Trifaze motor yönü değişmiyor.

fazları kontrol et

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşlar burda amaç eğer üzüm yemekse yensin.ama burası gençlere yol yordam öğretmek için bir kuruluştur.burdan yararlanalım.ben eteğimdeki birikmiş taşları huzurunuza dökeyim.alın rica ile tepe tepe kullanın.
saygılarımla

kardeşim o işte birsıkıntı var şayet 3 fazdan biri gelmiyor olsa benim bildigim motor 2 faza düşer ssi degişir ve yanar

a
Mümkün değil ki...
Motorun trifaze olduğuna emin misiniz ?
Faz yerlerini nereden değiştirdiniz ? Kontaktör, K otomat, motor klemensi ?
Yanlışlıkla 3 fazın da yerini değiştirdiyseniz motor aynı yönde dönmeye devam eder !
Motorunuz monofaze olabilir. Faz nötr ve topraklama kablolarını görüp trifaze diye yorumlamış olabilir misiniz ?

Mümkün şöyle ki
bu bir havalandırma motoru yani fan
bir fanın yönü sabittir durup dururken kimse değiştirmez sen şayet yön değiştirme ihtiyacı duyuyorsan bu motor ters dönüyordur yani senin istediğin gibi çalışmıyordur çünkü motorun bir veya iki faz sargısı yanmış tek faz sargısı kalmıştır. fanın çalışma yönündeki basınç emme yönündeki basınçtan fazla olduğu için fan düşük basınçlı yöne doğru yani ters döner çalışmıyorken sen start verdiğinde her ne yana dönüş için start verirsen ver motor döndüğü yönde rüzgarla ivmelenecek ve çalışmaya devam edecektir.

bir ihtimal daha
yanlış motorun yönünü değiştiriyordur.

Son düzenleme:
Selamun Aleyküm
Aradan zaman geçmiş de olsa birkaç ekleme yapmak istedim.
Eğer basınç farkıdan dolayı bir dönme olsa bu dönme motora enerji verilmediğinde de devam eder. Ve fanların basınç farkı 1...1.5 civarlarında.
Fanın ne özellikte olduğunu bilmiyoruz ama santrifüj fan ise motor ne tarafa dönerse dönsün havayı aynı tarafa üfler. Hava merkezkaç etkisi ile merkezden dışa savrulduğundan dönme yönü savrulmayı değiştirmez. Yalnız fan kanatlarının duruşunun bir yönde dönmeye uyarlanmış olduğundan ters dönmede verimlilik değişir.
Arkadaşımız havanın aynı yönde hareketinden motor yönünü tayin ediyorsa bu da yanıltmış olabilir. Basma hattında fana emme yaptırması için hava bağlantılarını değiştirmesi veya başka bir işlem yapması gerekir.
Başarılar dileriz.

hocam sen 3 fazlı motor olduguna eminmisin eger öyleyse iki fazın yerinin degiştirmen gerekir şayet 1 fazlı ise yardımcı sargının uçlarını degiştrimen gerekir

ustat motorun fazını değiştirdim diyorsun eğer değiştiyse dunmeme gibi birşey faz kaybı yoksa yok am motorum markası ve yolverme neyle yapılıyor

a

Mümkün şöyle ki
bu bir havalandırma motoru yani fan
bir fanın yönü sabittir durup dururken kimse değiştirmez sen şayet yön değiştirme ihtiyacı duyuyorsan bu motor ters dönüyordur yani senin istediğin gibi çalışmıyordur çünkü motorun bir veya iki faz sargısı yanmış tek faz sargısı kalmıştır. fanın çalışma yönündeki basınç emme yönündeki basınçtan fazla olduğu için fan düşük basınçlı yöne doğru yani ters döner çalışmıyorken sen start verdiğinde her ne yana dönüş için start verirsen ver motor döndüğü yönde rüzgarla ivmelenecek ve çalışmaya devam edecektir.

bir ihtimal daha
yanlış motorun yönünü değiştiriyordur.

Ya sen atıyorsun, ya ben elektrik makinaları dersinde uyudum... :)))

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri