Trifaze sistemde monofaze kaçak akım rölesi

Resimdeki röle sayacın yanında olan röle değil mi.. O zaten 0.3 A lik olur. Değiştirmeye gerek yok..
Eğer evdeki de 0.3 A ise 30 mA lik ile değiştirilmeli..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
0.3 amper = 300 miliamper eder. !!!
sayaç panosuna olur 300mA ( sizin foto ve takılı olan 300 mA trifaze ) ( yangın )
siğorta kutusuda 30 mA olur ( hayat kurtarma )

sorun mu var ?

0.3 amper = 300 miliamper eder. !!!
sayaç panosuna olur 300mA ( sizin foto ve takılı olan 300 mA trifaze ) ( yangın )
siğorta kutusuda 30 mA olur ( hayat kurtarma )

sorun mu var ?

Benim kafa karıştı. Sigorta kutusunun koruması nasıl 30mA oluyor? Sigortanın böyle bir fonksyonu var mı?
Bu yazıya göre yok..
http://www.boluolay.com/bolu/sedas-kacak-akim-rolesi-hayat-kurtarir-h41079.html

Kardeşim Resimdeki Cihaz 300 mA. Trifaze Kaçak Akım Koruma Rölesidir... Doğru yerde doğru Cihaz kullanılmıştır..

Son düzenleme:
Benim kafa karıştı. Sigorta kutusunun koruması nasıl 30mA oluyor? Sigortanın böyle bir fonksyonu var mı?
Bu yazıya göre yok..
http://www.boluolay.com/bolu/sedas-kacak-akim-rolesi-hayat-kurtarir-h41079.html

sizde sadece 300 mA kaçak akım rölesi mi ? var ( halk dilinde yangın kurtarma diye söylenir . )
30 mA yok mu ?
30 mA kaçak akım rölesi ( halk dilinde hayat kurtarma diye söylenir . )

**********************************************************************************

1A ( 1 Amper kaç miliamper eder? 1000 mA yapar. )
Ölüm Tehlikesi, Kalp Durması
Tehlikeli Yaralanmalar, Nefes Almada Zorluk, Bilinç Kaybı

30mA
Hayati
Açıdan Kritik Eşik
Temas Edilen Kısımda İstemdışı Kas Hareketi, Uyuşukluk Hissi

10mA
Gıdıklanma Hissi

siğorta kutusunun ( daire içi ) fotosunu / sayaçınızın üstünde veya altındaki ürünlerinin fotosunu
yayınlayın .
bilgiler tam olsun .

Daire içindeki sigorta budur. Bu sigorta 30ma hassasiyetteki kaçak akımı yakalıyor mu? Bu sebeple mi 300 ma yı değiştirmeye gerek yok diyorsunuz?

Ekli dosyalar

• 20191113_232248.jpg
    20191113_232248.jpg
    241.3 KB · Görüntüleme: 26
Daire içindeki sigorta budur. Bu sigorta 30ma hassasiyetteki kaçak akımı yakalıyor mu? Bu sebeple mi 300 ma yı değiştirmeye gerek yok diyorsunuz?

30 mA kaçak akım rölesi hayat kurtarma ( daire içinde siğorta kutusunda )
300 mA kaçak akım rölesi yangın ( sayaç panosuna )
rölelerin görevleri ayrı ( hayat ve yangın )

daire içince 30mA kaçak akm rölesi ( hayat kurtarma ) olması gerekir .
siğorta kutusu fotosu kısmı verilmiş .
yayınladığınız fotoda yok , 30mA kaçak akm rölesi ( hayat kurtarma )
bu şartlara takılması gerekir . ( onay nasıl almış ? )

bazı elekrikciler 30 mA ve 300 mA ikisinde sayaç panosuna takıyorlar orada olmasın 30 mA kaçak akm rölesi ( hayat kurtarma )

Evimize trifaze sistemle elektrik geliyor diyorsunuz !!!
kaçak akım rölesi trifaze

bilgiler tam verilmiyor !!!
niye sayaç panosunu ve siğorta kutusunun tam fotosunun yayınlamıyorsunuz ?
ne gibi ürünler var olduğunu siz biliyorsunuz .
tarafımızdan verilen bilgiler, sorunlu oluyor
bu yüzden verilecek tam bilğiler size doğru bilğiler olarak dönecektir .

sağlıcakla kalın .

30 mA kaçak akım rölesi hayat kurtarma ( daire içinde siğorta kutusunda )
300 mA kaçak akım rölesi yangın ( sayaç panosuna )
rölelerin görevleri ayrı ( hayat ve yangın )

daire içince 30mA kaçak akm rölesi ( hayat kurtarma ) olması gerekir .
siğorta kutusu fotosu kısmı verilmiş .
yayınladığınız fotoda yok , 30mA kaçak akm rölesi ( hayat kurtarma )
bu şartlara takılması gerekir . ( onay nasıl almış ? )

bazı elekrikciler 30 mA ve 300 mA ikisinde sayaç panosuna takıyorlar orada olmasın 30 mA kaçak akm rölesi ( hayat kurtarma )

Evimize trifaze sistemle elektrik geliyor diyorsunuz !!!
kaçak akım rölesi trifaze

bilgiler tam verilmiyor !!!
niye sayaç panosunu ve siğorta kutusunun tam fotosunun yayınlamıyorsunuz ?
ne gibi ürünler var olduğunu siz biliyorsunuz .
tarafımızdan verilen bilgiler, sorunlu oluyor
bu yüzden verilecek tam bilğiler size doğru bilğiler olarak dönecektir .

sağlıcakla kalın .

Evimizde 2 defa elektrik çarpması olayı yaşandı. 1.sinde ben kendim kahve makinasını tamir ederken çarpıldım. Diğerinde de oğlum küçükken makasla kablo kesti.

Benim olayda daire dışındaki 300 ma lık kaçak akım rölesi attı. Oğlumun olayında daire içindeki resmini çektiğim kaçak akım rölesi olmayan-Siemens 5Sq21 sigortası attı ve her 2 olayda da hiçbir şekilde zarar görmedik. Bu sebeple bu konuya önem veriyorum..

Demekki daire içindeki sigortanın da hayat kurtarmada önemi var diye düşünüyorum.

Elektrik-elektronikle hobi olarak ilgileniyorum ve kendimi geliştirmek istiyorum. Hatta geçen gün elektrikli diferansiyel termostatımızı bağlatmak için çağırdığım elektrikçilerin hiçbirisi gelmeyince cihazı kendim monte ettim.

Kaçak akım rölesi, faz ve nötrden gelen akımları ölçüyor , bu akımlar arasında fark olursa devreyi açıyor diye biliyorum. Bu sebeple 30 ma olan daha hassas olduğu için değiştirmek şart bence.

Panonun ve daire içi sigortaların daha geniş resmini göndereyim.

İşyerimde ise daha farklı bir sistem var. Elektronik cihazlarımız yıldırımdan ciddi zararlar gördüğü için Parafudr takdırdık.(Bildiğim kadarıyla bu cihaz, şebekeden gelen yüksek voltajı , tesisata girmeden toprak hattına gönderiyor ayrıca otomatik kalkan 30mA lık kaçak akım rölesi var. Bu attığında 5-10 saniye sonra otomatik olarak kendini tekrar devreye alıyor. eğer 3 defa daha atarsa bir daha kapatma yapmıyor..

Kaçak Akım Rölesi Sigorta değildir... Söylediğiniz gibi (kısa tabirle) giren çıkan akım arasındaki farka bakar..
Sigorta ise sınıfına göre (sizinki B tipi hızlı seri) teknik özelliklerine bağlı olarak aşırı akım durumunda atar..
Siz çarpıldığınızda KAK atmış çünkü fazdan geçen akım nötrden dönmek yerine sizin üzerinizden toprağa gitmiş aradaki farkı gören KAK açmış..
Oğlunuz kabloyu kestiğinde Faz ve nötr makas ile kısadevre edildiği için Aşırı akımdan ötürü sigorta atmış...
Siz sayacın yanındaki 300 mA. KAK yı değiştirmek yerine Sigorta kutunuza 30 mA takabilirsiniz. Zaten şuan uygulama bu şekilde...

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri