trifaze motorlu küçük vincin evde çalıştırılması yardım

o-varli

Üye
merhaba arkadaşlar bende bir küçük vinç var inşaatçıların kullandığı bu tipte birşey

halatli-asansor-01.jpg

vincin motoru gamak markalı 4,4 kw bu vinci kullanmak istiyorum ama öyle uzun veya sürekli değil kısa süreli olarak çalıştırabilirmiyim diye incelerken vincin fişi 4 uçlu trifaze fişti
şimdi ben bunu çalıştırmak istiyorum ama evde bunu takabileceğim bir priz yok evim biraz eski bir bina monofaze prizler topraklaması var acaba bu vinci en düşük maliyetle( 5 - 10TL olursa çok güzel olur) çalışır hale getirebilirmiyim mesela bazı sitelerde 5-10 lira arası prizler uzatma kabloları var monofaze hattanmı besleniyor bilmiyorum ama montajı çok ustalık deneyim gerektirmiyorsa yapabilirim bazı sitelerde de monofaze hattan (bir toprak nötr faz) bağlantı şekilleri verilmiş aşağıdaki gibi açıkçası biraz basit gözüyor

334541D9CBEB44129E0B40807C9FD3F5.jpg

557313513393420A800CCC4CF7A38348.jpg

bunların motora etkileri varmıdır nedir hiç bilmiyorum ama birşeyler yapmak istiyorum kendim makina mühde okuyorum açıkçası konuyu açma amacım birşeyler öğrenmek bu sebeple elektrikçiye git vb gibi yorumlar lütfen yazmayın yardımcı olmak isteyen arkadaşlar msj atarlarsa çok sevnirim tşkler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
trifaze motoru ,monofaze kullanmak için bu bağlatıyı yapan varsa helal olsunbaşkada bişey demiyorum...!
bu şekilde trifaze motoru bağlarsanız ,motorun sargılardan nasıl gerilim indüklenicek , fazlar arasında açı ne için var onca hesap başunamı yapılıyor.? diyelim ki çalıştı! yüke bindiği zaman ne olacak ?

trifaze motoru monofaze olarak ancak kondasatör bağlayarak çalıştırısınız, ama o bicimde de motorun gücünde belli oranda düşme olur.Bu sebeble kaldıracağı yüke motorun gücü yetmeyebilir.

forumda trifaze motoru monofaze nasıl çalıştırılcağına dair konular var arama yaptığınız zaman çıkar ama. iyi araştırın öğrenin sorun soruşturun.

elektrik şakaya gelmez.

kolay gelsin.

Son düzenleme:
sanmam böyle birşey olacağını, ucuz yollu inverter al yani monofaze giriş trifaze çıkış motor hız kontrol cihazı. Ben elimdeki motorları bu şekilde değerlendiriyorum

cevaplar için çok tşkler
korkmaz onu yapabileceğimi sanmıyorum çünkü motor sargılarını bilmiyorum forumu aradım dediğiniz tipte şeyler çıktı ayrıca tarifleri yetersizdi adım adım anlatılmamış ben sadece dışarıdan müdahaleyle yapmak istiyorum haklısnız elektrik şakaya gelmez daha önceden hafif bir çarpıldığım için biliyorum

mkahya tşkler cevabınız için bende o tarz inverterlerden basit ve ucuz olan bir tane almayı düşündüm ama çevremde göremedim birde güvenli şekilde maliyeti ne kadar ucuza halletsem benim için o kadar iyi o yüzden olabildiğince az malzemeyle pratik çözüm önerisi lazım birde resimleri aldığım sitede anlatan kişi bu yöntemle çalıştırdığını söylemiş 30 yıllık deneyimi olduğunu iddialı olarak anlatmış ama ben yönetici arkadaşın dediği gibi motor üzerine olan etkilerini merak ediyorum motora zarar vermek istemem deneyimleriyle bilen arkadaşlar aydınlatabilirse çok sevinirim mesela 5 - 10tlye ikili uzatma kablosu priz falan varmı 1 faz 1 nötrden alıcak gerilimi trifaze yapıcak

kendim yapim diye düşündüm örneğin 1 faz ve nötrden fazın tek kablosuna 2 tane daha uç çıkaralım ve sonra birine kondansatör birine bobin biride birşey eklenmeden motorın pirizine bağlayım ortadaki ucunada tek nötr bağlayım diye düşündüm ama fazlar arsında 120derece olacak bobin ve kondastör değerlerini ve fiyat değerlerinin ne olacağını bilemedim keşke bunu yapan 5-10tlye şöyle bir piriz olsa eğer varsa çok güzel olur gerçekten arkdaşlar bilgisizim piyasada ne tarz aletler yapılmış yeni neler çıkmış bilmiyorum daha basit önerileriniz varsa çok sevinirim hayırlı akşamlar saygılar

elindeki vinci 5-10 tl lik ara kablolarla çalıştıramazsın....
1-devreye kondansatör bağlayarak (motor gücü düşer işini görmeyebilir)
2-inverter kullanarak
3-trifaze jenaratör
yada
ucuzundan 250-500kg çeken monofaze vinç alırsın ..150-300 tl gibi

Belirttiğiniz işi yapan cihaz 5-10 Tl olsa idi, şu an piyasada yüzlerce liraya satılan bir çok ürün olmazdı.4,5Kw lık motoru tek fazı 3 faza çevirerek çalıştıracağım diye uğraşmayın, hem tahmin ettiğinizden daha fazla para harcarsınız, hemde istediğiniz verimi alamazsınız.

Böyle bir uygulama ancak okullarda deney olarak gösterilir, çünkü pratikte yüzü astarından pahalıya mal olur.

sat motoru al monofaze motor değiştir olsun monofaze vinç olmaz dersen evde elektrik arızası kondansatör bağlayıp monofaz yapsanda olur motor ayrıca bir güç hatı ile doğrudan beslenmeli garantisi olmaz

ya kardeş kusra bakma ama o şemadaki gibi bir bağlantı yı benim aklım hayelim almadı... bilmiyom ama öyle birşema daki gibi bir bağlantı yapıldığında o devre çalışırmı bilemem ama .. bana göre çalışmaz imkansız... ama kondansatör kulanarak trifaze motoru mono faze gerilimle çalış tıra bilirsin.. belki yüzde yüz bi verim almasanda alamasanda en azından motoru çalıştırmış olursun...

sn o-varli sanırım elektrik bilginiz biraz zayıf bahsettiğiniz sekilde olması mümkün değil. faz farkı,fazlar arası açı, trifaze,monofze vs yazarak(aslında çok daha fazlası gerekli ama neden olmadığı biran önce anlayıp maddi ve manevi zararlardan uzak durmanız açısından) googlda biraz araştırma yapmanızı öneririm.

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye
E.E.M.

Yeni konular

Geri