Trifaze-Monofaze dönüşüm

yvzkdr

Üye
Herkese iyi akşamlar. Aklıma takılan bir konuyu sizin tecrübelerinize açmak istiyorum. Tamamen trifaze nötrsüz yıldız bir yük için tasarlanmış bir sistemde karar değişikliğiyle monofaze sisteme dönüldü. Yükler omik yani motor vs yok sistemde. 3 fazlı kontaktör ve pako şalterleri ben ayrıca yıldız noktasına bir nötr hattı eklemek suretiyle kullanmak ve sistemi bu şekilde çalıştırmak istiyorum. Ancak aklıma takılan şu, tek fazı kontaktör ve şalterin üç bacağından paralel geçirmem uzun vadede bir sorun olur mu. Bacaklardan geçen akım değerleri değişmeyecek fakat sonuçta her bacaktan geçen akımın fazı aynı olacak bu ekstra bir ısınma olarak karşıma çıkar mı? Teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Herkese iyi akşamlar. Aklıma takılan bir konuyu sizin tecrübelerinize açmak istiyorum. Tamamen trifaze nötrsüz yıldız bir yük için tasarlanmış bir sistemde karar değişikliğiyle monofaze sisteme dönüldü. Yükler omik yani motor vs yok sistemde. 3 fazlı kontaktör ve pako şalterleri ben ayrıca yıldız noktasına bir nötr hattı eklemek suretiyle kullanmak ve sistemi bu şekilde çalıştırmak istiyorum. Ancak aklıma takılan şu, tek fazı kontaktör ve şalterin üç bacağından paralel geçirmem uzun vadede bir sorun olur mu. Bacaklardan geçen akım değerleri değişmeyecek fakat sonuçta her bacaktan geçen akımın fazı aynı olacak bu ekstra bir ısınma olarak karşıma çıkar mı? Teşekkür ederim.

Yıldız noktasına derken nereyi kastediyorsunuz ? Şebeke nörünü mü acaba yoksa farklı bir şey mi ? trifaze kontaktör,şalter v.s monofaze bağlantı yaptığınızda kontakları seri bağlayarak dengesiz akım geçmesini önleyebilirsiniz.Diğer tür ne kadar da kablo boyları aynı olsa da mutlaka dengesiz akım geçiyor.

3 fazlı tasarlandığında yıldız noktası idi ama artık üç paralel yükün birleşim noktası demek daha doğru olacak yani tek faz akımı üç paralel koldan şalterin üç bacağından, kontaktör kontaklarından geçip 3 paralel yükten sonra uygun kesitte nötr kablosu üzerinden nötre akacak. Kontaktörler trifaze gücün akımına göre seçildiğinden tek bacağından o kadar akım geçiremeyecek kapasitede o yüzden seri bağlayamıyorum. Ben öngörülemeyecek bir sorun olabilir mi diye biraz çekindim açıkçası.

Anlattıklarınızdan sıkıntı olmaz gibi gözüküyor ama çizerek anlatırsanız daha sağlıklı yorumlayabiliriz.

Teşekkür ederim cevaplarınız için ilk fırsatta ekleyeceğim.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri