Trifaze kontaktör monofaze olarak kullanılır mı?

güç devresi: kontaktörün üç ana kontak girişini ve çıkışını köprüleyip fazı buradan verin. nötürü de direkt motora girin.

kumanda devresi: fazı zaman rölesi ve termostatın ''nk'' kontaklarına (seri bağlantı) girdi çıktı yaparak kontaktör bobine bağlayın. bobinin diğer ucuna da nötr verin.
Çok teşekkürler. Peki hocam timer ve termostatı seri değil de ayrı ayrı giriş yapamazmıyım? Çünkü kontaktörde 2 nk 2 na varmış. Bu şekilde hem termostatla hem de timerla ayrı ayrı kontaktörü kapama açma yapamazmıyım?
O zaman şöyle yapayım.
1-) Timerda faz girişi var.Timerın na çıkışından termostat na sına giriş yapayım. Termostat dönüşünden kontaktör A1 na sına giriş yapayım.
2-) kontaktör A2 sine nötr gireyim bu nötürü ortak nötüre bağlayayım.
3-)Kontaktörden çıkan 3 fazı köprüleyip ısıpompası sigortasına giriş yapayım. Isı pompası sigortasındaki nötrü hiç ellemeyeyim.

Hocam buşekilde olursa ben ısı pompasını cep telefonundan açıp kapatabileceğim. Çünkü oda termostatı ht500 set akıllı oda termostatı. Ayrıca ısı pompasının bir çok özelliğini kullanabileceğim. Şu durumda termostat ısı pompası ana kartına bağlı olduğu için ısı pompasının bir çok özelliğini kullanamıyoruz. Trifaze çıkışı monofaze olarak köprüleyince sorun çıkmaz umarım.

Çok teşekkürler

Son düzenleme:
pompa motorunu durdurucak iki şart var:

1- zaman saatinin istenen çalışma aralığının dışında olması

2- sıcaklığın istenen değere ulaşmış olması

bu iki şarttan herhangi biri oluşursa kontaktör bobini çekmez, çekili ise bırakır. termostat ve zaman saati kontaklarını seri bağlamazsanız istenmeyen durumlar oluşabilir. örneğin, termostat istenilen sıcaklığa ulaştığı için kontağını açar ama zaman saati kontağı ısıtmayı devam ettirebilir. tabii bunları ht500'ün yapısı bilmeden yazıyorum. bu kurguda zaman saati ve termostat kontaklarının ''nk'' olması gerektiğini tekrar belirtmek isterim.

Termostat da zaman saati de na olarak çalışıyor. Uygun koşul olduğunda kontağı kapatıp ısıtıcıya enerji gönderiyor.

pompa motorunu durdurucak iki şart var:

1- zaman saatinin istenen çalışma aralığının dışında olması

2- sıcaklığın istenen değere ulaşmış olması

bu iki şarttan herhangi biri oluşursa kontaktör bobini çekmez, çekili ise bırakır. termostat ve zaman saati kontaklarını seri bağlamazsanız istenmeyen durumlar oluşabilir. örneğin, termostat istenilen sıcaklığa ulaştığı için kontağını açar ama zaman saati kontağı ısıtmayı devam ettirebilir. tabii bunları ht500'ün yapısı bilmeden yazıyorum. bu kurguda zaman saati ve termostat kontaklarının ''nk'' olması gerektiğini tekrar belirtmek isterim.

Hocam videoyu izleyince sanırım olayı çözdüm.

2 adet No ve 2 adet nc , monofaze çıkışmış. Bu gerçekten benim çok işime yarayacak çünkü ısı pompasıyla güneş enerji sisteminin pompası aynı anda çalıştığında ısı pompası arıza veriyor.

Şimdi şunu yapacağım. Dediğiniz gibi köprüledğim 3 fazlı kontaktör trifaze çıkışını monofaze olarak ısı pompası sigortası girişine gireceğim. Güneş enerjisi pompasını da normaly closed a bağlayacağım. Bu şekilde termostat , kontaktöre tetikleme yaptığında güneş enerjisi sırkulasyon pompası duracak ve ısı pompası çalışmaya başlayacak. Termostat stop yaptığında da ısı pompası duracak güneş enerjisi sırkulasyonuna elektrik gelecek bu şekilde arıza kodu almayacağımı ümid ediyorum.. Çok teşekkürler.

Selam . Yukarıda yazdığım yöntem işe yaradı. Ana kontak kapandığında yardımcı kontak açılıyor. Anakontak açıldığında yardımcı kontak kapanıyor bu şekilde hata sözkonusu olmuyor.

Bir bilgi de benden olsun. Kontaktörün kendisi ne kadar elektrik çekiyor?
Çünkü A1 A2 ye fazgiriyor nötr çıkıyor.

Bunu görmek için yükleri kapattım ve kontaktörü kontaklattım. Sonuç olarak elektrik saatinde watt ışığı 1 dakika beklememe rağmen yanmadı.

Eğer 1 dakika sonunda yansaydı 60 watt elektrik tüketiyor diyecektik demekki bundan çok daha az elektrik çekiyor

Son düzenleme:
devreyi çalıştırmanıza sevindim.

eğer sinekten yağ çıkarılmaya çalışılmıyorsa kontaktör bobini dikkate alınmayacak kadar küçük bi akım çeker.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri