Trifaz Motoru Orange pi ile kontrol etmeye çalışıyorum sorun var yardım ?

Kolay gelsin, fircasiz motor surmeyi denediniz mi, sensorlu ve sensorsuz mantiginda. Bunlar uzerinde once inceleme ve arstirma yapınız.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
amacım motor sürücüsü yapmak motor sürücüsünün belirli zaman aralıklarıyla elektrik vererek sagladıgı döndürme kuvvetini orange pi pcdeki pgi0 pinleri ile zaman aralıkları ve parametrelerini kendim kodlayarak motora iletmek ve bu şekilde döndürme kuvveti saglamak istiyorum yıldız baglantıda daha kolay programlama yapıcagıma inanıyorum

Dostum ,

Şöyle söyleyeyim elinizdeki trifaze bir asenkron motor.

Öncelikle yine bu motoru döndürmek istiyorsanız ,

380 volt trafaze elektriğe ihtiyacınız var. Bu 3 fazı doğrultup kapasitörde biriktirmeniz lazım. bu voltajı bir igbt ye girip igbt yi orange pi ile sürmeniz gerekli. Sürerken arada igbt ile pi arasında ayrı sürücü devrelerine ve feedback devrelerine ihtiyacınız olabilir.

Bu yapmaya çalıştığınız bir temek frekans sürücüsüdür.

Bahsi geçen motoru düşük gerilimle dc voltajla transistör yada mosfetle malesef sürüp çalıştıramazsınız.

Dostum ,

Şöyle söyleyeyim elinizdeki trifaze bir asenkron motor.

Öncelikle yine bu motoru döndürmek istiyorsanız ,

380 volt trafaze elektriğe ihtiyacınız var. Bu 3 fazı doğrultup kapasitörde biriktirmeniz lazım. bu voltajı bir igbt ye girip igbt yi orange pi ile sürmeniz gerekli. Sürerken arada igbt ile pi arasında ayrı sürücü devrelerine ve feedback devrelerine ihtiyacınız olabilir.

Bu yapmaya çalıştığınız bir temek frekans sürücüsüdür.

Bahsi geçen motoru düşük gerilimle dc voltajla transistör yada mosfetle malesef sürüp çalıştıramazsınız.

Serkan kapasitörle dogrultma olayını niye yazdın benim yaptıgım eleman gibi step motor tarzı çalışmasın diye mi ? kapasitör elektrigin dolum boşaltım hızını ayarlıcaktır yani elektrik birden gelmicegi için step motor olayı yapmaz heralde artık benim devre gibi : D

Serkan kapasitörle dogrultma olayını niye yazdın benim yaptıgım eleman gibi step motor tarzı çalışmasın diye mi ? kapasitör elektrigin dolum boşaltım hızını ayarlıcaktır yani elektrik birden gelmicegi için step motor olayı yapmaz heralde artık benim devre gibi : D

Ac voltajla mosfet nasil kullanacaksiniz? Malum motorunuz ac voltajda calisan motor?

Acikcasi konuyu iki kere okudum ama ne yapmaya calistiginizi anlayamadim.

Mosfet ac voltajda calismaz surmeye calistiginiz motor ac motor ?

Bu motoru basil hangi kosullarda calistirmak istiyorsunuz? Guc kaynaginiz nedir 220 voltmu 380 voltmu mobofazemi trifazemi 12 volt aku mu?

Daha detayli yazarsanız yardimci olalim.

Ac voltajla mosfet nasil kullanacaksiniz? Malum motorunuz ac voltajda calisan motor?

Acikcasi konuyu iki kere okudum ama ne yapmaya calistiginizi anlayamadim.

Mosfet ac voltajda calismaz surmeye calistiginiz motor ac motor ?

Bu motoru basil hangi kosullarda calistirmak istiyorsunuz? Guc kaynaginiz nedir 220 voltmu 380 voltmu mobofazemi trifazemi 12 volt aku mu?

Daha detayli yazarsanız yardimci olalim.
Abi ac voltajla mosfed kullanmıyorum birinci 3.5 voltu 5 volta ordan 100 volta ordanda 220 volta çeviren bir anahtarlama yaptım yani transistörler fln ac ile alakası yok gpio pinleri anahtarlama olarak 3.5 volt elektrigi kullanıyor bunu 220 volta uyarlamak için kullandıgım devreler bunlar sadece motor 380 volt fakat 220 volt ile çalıştırıcam çünkü şimdilik agır bir iş yapmicak çok kolay bir iş yapıcak note: monofaza hız ayarı yapılamaz elimdeki motor bu yüzden trifaz aldım

1. Denemeyı evdekı elektıkle yapıyorsanız, motoru ucgen baglamanız, doğru.
2. Gerilimi ayarlamaya calısırken, frekenasıda aynı oranda değitirmeniz gerekir.
3. Motorun vınlaması, dönmeye çakışma yapması ıkı fazka kalması olabilir, devrenizi bir daha kontrol edin.

Abi ac voltajla mosfed kullanmıyorum birinci 3.5 voltu 5 volta ordan 100 volta ordanda 220 volta çeviren bir anahtarlama yaptım yani transistörler fln ac ile alakası yok gpio pinleri anahtarlama olarak 3.5 volt elektrigi kullanıyor bunu 220 volta uyarlamak için kullandıgım devreler bunlar sadece motor 380 volt fakat 220 volt ile çalıştırıcam çünkü şimdilik agır bir iş yapmicak çok kolay bir iş yapıcak note: monofaza hız ayarı yapılamaz elimdeki motor bu yüzden trifaz aldım

Çok gizli değilse projenizin şemasını paylaşırmısınız tasvir edemedim proje şema üzerinden ilerleyebilirsek iyi olur.

Yoksa gizli ticari bir ürün olarak düşünüyorsanız paylaşmayabilirsiniz. Size kalmış.

1. Denemeyı evdekı elektıkle yapıyorsanız, motoru ucgen baglamanız, doğru.
2. Gerilimi ayarlamaya calısırken, frekenasıda aynı oranda değitirmeniz gerekir.
3. Motorun vınlaması, dönmeye çakışma yapması ıkı fazka kalması olabilir, devrenizi bir daha kontrol edin.

Zeybek üstünde de 220 volt üçgen baglantı yazıyor fakat üçgen baglantıyla parametreleri programlamak son derece zor yıldız tipi baglantıyla denedim bu yüzden yıldızda şu kolaylık var diger 3 sargı ucunu eksiye baglıyorsun daha sonra belirli zaman aralıklarında u1 e kapasitörle elektrik sonra v1 sonra w1 bu döngü böyle devam ediyor ve üçgene göre çok daha kolay ayarlama yapılabiliniyor tek yapman gereken phyton uygulamasıyla yanıp sönen ledlerin zaman aralıklarını kısaltmak bu yüzden yıldız baglantıyla ugraşıyorum sence randuman vermez mi yıldızla ?

Guç elektoniğini, terımlerı anlamam. Ama o 220 ucgen calısacak motoru, yılşdız baglantı yaparesan, guc 1.73 kadar düşer. Boşda calısırmı calısır, sana testlerde fikir veriri. o kadar.

Forum istatistikleri

Konular
128,129
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri