trifaze kumanda panosu

yeniyolu

Üye
komm spc 750 T 5.5 kw 7.5 hp çift kademeli star pompa aldım kumanda panosuna neler koymalıyım 35 metre yükseklik 350 metre mesafede 200 metre bahçe sulaması yapacağım pompa girişi 11/2 çıkışı 11/4 pompa 100 metre yüksekliğe kadar su basıyor ayrıca bölgemizde sık sık elektrik arızası meydana geliyor bana yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla.

Son düzenleme:
komm spc 750 T 5.5 kw 7.5 hp çift kademeli star pompa aldım kumanda panosuna neler koymalıyım 35 metre yükseklik 350 metre mesafede 200 metre bahçe sulaması yapacağım pompa girişi 11/2 çıkışı 11/4 pompa 100 metre yüksekliğe kadar su basıyor ayrıca bölgemizde sık sık elektrik arızası meydana geliyor bana yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla.

Motora üçgen bağlı yol vereceksiniz.

1 Adet Motor Koruma Şalteri. (SIEMENS / 11-16 Ayar Sahalı / 3RV2011-0AA15 )
1 Adet Kontaktör. (SIEMENS / 3TF4211-0AP0)
1 Adet Motor (Faz) Koruma Rolesi. (SIEMENS / 3UG4511-1BP20)
1 Adet 6A 1 Fazlı Otomatik Sigorta.(Kumanda Sigortası)

Motorun susuz çalışmaması için, motor suyu depodan alıyorsa, depo içerisine ayrıca flatör kullanmalısınız.

Örnek bağlantı şeması aşağıda ki gibidir.

yzjGjM.jpg

Otomatik mi çalışacak, başında duracak mısınız?

Motora üçgen bağlı yol vereceksiniz.

1 Adet Motor Koruma Şalteri. (SIEMENS / 11-16 Ayar Sahalı / 3RV2011-0AA15 )
1 Adet Kontaktör. (SIEMENS / 3TF4211-0AP0)
1 Adet Motor (Faz) Koruma Rolesi. (SIEMENS / 3UG4511-1BP20)
1 Adet 6A 1 Fazlı Otomatik Sigorta.(Kumanda Sigortası)

Motorun susuz çalışmaması için, motor suyu depodan alıyorsa, depo içerisine ayrıca flatör kullanmalısınız.

Örnek bağlantı şeması aşağıda ki gibidir.

yzjGjM.jpg
Yapmayın arkadaşlar bu işler tarifle yapılmaz uzman bir elektrikçi çağırıp yaptırsın bu panoyu toplarken bu kişi çarpılsa ölse sorumlusu siz olursunuz

Yapmayın arkadaşlar bu işler tarifle yapılmaz uzman bir elektrikçi çağırıp yaptırsın bu panoyu toplarken bu kişi çarpılsa ölse sorumlusu siz olursunuz

Yazdığım yorumların ve paylaşımların derdi de tasasıda sizi ilgilendirmez.
Siz benim yaptığım paylaşımların bekçisi olmadığınız gibi ahkam keser gibi yorum yapamazsınız, haddinizi aşmayın, saygısızlık edip muhalif yorumlar yapmaktan vazgeçin, bütüne faydalı olması açısından harcanmış bir zaman ve verilen bir emek var, terbiyesizliğin luzumu yok.

Eğer verilecek bir hesap varsa bunu ben veririm.

Forumda yüzlerce farklı kişiler tarafından çizilmiş projeler var, yine bu projelerden birine bakarak bir şeyler yapmaya çalışan kişinin başına bir iş gelse, senin görüşüne göre suçlu kontrolkalemi.com forumu veya üye x kişi mi olacak ?

Anlamayan kişi zaten bağlantıları yapamayacaktır.Birilerinden yardım alacaktır yada elektrikçiye bağlatacaktır.Forumda elektrikçiliği hobi olarak yapan bir sürü üye var hemde hiç eğitimi olmadan o yüzden birbirimizi kırmanın anlamı yok

Yazdığım yorumların ve paylaşımların derdi de tasasıda sizi ilgilendirmez.
Siz benim yaptığım paylaşımların bekçisi olmadığınız gibi ahkam keser gibi yorum yapamazsınız, haddinizi aşmayın, saygısızlık edip muhalif yorumlar yapmaktan vazgeçin, bütüne faydalı olması açısından harcanmış bir zaman ve verilen bir emek var, terbiyesizliğin luzumu yok.

Eğer verilecek bir hesap varsa bunu ben veririm.

Forumda yüzlerce farklı kişiler tarafından çizilmiş projeler var, yine bu projelerden birine bakarak bir şeyler yapmaya çalışan kişinin başına bir iş gelse, senin görüşüne göre suçlu kontrolkalemi.com forumu veya üye x kişi mi olacak ?
Bak şimdi sen ne yaptığını bile bilmiyorsun! Bir kişi gelmiş bir motor var nasıl bağlarım diyor ve siz hem bağlantıyı anlatıyor birde üstüne projesinin çizilmiş halini atıyorsunuz!Sizin mantığınıza göre elektrik faz nötr al götür mantığı o kadar kolay mı bu meslek?Ayrıca siz ve biz burada bu işin ne kadar tehlike li olduğunu uyarsak belki adam mahallesinde bir elektrikçi ye para kazandıracak ama sizin yaptığınız dan dolayı fikri aynen şu oldu ne gerek var elektrikçi ye ama bunu anlayacak kapasite lazım

@Mesut yaptığınızın farkında bile değilsiniz malzeme listesini bile çıkarmışsınız!Ve yaptığınızı burada savunabiliyorsunuz helal olsun vallahi!Bu kadar sorumsuzluk!Birde haklıymış gibi bana laf söylüyorsunuz!Siz bu sorumsuzluğu yaparsanız size laf söylerim bizim mesleğimiz bu kadar basit değil!Eline pense alan bunu yapamaz bir anlık dalgınlıkla az daha canımdan oluyordum bir kabloyu tamir ederken!Parmağımın acısı günlerce geçmedi içecek suyum varmış ki NH sigortayı parmağımla elektrik gelen kısmından sökmüşüm eğer ki sigorta diğer taraftan sökülseydi şimdi ölmüş veya sakat kalmıştım.Bir insan uzman olduğu işinde de kaza yaşayabilir?Ama bu yaptığınızı haklı çıkarmaz!Eğer şöförlüğünüz varsa bir kişi nasıl araba kullanmayı öğrenir bilirisiniz!Uzman bir şöför bu konuda eğitim verir ve arabaya ilk bindiğinde de aceminin yanında olup onu kontrol eder yapması gerekenleri tarif eder ama siz arabayı anahtarı hiç araba kullanmasını bilmeyen birine verip hadi kullan diyorsunuz ve bunu haklı buluyorsunuz!Vatandaş bu soruyu sormuş bizimde bu konuda uzman kişiler olarak bu işi şöyle yap diyeceğimize bu iş çok tehlikeli lütfen uzman bir kişiden yardım isteyin dememiz daga doğru değil mi?Bu şekilde hem bir meslek taşımız para kazanır hemde bu insan motor bağlayayım derken bir tehlike atlatmaz değil mi?

Saçma sapan konuşup durma, alenen yapılan her paylaşım yarın başka birininde faydanlanması için büyük önem arz eder. Senin kapasite bunu idrak edemiyor işte.

Motor nasıl bağlarım dememiş ne tür malzemeler ve koruma önlemi alırım demiş. Bende konu netlik kazansın diye detaylarına yer verip örnek bağlantı şeması hazırladım.

Kalkıp bu soruya çorba tarifi verecek değiliz herhalde.

Yazıyı okursanız kumanda panosuna neler koymam lazım diye yazmış yani bu soruyu soran bir elektrikçi değil!Bende zaman zaman bu forumdan ve başka kaynaklardan bilgi araştırıyorum.Sizin yaptığınız paylaşım bu işe yeni başlayan ve tesisat yapıp kumanda yapmayan bir elektrikçi için güzel bir paylaışm ama bu işi bilmeyen biri için güzel ve doğru değil @Mesut bey

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri