Trifazda iki monofaz kullanmak

Yani elektrik sayacından çıkan nötrden mi bir nötr çekelim yoksa direkten mi anlamadım lütfen yardımcı olur musunuz
Elektrik sayaç panosuna kesinlikle bağlantı yapamazsınız.
Sayaç panosundan sonra dağıtım panosu olması lazımdır.
Bu panodan bir nötr ve ayrı bir fazı diğer eve taşıyabilirsiniz.

Ayrı fazları kullanmanızda yarar var. Birinde arıza durumunda diğerinde kesinti olmamış olur. Kardeşinizin sayacı 3 fazlımı 1 fazlımı.

Elektrik sayaç panosuna kesinlikle bağlantı yapamazsınız.
Sayaç panosundan sonra dağıtım panosu olması lazımdır.
Bu panodan bir nötr ve ayrı bir fazı diğer eve taşıyabilirsiniz.
Ha sigortalar ve akım koruma rölesi var orası mı
Ayrı fazları kullanmanızda yarar var. Birinde arıza durumunda diğerinde kesinti olmamış olur. Kardeşinizin sayacı 3 fazlımı 1 fazlımı.
3 fazlı

3 faz kablo çekin rahat edin sigortalarınız 16 en fazla 20 amper olsun sizin sıkıntınız kardeşinize yansımasın.

2 evinde butun elektrikli cihazlari ayni anda calismayacaksa sikinti olmaz.
Yada direkten gelen hatti zaten kisa 10 luk yaparsaniz daha da iyi olur.

Konuyu gereksiz şekilde uzatiyorsunuz ve hatanizi düzeltmek kabul ettirmeye çalışıncaya kadar yazacaksınız anlaşılan, fetva veren arıyorsunuz ama burası yeri degil.

Elk sayacindan geçse dahi kanunsuz bir kullanim, okuma günü geldiğinde memuru geri mi çevirmeyi düşünüyorsunuz? Cebine para sıkıştırıp bu evi görmedin mi diywceksiniz? Hem nasıl bir bağ evi ki bu 40A başka mesajda dediğiniz 10kW ihtiyacı var, herkes gibi projenizi cizdirin bağlayın şebekeye!

Konuyu gereksiz şekilde uzatiyorsunuz ve hatanizi düzeltmek kabul ettirmeye çalışıncaya kadar yazacaksınız anlaşılan, fetva veren arıyorsunuz ama burası yeri degil.

Elk sayacindan geçse dahi kanunsuz bir kullanim, okuma günü geldiğinde memuru geri mi çevirmeyi düşünüyorsunuz? Cebine para sıkıştırıp bu evi görmedin mi diywceksiniz? Hem nasıl bir bağ evi ki bu 40A başka mesajda dediğiniz 10kW ihtiyacı var, herkes gibi projenizi cizdirin bağlayın şebekeye!
Nasıl bağ evi demişsin bağ evi diyince 100kw lık bir şey çalıştırmamı mı bekliyorsun senin evine bağladın akım koruma rölesi 63A mi?
10kw da iki evin kullanımı yaklaşık olarak sen sorsaydın cevap yazardım. Bir de elektrik sayacından almayacağım zaten sayaçtan sonra zaten 4 lü kablo evin içine geliyor ordan alacağız anlamadan insanlarıl yargılamayın lütfen

direkten gelen kablo 4x6 10 metre 380v kablo şimdi 1 fazını kardeşim kullanıyor diğer fazını da ben alacam şimdi nötr ü ortak kullansak bir problem olmaz değil mi cevabınız için şimdiden teşekkürler
Elektrik hakkında bilgi ve tecrüben yoksa bence hiç bulaşma. Zira 4x6 kablodaki enerjiden bahsediyoruz. Senin çektiğin kablo o kabloya vız gelir tırs gider. Eğer gözden kaçan bir hata yaparsan olan tesisatına yada sana olur.

Nasıl bağ evi demişsin bağ evi diyince 100kw lık bir şey çalıştırmamı mı bekliyorsun senin evine bağladın akım koruma rölesi 63A mi?
10kw da iki evin kullanımı yaklaşık olarak sen sorsaydın cevap yazardım. Bir de elektrik sayacından almayacağım zaten sayaçtan sonra zaten 4 lü kablo evin içine geliyor ordan alacağız anlamadan insanlarıl yargılamayın lütfen
Şu anki evimin talep gücü 3-5 kW tır 97den beri oturmaktayım gerçek rakamı hatırlayamam 3 oda 1 salon, sizinkine bağ evi demeyi bırakın saray yavrusudur o :D. Cevap çoktan verildi de ısrar ediyorsunuz umarım daha fazla uzatmassınız mevzuyu, kimseyi yargıladığım yok herkesin aklındakini dile getirdim.

Bu konuya kısmen benzer bir durum olduğu için buraya yazmak istedim.
Binamızda şantiye elektriği var. Fatura ödenmemesinden dolayı elektrik kesilmişti ama evde bazı odalarında hala elektrik vardı. Sonra sayaca baktığımda görevli sadece sayaçtan bir fazı çıkardığını gördüm.
Bu durumda biz açılana kadar diğer odalarda abonelik tekrar açılana kadar elektriği kullanmaya devam ettik.
Bu sakıncalı bir durum mudur ? Cihazlara bir zararı var mıdır ?
Şantiye elektriği olduğu için bütün binanın elektriği aynı hatta bağlıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Geri