Trifaze motoru monofaze calistrma

çaylakelektrikçi

Katılımcı Üye
Selam abiler.bi tadilat isi aldım.kahvehane.tesisat monofaze.adamlar havalandırma egzos fani almışlar ama motor trifaze..gittim baktım etikete üçgen 220 yildiz 380 bağlanir diyor..aslinda bu motoru kondansatör ekleyerek monofase olarak calistirabilirim yalniz motor 5500 devir..bu motor monofaze olarak clisinca trifase gibi verimli çalışabilir mi?yani aynı devirde çalışır mi..?.. Ben adama motoru monofase ile değiştirmesini söyledim..kondansatör değerini iyi ayarlayamazsam sargilara zarar verebilirim belki diye tereddutlerim oldu.ondan sonra sen yaptın boyle oldu muhabbeti yapmamaları için motoru değiştirin ole arayın beni dedim.iyi demismiyim

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Çok iyi olmuş, :) sn. çaylakelektrikçi, keza trifaze asenkron motorlar sizin de çalışma verimi konusunda biraz endişelendiğiniz gibi; kondansatör bağlanarak yapay 3 fazlı döner alanlar bu yolla suni olarak oluşturulunca çok verimli çalışamıyor, ancak çok çaresiz ve mecbur kalınınca ister istemez başvurulan bir yöntemdir bu.

Sn. Korkmaz_Disagn forumda bunu ilgili resimler, şemalar ve uygun olan anlatımla bizlere çok iyi açıklamışlardı, çok sağolsunlar kendileri. Kolay gelsin.

Konu Sah
Ç

çaylakelektrikçi

Katılımcı Üye
Çok iyi olmuş, :) sn. çaylakelektrikçi, keza trifaze asenkron motorlar sizin de çalışma verimi konusunda biraz endişelendiğiniz gibi; kondansatör bağlanarak yapay 3 fazlı döner alanlar bu yolla suni olarak oluşturulunca çok verimli çalışamıyor, ancak çok çaresiz ve mecbur kalınınca ister istemez başvurulan bir yöntemdir bu.

Sn. Korkmaz_Disagn forumda bunu ilgili resimler, şemalar ve uygun olan anlatımla bizlere çok iyi açıklamışlardı, çok sağolsunlar kendileri. Kolay gelsin.
Tesekkurler saygıdeğer ustam..

zeybek

Onursal Üye
Onursal Üye
Devir hesabında bır yanlışlık olmasın, asenkron motor trıfacede olsa maksımım 3000 devır dkk yapar,

zeybek

Onursal Üye
Onursal Üye
Yanlış yazmaz, üç fazlı olduğundan emin ol veya o etiketi resimlerin. Motora, kaç kablo giriyor, oradan basliyalim

Konu Sah
Ç

çaylakelektrikçi

Katılımcı Üye
Yanlış yazmaz, üç fazlı olduğundan emin ol veya o etiketi resimlerin. Motora, kaç kablo giriyor, oradan basliyalim
Ustadim motor trifaze.3 faz AC işareti var..yanlış yazmış derken ben yanlış okumuş ya da yazmis olabilirim demek istedim.etiket uzerinde yanlış yazmaz tabiki..3000 devirdi belki de dediginiz gibi ama ben 5500 RPM görmüş olabilirim demek istedim.sorun yok yani teşekkürler hocam

ssrlk10

Üye
Fan motoru ise calistirilirdi aslinda. Motor gucunu 50 ile carpip o degerde kondansatoru baglayip calistirabilirsiniz. Ben denedim yaklasik iki senedir calisiyor.

memocan_55

Üye
Motorun gücü yüksek değilse kondansatör bağlanabilir. Fan uygulamalarında motora fazla yük binmemektedir. Eğer maliyet önemli değil derseniz frekans invertörü öneririm. 220 volt giriş yapıyorsunuz 3 fazlı motora bağlıyorsunuz ve istediğiniz hızda çalıştırıyorsunuz.

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
105,485
Kullanıcılar
392,129
Son üye
erdemsukur

Yeni konular