Trifaze sistemlerde nötr kopmasına karşı koruma.

şağıda resimli olarak vereceğim senaryoda nötür noktası gerilimi 20 volt olmasına rağmen aboneler üzerine yüksek voltaj düşerek cihazları arızalanmaktadır.

Fazlardaki yükler hangi değerde ki bu voltajlar oluşuyor?. Bu voltaj değerlerini bir hesapla mı buldunuz yoksa farazi değerler mi?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Olabilir sizin bı ara ecel de bir programınız vardi onunla bakmaya çalıştım program çalışmıyor güncel versiyonu varsa buraya ekleyin inceleyelim. Birde bu konuda kişisel görüşünüz nedir merak ettim varistörün işe yarayacağını mı düşünüyorsunuz.?

Bendeki versiyonu da resimdeki gibi hata veriyor verdiğiniz linkteki de çalışmadı.Değer verince şu şekilde değerler veriyor.
nöt.jpg

Nötürün hesaplanmasındaki mantıkla aynı değil mi nötür noktasının geriliminin bulunması ?

Ekli dosyalar

• Nötür Hattı Kopan Şebekede Yük Gerilimleri.xlsx
    15.4 KB · Görüntüleme: 15
Birde bu konuda kişisel görüşünüz nedir merak ettim varistörün işe yarayacağını mı düşünüyorsunuz.?

Olumsuz kısmının ne olabileceği üzerine düşünmek gerekiyor. Mesela dediğiniz gibi bazı trafolarda nötr gerilimleri yüksek olabiliyor. Video'yu çeken ustamız nötr gerilimi ile ilgili yorumları da yanlış bu arada. "Topraklama iyi değilse nötr gerilimi yüksek olur, toprağın nemine göre şimdi bu toprak gerilimi yüksek" gibi yorumları da hatalı.

Olumsuz kısmının ne olabileceği üzerine düşünmek gerekiyor. Mesela dediğiniz gibi bazı trafolarda nötr gerilimleri yüksek olabiliyor. Video'yu çeken ustamız nötr gerilimi ile ilgili yorumları da yanlış bu arada. "Topraklama iyi değilse nötr gerilimi yüksek olur, toprağın nemine göre şimdi bu toprak gerilimi yüksek" gibi yorumları da hatalı.

Dağıtım şirketinde çalıştığım dönemlerde kötü işletme topraklaması nedeniyle faz nötür geriliminin 416 volta kadar çıktığını görmüştüm son abonede. Topraklama sorunu giderilince 220 volta düştü gerilim.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,928
Son üye
welat karzan

Yeni konular

Geri