Trifaze Termiklere Monofaze Motorlar Nasıl Bağlanır ?

ermas

Üye
Mevcut bir sistemde bulunan trifaze termiğe monofaze bir motor bağlamak istiyorum.Bağlantı şekli nasıl olmalı ?
Teşekkürler...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Termik girişlerine 1 - 3 - 5 diyelim.
Çıkışlarına da 2 - 4 - 6 diyelim.
Faz girişini 1' den yapıyoruz. 2 ile 4'ü, 3 ile 5'i köprü yapıyoruz ve 6 numaradan çıkış yapıyoruz. Bu durumda her 3 kontaktan da aynı akım geçmiş oluyor.

Son düzenleme:
termigin ayar sahasınıda gözden geçirmedi isterim buyuk bir degerdeyse hiç bir işe yaramaz sistemini korumaz

Faz girişini 1' den yapıyoruz. 2 ile 4'ü, 3 ile 5'i köprü yapıyoruz ve 6 numaradan çıkış yapıyoruz. Bu durumda her 3 kontaktan da aynı akım geçmiş oluyor.

Bende o şekilde bağladım ancak motor devreden çıkma anında termik sürekli açıyor.Motor daimidevre kondansatörlü bir hidrofor motoru,motor etiket akımı 9,6 A çalışma anındaki akımı 6,7 A termik ayarı 8 A. Anlayamadığım neden motor çalışma esnasında değilde devreden çıkma esnasında termiğin açması.

motoru bir yükterken akımını ölç birde cıkma anındayken. devreden cıkarken fazla akım çekmesine sebep olcak birsey varmı

Üstad;
2ile3ü ve 4ile5i de olabilir sanırım? Değil mi?
Saygılarla.

Üstad;
2ile3ü ve 4ile5i de olabilir sanırım? Değil mi?
Saygılarla.

Aslında her ikiside doğru bağlantı.Ama ben kabloları uzatmak istemiyorum dersen vede akımın kestirmeden gidip termik e ulaşması sağlıklıdırki:ŞEF abimizin bağlantısı daha uygun olacaktır kanımca.

*motor etiket akımı 9,6 A çalışma anındaki akımı 6,7 A termik ayarı 8 A de* demişsin;Esas sorun bence:termik ayarın düşük kalıyor.motor etiket akımının bir üstünü seçmelisin.mesela:6-10A

arkadasım duruk şartelin ayarını düşürmeyi dene istersen son durma anında biraz zorlanıp termik acabilir 3-6 ise 3-5,5 yap calıstır saygılar

arkadaşlar giriş kontakları ile çıkış kontaklarını köprülüllerseniz 1-3-5 ..... 2-4-6 akım üçe bölünür ve bu durumda motorunuzun akımı 9 A ise termik ayarınızda 3-4 amper arası olmalıdır.....

Arkadaşım pompanın duruş anını gözetlemeni istiyorum. Enerji kesildikten sonra birden durup tersine bir dönüş yapıyor ise pompa mevcut sistem içerisindeki basınç nedeniyle ani frenleme yapıyor gibi çalışır. Bunu önlemek için pompa çıkışına bir çek valf koyarsan problemin çözülür.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,909
Son üye
T_K

Yeni konular

Geri