Trifaze eve girişi monofazelere bölmek

tolgahan82

Üye
merhabalar,

evimize trifaze akım girmekte ve monofazelere bölünmekte...
evimizde çok fazla voltaj dalgalanması olmakta, kullanımdığım cihazın bağlı olduğu faza baktığımda 220-230 yerine 190-180-170 görüyorum, şimdilik bunum fazını değiştireceğim.

fakat sormak istediğim bir soru var, bir elektrikci çağırdım, oda panodan 8 tane sigorta çıkıyor, bunun 12 tane olması gerekiyor vs gibisinden konuştu, böyle bir durum var mı?

birde izmir urla taraflarında iyi olduğunu bildiğiniz bir elektrikçi var mı?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
hocam öncelikle gerilim düşümü sadece bir fazdamı var yoksa hepsindemi var.
sigorta konusuna gelirsek linye sayısı kadar sigorta olur illa 12 veya 8 vaye şu kadar olacak diye birşey yok
ve bu linyeler eve gelen 3 faza dengeli bir şekilde bölünür
dengeli derken şöye açıklayalım mesela evde çok yük çeken prizler genelde mutfakta olur bu priz linyelerini her faza dengeli dağıtmak lazım bir fazda toplamamak lazım. fakat sizin bahsettiğiniz konu ise farklı evinize gelen faz da gerilim düşümü var buda ya evinize gelen kablonun kesiti uygun değildir yada sorun sizde değil bağlı bulunduğunuz elektrik firmasının dağıtımında bir sorun vardır

çok teşekkürler hocam,

geçen gün ilk olarak tedaşı aradım, geldiler baktılar sorun yok dediler girişlerde.

bende (pek bilgim yoktur ama) iş yerindeki diğer bölümden bir ölçüm cihazı aldım ve fazları farlı saatlerde 2 gün boyunca ölçtüm. diğerlerinde sorun yoktu, 230-220 arasında gösteriyordu, sadece diğer faz düşüklüğü yaşadığım fazda sorunlu gözüküyordu.

bir elektrikci geldi o da benzer şeyi söyledi, linye sayısı azmış, bizde 8 tane farmış ama 12 tane olması gerekiyormuş vs... çok anlaşamadık, ulaşamadımda elemana daha sonra o yüzden sizlerden yardım istiyorum.

aklıma gelen ilk şey, yüksek çıkan faz'a alt kata giden faz ile yer değiştirmekti.

ama 8 den 12 ye nasıl çıkartabilirim bilmiyorum....

bu arada örnek bir şema buldum ama buradanda anlayamadım 8-12 olayı nedir?
5ddtokimageswew.jpg

hocam sadece fazın birinde gerilim düşümü var ise bu genelde tedaşla alakalıdır (meskenler için)
şimdi şöyle yapın evdeki bütün pirizlerdeki cihazları kapatın, aydınlatmalar dahil sonra eve gelen ana sigorta girişinden fazları tek tek kontrol edin hem faz faz arası (380 volt) hemde faz nötr arası (220 volt) eğerki bu değeler normal ise ikinci adıma geçin
eve gelen elektriği kesin (sayaç panosundaki şalterden) sonra evdeki panodan elektriğin kesildiğinden emin olun daha sonra panodaki tekli sigortaların çıkışlarından birer kablomu çıkıyor ona bakın eğer hepsinden birer kablo çıkıyorsa zaten sizin yapabileceğiniz birşey yok.
iki kablo çıkıyorsa o iki kabloyu ayırır yanına bir sigorta daha eklersiniz (aydınlatma linyesi ise 6-10 amper, priz linyesi ise 16-20 amper) ve böyle yaparak her bir linye ye bir sigorta bağlamış olursunuz. bu sigortalarıda atlama barası ile dağıtım yapılır eğerki elektrik bilginiz var ise siz bunları yapın yoksa başka bir elektrikçiye başvurun
not: evdeki bütün cihazları çalıştırın ölçü aleti yardımı ile (pens ampermetre) her fazdan çekilen akımlara bakın değerler bir birine yakın ise zaten bir sıkıntı yoktur, sıkıntı tedaştadır eviniz müstakilmi apartmanmı

merhabalar,

evimize trifaze akım girmekte ve monofazelere bölünmekte...
evimizde çok fazla voltaj dalgalanması olmakta, kullanımdığım cihazın bağlı olduğu faza baktığımda 220-230 yerine 190-180-170 görüyorum, şimdilik bunum fazını değiştireceğim.

fakat sormak istediğim bir soru var, bir elektrikci çağırdım, oda panodan 8 tane sigorta çıkıyor, bunun 12 tane olması gerekiyor vs gibisinden konuştu, böyle bir durum var mı?

birde izmir urla taraflarında iyi olduğunu bildiğiniz bir elektrikçi var mı?

ölçümü nereden yaptınız . ana girişten mi ? ( kofre ) : şebekeden tedaşdan olur

evin içinden siğorta panosu kutusu ? ise şebekeden tedaşdan olur + ana kolon nötr hattıdan olabilir

evin içinden prizden ? şebekeden tedaşdan olur+ ana kolon nötr hattıdan olabilir + ev içinindeki nötr hattıdan olabilir .

çok teşekkürler zübeyir bey ve arkaplan bey,
evimiz müsakil, tedaştan çağırmıştık ilk ölçüm yaptığımda ama gelen arkadaşlar tem panoya baktılar hemde direğe(son ev olduğumuz için bakmalarını istedik) sorun olmadığını söyledir.

bence fazlar tam doğru ayrılmamış diye düşünüyorum.

3 fazı ölçüğümde haftasonu aralıklarla. 190, 230, 220 gibi değerler çıkıyordu ortalama.
buda beni fazların ayrımı konusunda kuşkuya düşürdü.
bu arada trefaze'nin ayrımı konusunda 8 veya 12 ye ayrılması gerektği söylenmiş bir yerde, sizlerin fikiri nedir?
buna ek olarak eklediğim resimde 5-6-8 numaralar ile gösterilen sigortalar arasında ne gibi farklar vardır?

çok teşekkürler zübeyir bey ve arkaplan bey,
evimiz müsakil, tedaştan çağırmıştık ilk ölçüm yaptığımda ama gelen arkadaşlar tem panoya baktılar hemde direğe(son ev olduğumuz için bakmalarını istedik) sorun olmadığını söyledir.

bence fazlar tam doğru ayrılmamış diye düşünüyorum.

3 fazı ölçüğümde haftasonu aralıklarla. 190, 230, 220 gibi değerler çıkıyordu ortalama.
buda beni fazların ayrımı konusunda kuşkuya düşürdü.
bu arada trefaze'nin ayrımı konusunda 8 veya 12 ye ayrılması gerektği söylenmiş bir yerde, sizlerin fikiri nedir?
buna ek olarak eklediğim resimde 5-6-8 numaralar ile gösterilen sigortalar arasında ne gibi farklar vardır?

mustalik ev diyorsuuz ( tek trifaze sayaç )

siz 3 fazı nerede ölçüyorsunuz şebekeden gelen / kofre ( sebeke ev giriş )

ölçümler
kofreden ( ev girişi )
ölçüm trifaze siğortadan R / S / T fazları
faz 1 nötr / faz 2 nötr / faz 3 nötr = arası ölçümler
faz 1 faz 2 / faz 1 faz 3 / faz 2 faz 3 = arası ölçümler
faz 1 toprak / faz 2 toprak / faz 3 toprak = arası ölçümler
ölçümler siğorta kapalı ölçüm .
ve
siğorta açık yükte ( ev kullanım var şekilde )

evin içindeki siğorta panosundan
ölçüm trifaze siğortadan R / S / T fazları
faz 1 nötr / faz 2 nötr / faz 3 nötr = arası ölçümler
faz 1 faz 2 / faz 1 faz 3 / faz 2 faz 3 = arası ölçümler
faz 1 toprak / faz 2 toprak / faz 3 toprak = arası ölçümler
ölçümler siğorta kapalı ölçüm . siğorta girişinden .
ve
siğorta açık yükte ( ev kullanım var şekilde )

.cevaplar net olmalıdı
bağlantılarda , nötr sorunu olabilir .
kaçak akım rölesi varmı ?

Son düzenleme:
sadece ev içi sigorta kutusundan yaptım ölçümleri, sigortalar açıktı...
fazlar arası 380, fazla nötr arasıda dediğim gibi 190/200-230-220 ortalamalarında...
eve giriş ile ev sigorta kutusu arasında kaçak akım rölesi var...
buna yukarıdaki ek olarak eklediğim resimde 5-6-8 numaralar ile gösterilen sigortalar arasında ne gibi farklar vardır?

Son düzenleme:
ölçüm trifaze siğortadan R / S / T fazları değerleri üstte yazılan şekilde tümü ? bilinmiyor ?

ölçüm trifaze siğortadan R / S / T ( ölçüm yeri )
faz faz arası R 380V / S 380V / T 380V ise
faz nötr R 190V / S 230V/ T 180V gibi değerler çıkmaz ( varsayım örnektir )
( 190/200-230-220 anlayamadın ? hangi fazlar ? )
R 220V / S 220V / T 220V olur

tesisat sistemi bilinmiyor ( proje )

fazları denğe için önce gerekli kullandığınız ürünler paylaşım yapınız

kolay gelsin ,sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic