Trifaze motoru monofaze calistrma

çaylakelektrikçi

Paylaşımcı üye
Selam abiler.bi tadilat isi aldım.kahvehane.tesisat monofaze.adamlar havalandırma egzos fani almışlar ama motor trifaze..gittim baktım etikete üçgen 220 yildiz 380 bağlanir diyor..aslinda bu motoru kondansatör ekleyerek monofase olarak calistirabilirim yalniz motor 5500 devir..bu motor monofaze olarak clisinca trifase gibi verimli çalışabilir mi?yani aynı devirde çalışır mi..?.. Ben adama motoru monofase ile değiştirmesini söyledim..kondansatör değerini iyi ayarlayamazsam sargilara zarar verebilirim belki diye tereddutlerim oldu.ondan sonra sen yaptın boyle oldu muhabbeti yapmamaları için motoru değiştirin ole arayın beni dedim.iyi demismiyim[emoji4][emoji4]

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Çok iyi olmuş, :) sn. çaylakelektrikçi, keza trifaze asenkron motorlar sizin de çalışma verimi konusunda biraz endişelendiğiniz gibi; kondansatör bağlanarak yapay 3 fazlı döner alanlar bu yolla suni olarak oluşturulunca çok verimli çalışamıyor, ancak çok çaresiz ve mecbur kalınınca ister istemez başvurulan bir yöntemdir bu.

Sn. Korkmaz_Disagn forumda bunu ilgili resimler, şemalar ve uygun olan anlatımla bizlere çok iyi açıklamışlardı, çok sağolsunlar kendileri. Kolay gelsin.

Çok iyi olmuş, :) sn. çaylakelektrikçi, keza trifaze asenkron motorlar sizin de çalışma verimi konusunda biraz endişelendiğiniz gibi; kondansatör bağlanarak yapay 3 fazlı döner alanlar bu yolla suni olarak oluşturulunca çok verimli çalışamıyor, ancak çok çaresiz ve mecbur kalınınca ister istemez başvurulan bir yöntemdir bu.

Sn. Korkmaz_Disagn forumda bunu ilgili resimler, şemalar ve uygun olan anlatımla bizlere çok iyi açıklamışlardı, çok sağolsunlar kendileri. Kolay gelsin.
Tesekkurler saygıdeğer ustam..[emoji4]

Devir hesabında bır yanlışlık olmasın, asenkron motor trıfacede olsa maksımım 3000 devır dkk yapar,

Yanlış yazmaz, üç fazlı olduğundan emin ol veya o etiketi resimlerin. Motora, kaç kablo giriyor, oradan basliyalim

Yanlış yazmaz, üç fazlı olduğundan emin ol veya o etiketi resimlerin. Motora, kaç kablo giriyor, oradan basliyalim
Ustadim motor trifaze.3 faz AC işareti var[emoji4]..yanlış yazmış derken ben yanlış okumuş ya da yazmis olabilirim demek istedim.etiket uzerinde yanlış yazmaz tabiki..3000 devirdi belki de dediginiz gibi ama ben 5500 RPM görmüş olabilirim demek istedim.sorun yok yani teşekkürler hocam[emoji4][emoji4]

Fan motoru ise calistirilirdi aslinda. Motor gucunu 50 ile carpip o degerde kondansatoru baglayip calistirabilirsiniz. Ben denedim yaklasik iki senedir calisiyor.

Motorun gücü yüksek değilse kondansatör bağlanabilir. Fan uygulamalarında motora fazla yük binmemektedir. Eğer maliyet önemli değil derseniz frekans invertörü öneririm. 220 volt giriş yapıyorsunuz 3 fazlı motora bağlıyorsunuz ve istediğiniz hızda çalıştırıyorsunuz.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri