trifaze elektrik hakkında

Soruyu soran prizde 4 giriş var diyor. 4 giriş varsa topraklama yoktur bu prizde. Ona göre cevap verin.
Nereden biliyosun topraklama olmayacağını.?..Prizin amacı ne,neyi çalıştırıyor o bile belli değil!..
@alisy arkadasımızın da belirrtiği gibi 3 faz+nötr,3 faz+toprak çekilmiş de olabilir.
3 faz+nötr dür diyebilmemiz için bu prizde ne çalışıyor veya çalıştırılıyor bilmek gerekir.
Makina dan bahsediyor arkadaş..Bu makinanın içinde illaki kumanda panosu vardır.Dolayısyla nötr olması kuvvetle muhtemel..Fakat toprak hattı mutlaka makina gövdesi ile ayrıca irtibatlandırılmalıdır.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
bazı sanayii tesislerinde topraklama priz haricinde panodan direk olarak çekilebilir.Toprağı nötr ile kısadevre etmek uygulamada kullanılan bir yöntemdir ancak doğru bir uygulama değildir!Fakat biz teknisyenler mecbur kaldığımızda kullanıyoruz ne kadar doğru olmasa da!Benim size tavsiyem sıfırlama yapmayınız eğer prizinizde toprak yosa yani sizin dedğiniz gibi 4 kutup priz varsa panodan ayrıca topraklama çekiniz.Yeni kabul edilen iş güvenliği yönetmeliğinde makinelere topraklama yapılması mecburidir!Bunu kanunui bir zoruret olarak değil çalışan insanların iş güvenliği ve sağlığı için biz teknisyenlerin yapması gereklidir!Arık sanayi bakanlığı işletmeleri kontrol ederek topraklama ve elektrik tesisatlarını kontrol ederek bununla ilgili raporlar düzenlemekte ve işletmelere bu rapor doğrultusunda gerekli çalışmaları yapmalarını yapmadıkları takdirde para cezası kesmektedir!
Gelelim nötrü toprak olarak kullanmaya yani sıfırlamaya!Bir nötr hattı trafo ya kadar bir çok noktada ekle bağlanır ve bu eklerden bir tanesi kopsa aynı nötr hattındaki makineler nötr ihtiyacını sizin topraklama yaptığınız makineden tamamlamaya çalışacaktır!Ve makinede toprak olmadığı için böyle bir durumda makinenin gövdesinde elektrik olacaktır ve sizin bahsettiğiniz PLC ve HMI paneller zarar göerecektir ve çalışan operatörler elektrik akımına kapılacaktır!
Ayrıca trafolarda dengesiz dağıtım olduğunda nötr de elektrik oluşabilir(Bu olay hiç başıma gelmedi)Böyle bir durumda yine yukarda bahsettiğim olaylar meydana gelecektir!
Bütün bu olumsuzluktan kurtulmak için yapılması gereken şey çalıştığımız işletmenin ve tesisatını çektiğimiz makinenin topraklamasını mutlaka yapmalıyız!

Nereden biliyosun topraklama olmayacağını.?..Prizin amacı ne,neyi çalıştırıyor o bile belli değil!..
@alisy arkadasımızın da belirrtiği gibi 3 faz+nötr,3 faz+toprak çekilmiş de olabilir.
3 faz+nötr dür diyebilmemiz için bu prizde ne çalışıyor veya çalıştırılıyor bilmek gerekir.
Makina dan bahsediyor arkadaş..Bu makinanın içinde illaki kumanda panosu vardır.Dolayısyla nötr olması kuvvetle muhtemel..
Ben şuana kadar nötr ün olmadığı 4lü priz görmedim. 3faz+topraklama şeklinde bir priz görmedim. Varsa da cahilliğimden bilmiyorum. Kusura bakmayın. Ben hep 3faz+nötr şeklinde prizlere gördüm. Tabi bunlarda genelde hep 3 faz asenkron motor çalıştırırdı. Motor gövdesine de ayrı topraklama çekilirdi.

Ben şuana kadar nötr ün olmadığı 4lü priz görmedim. 3faz+topraklama şeklinde bir priz görmedim. Varsa da cahilliğimden bilmiyorum. Kusura bakmayın. Ben hep 3faz+nötr şeklinde prizlere gördüm. Tabi bunlarda genelde hep 3 faz asenkron motor çalıştırırdı. Motor gövdesine de ayrı topraklama çekilirdi.
Arkadaş büyük bir ihtimalle nötr vardır diyor!

3 faz+ notr veya 3 faz+ toprak olacak diye bir zorunluluk yok..asenkron motorda notr e ihtiyac yoktur.govdeye topraklama baglanir..eger bu priz bir motor calistiracaksa 3 faz+ toprak olarak baglanmalidir.eger ki bu motor icin kumanda panosu olusturulacaksa bu sefer notr hattina ihtiyac olacaktir..yani notr veya toprak diyebilmemiz icin devrede ne calistirilacak bilinmesi gerekir..soruyu soran arkadas sen de en iyisi 5 pinli priz kullan.notr ve topragi da bagla olsun bitsin)

Merhaba ,

lyOlYE.jpg

http://www.elektrikevi.com/cc~k~sanayi-tipi-fis-prizler

Kolay Gelsin .

Merhaba

Bizim trifaze elektrik prizlerinde 4 giriş bulunmaktadır. 3 faz ve bir nötr girişi fakat toprak girişi yok

Peki bir üç fazlı makinenin enerjisini verirken girşilere 3 faz klemensi bir nötr ve toprak klemensi takıyorum toprak klemensi sarı yeşil olanlar altıda metaldir klemens rayına takıldığında makine gövdesi ile iletim halinde oluyor

bizim trifaze prizden 3 fazı ve nötr hattını kendi klemenslerine girdikten sonra toprak hattı olmadığı için burayı boşmu bırakıcam yoksa nötr klemensinden bir köprü atıp toprak klemensinemi bağlıcam

boş bırakırsam eğer makine gövdesinde oluşacak herehangi bir kaçak çarpılmaya neden olur

bu konuda kararsız kaldım lütfen yardım edin

tşeekkürler

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri