Trifaze sistemde monofaze kaçak akım rölesi

Kaçak Akım Rölesi Sigorta değildir... Söylediğiniz gibi (kısa tabirle) giren çıkan akım arasındaki farka bakar..
Sigorta ise sınıfına göre (sizinki B tipi hızlı seri) teknik özelliklerine bağlı olarak aşırı akım durumunda atar..
Siz çarpıldığınızda KAK atmış çünkü fazdan geçen akım nötrden dönmek yerine sizin üzerinizden toprağa gitmiş aradaki farkı gören KAK açmış..
Oğlunuz kabloyu kestiğinde Faz ve nötr makas ile kısadevre edildiği için Aşırı akımdan ötürü sigorta atmış...
Siz sayacın yanındaki 300 mA. KAK yı değiştirmek yerine Sigorta kutunuza 30 mA takabilirsiniz. Zaten şuan uygulama bu şekilde...

Hocam şimdi anladım neler olduğunu. Evet bizim daire içi sigorta şu https://www.3faz.com/siemens-10a-1-...rta-3ka-b-tipi-cabuk-karakterli-5sq2160-2ya10

Bu 10 Amperlik görünüyor.Dediğiniz gibi makasla faz nötr buluşması olmuş ve bu sigortadan 10 amper üstünde akım geçmeye çalıştığından sigorta devreyi açmış ve görevini yapmış. Kaçak akım rölesi hiçbirşey yapmamış çünkü fazdan giren akımla nötrden çıkan akım aynı....Bu bilgi için çok teşekkür ediyorum.

Peki hocam bu sigortada 3000 rakamı var yani 3 Kilo amper bu anahtarlama kapasitesiymiş bu ne demektir acaba?Yani akım 3000 Amper üstünde olursa bu sigorta çalışmaz yani devre açma yapmazmı mı demek istiyor ?

Bu durumda fazdan nötüre kısa devre yaparsak sigorta atar, fazdan toprağa kısa devre yaparsak kaçak akım rölesi atar dersek yanlış olmaz herhalde.

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Hocam şimdi anladım neler olduğunu. Evet bizim daire içi sigorta şu https://www.3faz.com/siemens-10a-1-...rta-3ka-b-tipi-cabuk-karakterli-5sq2160-2ya10

Bu 10 Amperlik görünüyor.Dediğiniz gibi makasla faz nötr buluşması olmuş ve bu sigortadan 10 amper üstünde akım geçmeye çalıştığından sigorta devreyi açmış ve görevini yapmış. Kaçak akım rölesi hiçbirşey yapmamış çünkü fazdan giren akımla nötrden çıkan akım aynı....Bu bilgi için çok teşekkür ediyorum.

Peki hocam bu sigortada 3000 rakamı var yani 3 Kilo amper bu anahtarlama kapasitesiymiş bu ne demektir acaba?

Yani akım 3000 Amper üstünde olursa bu sigorta çalışmaz yani devre açma yapmazmı mı demek istiyor ?

Sigorta kutunuza acil 30 mA takınız !!!

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/sigorta-kataloglarındaki-3-6-10-ka-ne-demek.49237/

Rica ederim...
3 kA (3000 A.) Ürün özelliklerinde de belirttildiği gibi max anahtarlama kapasitesidir.
Kısa devre akımları anlık çok yüksek değerlere çıkarlar.. Koruma elemanlarının bu akımlarda güvenle işini yapması istenir. İşte sizin sigortanızın maksimum anahtarlama kapasitesi 3 kA dir...
Yani açmaz demekten ziyade, açamayabilir (kontaklarının yapışmasından ötürü vs.) Yada açıkken kısa devre üzerine kapama...
Ama ev kullanımı için buna pek takılmamak lazım... Pratikte bir evin tesisatından 3 kA. geçmesi mümkün değildir..

arkaplan

Hocam panolar bunlar

Ekli dosyalar

• 20191115_085725.jpg
    20191115_085725.jpg
    309.8 KB · Görüntüleme: 19
  • 20191115_085653.jpg
    20191115_085653.jpg
    484.5 KB · Görüntüleme: 18
arkaplan

Hocam panolar bunlar

fotoda görüntü netlik yok , ( daha önce 0.3Amper ( 300mA K.A.K ) fotosunu net çekim yayınlamıştınız )

diğer olarak sayaç altının fotosunu yayınlayın ( siğortalar yokmu ? )
net çekim olsun siğorta değerleri gözüksün )
birde daire içimdeki siğorta panosunun fotosu ( net çekim ve siğorta değerleri gözüksün )

fotodaki kırmızı daire içindeki sayaç sizin mi ?
nasıl buraya mühürlemişler ( renkler , renk yerleri , kablo fazlalığı )
gariplik !!! var hayırlısı diyelim .

20191115_085653.jpg

bu altdaki sayaç nedir ( aydınlatma vs gibi )
ara sayaç olsa diyeceğim mühürlü !!!

40A 30mA.png

20191115.jpg

Son düzenleme:
Elektrik hobi işi değildiiiiiiiiir. Hele 380V varsa.
Atın ölümü arpadan olsun kardeşim :).

Ciddi bağlantılar yaparken steril plastik eldiven kullanıyorum.
Hocam şimdi panoda 4 adet bölme var.
1. Bölmede Kiracımızın saati ve 30malık kaçak akım rölesi var.
2. Bölmede bizim saatimiz ve 0.3alık=300ma lık kaçak akım rölesi var. İşte ben bizim röle de 30 malık olsun istiyorum.
3.bölme boşluk

4.bölmede monofaze apartman otomatı bahçe sulaması ve ısı pompası saati var.

Isı pompasını bu saate bağladık kiracımızla ortak olarak ödeyeceğiz. Önceden bizim saatten alıyorduk ısıtma sistemini ve süzme saatle çok zor oluyordu hesabı. Çünkü trifaze rezistans olduğu için buna mecburduk. Şimdi ısı pompası monofaze olunca otomat saatine bağladık. Oto mat saatinin faturasını %50-%50 ödeyeceğiz ve süzme saatle uğraşmayacağız.

Son düzenleme:
Atın ölümü arpadan olsun kardeşim :).

Ciddi bağlantılar yaparken steril plastik eldiven kullanıyorum.
Hocam şimdi panoda 4 adet bölme var.
1. Bölmede Kiracımızın saati ve 30malık kaçak akım rölesi var.
2. Bölmede bizim saatimiz ve 0.3alık=300ma lık kaçak akım rölesi var. İşte ben bizim röle de 30 malık olsun istiyorum.
3.bölme boşluk

4.bölmede monofaze apartman otomatı bahçe sulaması ve ısı pompası saati var.

Isı pompasını bu saate bağladık kiracımızla ortak olarak ödeyeceğiz. Önceden bizim saatten alıyorduk ısıtma sistemini ve süzme saatle çok zor oluyordu hesabı. Çünkü trifaze rezistans olduğu için buna mecburduk. Şimdi ısı pompası monofaze olunca otomat saatine bağladık. Oto mat saatinin faturasını %50-%50 ödeyeceğiz ve süzme saatle uğraşmayacağız.

300mA kalsın sayaç panosunda .
daire siğorta kutusuna 30mA taktırın .
ısı pompası için de 30mA taktırın .
komşularda 30mA taktırsınlar
kimde yoksa diyelim 300mA sökmeyin
30 mA olup 300mA olmayanlarda 300mA taktırsınlar .

steril plastik eldiveni kablo ve siğortalarda vs gibi ürünler mikrop kapmasın diye mi kullanıyorsunuz ?

bu fotodakini kullanın !!!

linepro-izole-eldiven-5aff.jpeg

ben pes ettim işler karışık sağlıcakla kalın .
3 maymun.jpg

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim.

Benim açımdan çok faydalı bir konu oldu . Birçok şey öğrendim. ama neden aynı hatta hem 30ma hem de 300 malık kaçak akım rölesi olacak onu öğrenemedim.Ayrıca 30 malık röle neden daire girişinde olmalı daha yakından daha etkili açma yapacağı için mi onu da öğrenemedim o da eksik olsun.

Bilgi veren arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Steril plastik eldiven elbette herhangi bir elektrik temasını kessin diye yalıtım amaçlı aldığım bir önlem. Mikrop korusun diye değil.

Şimdi sırada açacağım konu kontaklarla ilgili olacak. Bu kontaktakı A1 A2 girişilerine bizim elektrikçiler nötr hattı bağlamış. Ama youtube videolarında faz bağlamışlar hangisi doğru diye soracağım.. Konuya katkı yapan herkese teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri