmadığı nötr hattı koparılarak gösteriliyor.

Bildiğim kadarıyla monofaze sistemlerde nötr hattı koparsa sistem hiç çalışmıyor ve elektiriğe bağlı cihazlar zarar görmüyor; bu bilgiyi de yine bu forumda öğrendim :)

Hal böyleyken, Trimbox'ın monofaze modeli olan YM1PR modelinin tanıtımlarında bile bu nötr kopması durumuna vurgu yapılması gereksiz değil mi? Tehlike teşkil etmeyen bir durumu sanki tehlikeliymiş gibi gösterip tüketiciyi ürünü satın almaya yönlendirmek, tüketiciyi yanıltmak olmuyor mu?

Şahsen bu cihazdan, monofaze tesisatı olan kendi evim için satın almayı düşünüyorum; özellikle yerli girişimciyi desteklemek adına. Ancak gereksiz bir şeye para verdiğim düşüncesine de kapılmamam lazım ve bunun için cihazın işe yaradığına dair, özellikle monofaze sistemlerde "nötr kopması" dışında bir şeyler gösteren test videolarına da ihtiyaç var gibime geliyor...

Bahsettiğim türde videolara bir örnek:

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Ben bir soru daha sormak ıstiyorum . Nötr hattının kopması, gerilimin abuk subuk değerlere dalgalanması gibi abuk durumlar ancak bizim gibi teknolojiyi ve bilimi ithal eden sanayisi ve altyapısı oturmamış ülkelerde görülür. Yurtdışından bir teknik eleman bunları duysa Oh my god . Its impossible falan der . Bu noktada Trimbox yurtdışından kendine bir pazar payı bulabilir mi ?
Aslında pek de öyle değil. Yurtdışı diye kastettiğinizi Avrupa, Amerika, Japonya gibi teknolojisi en üst seviyede ülkeler olarak değerlendirip yanıtlarsak; dikkat ederseniz bu ülkeler menşei ile üretilen ürünlerde Şebeke kaynaklı problemlere karşı kendi ülkeleri başta olmak üzere garanti vermiyor. Yani, elektrik dalgalanması diye tabir edilen bu sorun Dünya’nın hangi ülkesine giderseniz gidin, büyük bir sorun.
Bu anlamda teknolojinin en üst seviyede olduğu kabul edilen Amerika bizim için giderek büyüyen bir pazar ve tahmininizin çok üzerinde elektrik dalgalanması sorunu yaşanıyor. Gerek iklim sorunlarından, gerekse bir bütün olarak sayılabilecek birçok sebepten...

Trimbox tanıtım videolarında "nötr kopması" olayı öne çıkarılıyor; cihazın çalışıp çalışmadığı nötr hattı koparılarak gösteriliyor.

Bildiğim kadarıyla monofaze sistemlerde nötr hattı koparsa sistem hiç çalışmıyor ve elektiriğe bağlı cihazlar zarar görmüyor; bu bilgiyi de yine bu forumda öğrendim :)

Hal böyleyken, Trimbox'ın monofaze modeli olan YM1PR modelinin tanıtımlarında bile bu nötr kopması durumuna vurgu yapılması gereksiz değil mi? Tehlike teşkil etmeyen bir durumu sanki tehlikeliymiş gibi gösterip tüketiciyi ürünü satın almaya yönlendirmek, tüketiciyi yanıltmak olmuyor mu?

Şahsen bu cihazdan, monofaze tesisatı olan kendi evim için satın almayı düşünüyorum; özellikle yerli girişimciyi desteklemek adına. Ancak gereksiz bir şeye para verdiğim düşüncesine de kapılmamam lazım ve bunun için cihazın işe yaradığına dair, özellikle monofaze sistemlerde "nötr kopması" dışında bir şeyler gösteren test videolarına da ihtiyaç var gibime geliyor...
Bu konuyu gündeme getirdiğiniz için size teşekkür etmemiz şart. Şöyle ki; sizin kabul ettiğiniz üzere teknik bilgisi olmayan bazı müşterilerimiz, tek fazlı bir sistemde nötr koparsa zaten elektrik olmaz, bizi mi yanıltıyorsunuz ya da bilmediğimiz birşey mi var diyebiliyor. Yanıtı teknik insanlar için çok basit bu sorunun; nötr iletkeni enerjinin alındığı yerden koparılırsa elbette enerjiniz gelmez, ancak nötr bina girişinden koparsa sisteminiz devreyi nötr noktasının vektörel kayması sonucu ya faz-nötr arası 380V seviyelerine çıkarak, ya da 150V seviyelerine düşerek tamamlar.
Bu konuda @Under Ground detaylı açıklama yapmıştı diye hatırlıyorum geçmişte. Vektörel kaymanın çizimini de yaparak.
Özetle sizleri yanıltmak, sorun teşkil etmeyecek birşeyi sorunmuş gibi yansıtarak size satmayı, aklımızın ucundan bile geçirmedik. Konu tahmininizden çok daha önemli, çünkü nötr kopması bazen, gevşeme ve korozyondan dolayı temassızlık olarak ta gerçekleşebiliyor ve bu konuda elektrik mühendisleri odasında bir dizi yazı ve elektrik dağıtım şirketlerine çağrı yapılmıştı. Bu sorunu çözen Ar-Ge yapılmalıdır gibi...
Şimdi yapılan bu çözümü, kullanmanız sizin lehinize.
Ürünler elektrik dağıtım şirketlerinin %80’inde test ve pilot uygulamaları tamamlanarak, özellikle dağıtım şirketlerinin kullanıcı zararının tazmini sorumluluğunda kullanmak zorunda oldukları analizörlerin korunmasında da kullanılmaya başlandı.
Bizler, sizlerin aklındaki soru işaretlerini gidermek ve bilgi düzeyinin kaçak akım rölesinin voltaj dalgalanmasını önlediği seviyesinde olan yerlerde olduğu bazı durumların engellenmesi için yazılarınızı zevkle yanıtlıyoruz. Yapıcı tüm eleştirilerinizinde dikkate alınıp, bizi geliştirme anlamında kullanıldığını bilmenizi isteriz.
Katkınız için teşekkür ederiz.
Saygılarımızla..

Ben bir soru daha sormak ıstiyorum . Nötr hattının kopması, gerilimin abuk subuk değerlere dalgalanması gibi abuk durumlar ancak bizim gibi teknolojiyi ve bilimi ithal eden sanayisi ve altyapısı oturmamış ülkelerde görülür. Yurtdışından bir teknik eleman bunları duysa Oh my god . Its impossible falan der . Bu noktada Trimbox yurtdışından kendine bir pazar payı bulabilir mi ?
Hocam yurtdışı derken neresi? Ülke adı sormanı lazım gelişmiş ülkeler /gelişmekte / bitik üstü diyeceğim ama belki özel yerler / Turkiyede ise ihale devlet kurumları ? /

Bizler esasında kapalı kutu ilaç sektörü gibi tarım Bakanlığı onayı gibi ilaç kabul etmiyoruz vs bu ürünlerde öyle esaslı bir onay yerinden kabul görmesi gerekir
Sağlıcakla kalın

Bu konuyu gündeme getirdiğiniz için size teşekkür etmemiz şart. Şöyle ki; sizin kabul ettiğiniz üzere teknik bilgisi olmayan bazı müşterilerimiz, tek fazlı bir sistemde nötr koparsa zaten elektrik olmaz, bizi mi yanıltıyorsunuz ya da bilmediğimiz birşey mi var diyebiliyor. Yanıtı teknik insanlar için çok basit bu sorunun; nötr iletkeni enerjinin alındığı yerden koparılırsa elbette enerjiniz gelmez, ancak nötr bina girişinden koparsa sisteminiz devreyi nötr noktasının vektörel kayması sonucu ya faz-nötr arası 380V seviyelerine çıkarak, ya da 150V seviyelerine düşerek tamamlar.

Ürünle ilgili izlediğim tüm videolarda cihazın bir işe yaradığını gösteren senaryo bu şekilde gösteriliyor. Yani nötr hattı bina girişinden değil de daire girişinden koparılıyor. Benim gibi elektrik bilgisi giriş seviyesinde olan ve cihaza şüpheyle yaklaşan insanlar da doğal olarak yukarıda anlattığım şekilde düşünüyor.

Naçizane tavsiyem, monofaze tesisatlarda da cihazın işe yaradığını gösterebilmeniz adına, bina girişindeki (sanırım kolon hattı deniyor) nötr kopmaları sonucunda da cihazın işe yaradığını, gerekli korumayı yaptığını gösteren videolar hazırlamanız. Ek olarak, nötr kopması durumundan ziyade cihazın asıl işlevi olan yıldırım düşmesi gibi durumlarda neler olduğunu gösteren videolar çekilse de faydalı olur. Görsel anlatım, kağıt üzerindeki test sonuçlarından çok daha etkilidir son kullanıcı üzerinde.

Ürünle ilgili izlediğim tüm videolarda cihazın bir işe yaradığını gösteren senaryo bu şekilde gösteriliyor. Yani nötr hattı bina girişinden değil de daire girişinden koparılıyor. Benim gibi elektrik bilgisi giriş seviyesinde olan ve cihaza şüpheyle yaklaşan insanlar da doğal olarak yukarıda anlattığım şekilde düşünüyor.

Naçizane tavsiyem, monofaze tesisatlarda da cihazın işe yaradığını gösterebilmeniz adına, bina girişindeki (sanırım kolon hattı deniyor) nötr kopmaları sonucunda da cihazın işe yaradığını, gerekli korumayı yaptığını gösteren videolar hazırlamanız. Ek olarak, nötr kopması durumundan ziyade cihazın asıl işlevi olan yıldırım düşmesi gibi durumlarda neler olduğunu gösteren videolar çekilse de faydalı olur. Görsel anlatım, kağıt üzerindeki test sonuçlarından çok daha etkilidir son kullanıcı üzerinde.
Maalesef yıldırım düşünce nasıl koruduğunu gösteren bir video hazırlama kabiliyetimiz bulunmamakta. Zaten bu imkanımız olsaydı da sanırım ona da, ben bu videonun montaj olduğunu düşünüyorum diyenler rahatlıkla çıkabilecekti:)
Uluslararası uygulamalarda zaten video ile değil, üniversite, test kurumu vb kurumların yaptıkları testler ile uygulama yapılan yerlerin referanslarıyla uygulamaya geçilmektedir.
Katkınız için teşekkür ederiz.
Saygılarımızla...

Bahsettiğim türde videolara bir örnek:

Nötr kopmasında bir fazlı cihazların zarar görmeyeceği teziniz yanlış. Bina nötr hattının koptuğu durumlarda bir fazlı ve iki ayrı fazdan beslenen üniteler iki faz arasına seri bağlı olarak kalır ve büyük ihtimal cortingen olur.
57236

Hocam yurtdışı derken neresi? Ülke adı sormanı lazım gelişmiş ülkeler /gelişmekte / bitik üstü diyeceğim ama belki özel yerler / Turkiyede ise ihale devlet kurumları ? /

Bizler esasında kapalı kutu ilaç sektörü gibi tarım Bakanlığı onayı gibi ilaç kabul etmiyoruz vs bu ürünlerde öyle esaslı bir onay yerinden kabul görmesi gerekir
Sağlıcakla kalın
Esaslı derken bunun kıstası nedir hocam . Üniversite , TSE vs ?

O videolardan bizde istemediğiniz kadar var:)
Seni de iyi yorduk üstad. Hafta sonunda dinlen . Hafta başında tekrar başlıyoruz

Moderatör tarafında düzenlendi:
Trimbox satış politikası tam bir fiyasko adamları arıyorum bana ne kadar bu ürün 160 vs + kdv internete bakıyorum ürün 100 tl söyledim bu durumu neymiş efendim internettekilerin garantisi yokmuş komedi filmi gibi

Trimbox satış politikası tam bir fiyasko adamları arıyorum bana ne kadar bu ürün 160 vs + kdv internete bakıyorum ürün 100 tl söyledim bu durumu neymiş efendim internettekilerin garantisi yokmuş komedi filmi gibi
Bize bu yüzden öfkelenmenizi anlamaya çalışıyoruz ama bizde 160+kdv gibi bir fiyata ürün maalesef bulunmamakta. Üretimi bitmiş, stoklarla sınırlı ürünlerimiz 119TL KDV dahil ve 159TL KDV dahil fiyatlarla sadece stoklarla sınırlı olmak kaydıyla var.
Garanti kısmı ise şöyle; ürünlerimiz yıldırım ve trafo patlaması dahil koruma yapıyor. 119TL ve 159TL olan ürünlerimiz, koruma yaptıktan sonra yenisi ile ücretsiz değiştirilmiyor ki, zaten parafudrlarda malumunuz üzere koruma yapsa da yapmasa da kartuş değiştirme ücreti alınıyor.
Yeni nesil ürünlerimizde gelişmiş garanti adı altına var olan garanti adı altındaki konu, hiçbir şalt malzemede olmayan, ürünler Yıldırım ve trafo patlaması dahil koruma yaptığında bile ücretsiz değiştiriliyor konusu.
Yine de size kendimizi doğru ifade edemediğimiz için, yanlış anlaşılma için kusura bakmayın lütfen.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri