Trifaze Mekanik Süzme Sayacı Sıfırlatma

borsamen

Üye
Merhaba
elimde mekanik süzme olarak kullandığım bir eski sayaç var ,bu sayacı başka yerde yine süzme olarak kontrol amaçlı kullanmak istiyorum.Nasıl sıfırlayabilirim?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Süzme sayaçsa mühürlerini sök elinle sıfırla pek uygun birşey değil ama

Bence hiç dokunma ilk endeksini al ondan sonra kullanacağın yerde yine kullan.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Borsamen kardeşim,

Bu süzme sayaç kullanımı usulsüzdür. Bizim milletimiz uydurmuştur. Eğer iki ev bir saatten elektrik kullanıpta bu süzme sayaç araya hesaplama için konulmuşsa cezası vardır. Benden söylemesi.

Süzme sayaçsa mühürlerini sök elinle sıfırla pek uygun birşey değil ama

Bence hiç dokunma ilk endeksini al ondan sonra kullanacağın yerde yine kullan.

aynen doğrudur aksi takdirde sorunlar olacaktır...

Borsamen kardeşim,

Bu süzme sayaç kullanımı usulsüzdür. Bizim milletimiz uydurmuştur. Eğer iki ev bir saatten elektrik kullanıpta bu süzme sayaç araya hesaplama için konulmuşsa cezası vardır. Benden söylemesi.

Askeri bir lojmanda oturuyorum ve 50 daire süzme saat kullanıyor. Bu ay faturam 482 tl geldi ve kesinlik bu kadar kullanımım söz konusu değil.

1.)Saat ya da elektirk tesisatından kaynaklanan bir problem olabilir mi, yani saat gereğinden hızlı dönüyor olabilirmi

2.) Saat ya da elektrik tesisatından kaynaklanan bir neden var ise bunu nasıl tespit ettirebilirim

3.)Kullanılan süzme saatler yasal mı

1-bence;bu fatura sizin tükettiğiniz enerji değildir lojmanda bulunan abonelerin yasal sayacı olmadığından tedaşta sizlerin kullandığı süzme sayaçlara itimat etmediğinden trafoda yada ana panoda tedaşın resmi sayacı vardır onlar sizin her abonenin kullandığı endex se bakmadan kendi yasal sayaçlarından geçen enerjiyi esas alır burada çıkan fatura eğer sizlerin kulandığı endex baz alınıp ödenirse kdv sine dahi yetmez :D dolayısı ile sizin süzme sayaçlar formalite olup %20 de baz alınarak her daireye bölüştürülüyor siz 50 tl lik enerji kullanıyosanız diğeri 250 tl kullanıyo tedaşın resmi sayacınada endüktif yansıdığından miktar fazla çıkmakda kompanazasyonda yapılamayacağından dolayı lojman 2000 tl lik enerji tüketmiş olsa tedaş bunu enerji kaybı endüktif kapasitif adına ne derseniz deyin kat kat arttırarak çarparak 20 bin tl yi buldurmak zorunda dolayısı ile her abone ayrı olmayınca bu kadar yüksek fatura ödemek zorunda kalıyosunuz tedaşın resmi sayacında ki endex yükseldikce kdv,ötv,trt,endüktif,ayakbastı,kolbastı,yandangeçti ücretleride fazla kesildiğinden sonuç bu.önleyemezsiniz.

2-482 tl yi sadece siz ödüyorsanız ozaman sayaç yada tesisatınızda problem var

3-yasalmı diye sorduğunuz süzme sayacın olmadığı yer yokki resmiyette yasal değil ama pratikte serbest cezası yok tabi bazan şartlara göre değişiyo memur hanımı ile kavgalı ise o an süzme sayaç görürse yaygara koparır,ama normal bir günse amaaan kim uğraşır der gider genelde sorun yoktur ama kaldıki olsa bile sizin durumunuz yasal olmayan olayda yasal çünki devletin resmi konutundasınız konutlar problemli abone verilmiyor sonra tedaş lojmanınızdaki durumdan haberdardır rahat olunuz

Askeri bir lojmanda oturuyorum ve 50 daire süzme saat kullanıyor. Bu ay faturam 482 tl geldi ve kesinlik bu kadar kullanımım söz konusu değil.

1.)Saat ya da elektirk tesisatından kaynaklanan bir problem olabilir mi, yani saat gereğinden hızlı dönüyor olabilirmi

2.) Saat ya da elektrik tesisatından kaynaklanan bir neden var ise bunu nasıl tespit ettirebilirim

1-)50 daire tedaşın trafo veya ana panosunda 1 resmi sayçtan geçiyor dolayısı ile reaktif,kapasitif,yüksek kdv,yüksek trt,yüksek vergiler oluşuyor süzme sayaçlara eklendiğinden mebla yüksek oluyo sayaçlarınız aboneli olsa yarı yarıya düşer bu sorun site ve benzeri yerlerde çok olmaktadır örnekleri mevcut

2-)yüksek fatura sadece size tahakkuk ediyor ise sayaç ve tesisatınızda hata vardır yada sayacınıza başka dairelerden yanlışlıkla hat bağlanmış olabilir

3-)ben 23 yıllık meslek hayatımda 2 defa süzme sayacın problemi ile karşılaştım teorikte yasak ama uygulamada serbesttir örneği çoktur camiler,okullar,abonesi olmayan 2 ve çok katlı evlerin %15 süzmedir

Son düzenleme:

482TL fatura kesinlikle normal değil.Öncelikle diğer dairelerin elektrik faturalarını sorun.Elektrik tesisatınızda kaçak olabilir, bunun için evdeki tüm cihazları kapatıp(sigortalar açık kalacak) sayacın dönme durumunu gözlemleyin.Varsa pensampermetrede kullanabilirsiniz.
Diğer bir problemde başka daireninde sizden besleniyor olması, bunun için sizin yapacağınız fazla bir şey yok.Elektrikçiye kontrol ettirin.

Teşekkür ederim arkadaşlar. Süzme saatin legalliğini şu nedenle soruyorum; 1 resmi sayaçtan geçtiği için daireler için resmi bir fatura ya da ödeme ibrazı yok. Sadece 50daireye kesilen 7,ooo tl. lik tek fatura var. Ve süzme saatin geçerliliği olmadığı için Tedaşa itirazda yapamıyorum.lojman yönetiminin dairelerin süzme saatlerine göre hesapladığı ödeme duyurusu var. Onun da benim adıma resmi bir niteliği yok. Gerçi bu biraz hukuksal bir soru ama kime nereye başvuracağımı şaşırdım.

Birde Süzme sayacın 816 kws ölçümü normalmidir ve de bu 816 kws' e biçilen 482 tl fatura çok değil mi?

soba klima şofben benzeri şeyler kullanıyosanız 816 kw normaldir ama fiyatı 240 tl yapar diğerleri ise yine benim dediğim gibi kdv,trt,güç bedeli,endüktif,birazda ses çıkaramayacağınızdan dolayı harç kabul edin :) veya buna hat,kablo,pano tesisat Bakım onarım enerji nakil adında bir ücrettir bu

Ayrıca süzme saat kullandığınıza göre, aboneliğiniz yapılmamıştır.Yani şantiye elektriği denilen pahalı elektrikten kullanıyor olabilirsiniz.Yani mesken abonesine 200-250TL gelen fatura size 450-500 olarak yansır.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri